Groźna bakteria zbiera śmiertelne żniwo. Mamy się czego obawiać w kujawsko-pomorskim?

Puls Dnia
Region Raport

To nie są dobre informacje dla mieszkańców naszego kraju. Do czwartku - 24 sierpnia - w szpitalu w Rzeszowie zmarło aż siedem osób zakażonych bakterią Legionella.


Osoby zmarłe to seniorzy, jedna z kobiet, która przegrała walkę z bakterią była pacjentką z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Przebywała na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Badania potwierdziły u niej obecność bakterii - powiedział PAP Grzegorz Materna, dyrektor Szpitala Miejskiego. Do tej pory na Podkarpaciu odnotowano zakażenie aż 76 osób.


Jaka przyczyna?


Po spotkaniu służb ministerstwo zdrowia poinformowało w mediach społecznościowych, że weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia. Ustalono też strategię dalszych działań, zmierzających do wygaszenia ogniska choroby niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy.


Czym jest Legionella?


Bakteria Legionella występuje na całym świecie i jest szeroko rozpowszechniona w środowisku, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Potencjalnie bakteria ta może być obecna w instalacji zasilającej w wodę w każdym budynku. Zwolniony przepływ wody, przerywane wykorzystanie wody, stara instalacja wodna sprzyjają kolonizacji bakterii Legionella pneumophila.
Rozwojowi bakterii sprzyja też osad bogaty w sole wapnia i magnezu, obecność glonów i pierwotniaków oraz temperatura między 25 a 40 st. C. 

Do zakażenia dochodzi drogą inhalacji zakażonego aerozolu, choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody i z człowieka na człowieka. Szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością i przewlekle chore.
Legionella przy ciężkim przebiegu prowadzi do zapalenia płuc. Pierwsze objawy łatwo można pomylić z grypą. To gorączka, dreszcze, suchy kaszel, ból głowy i mięśni. Przy ciężkim przebiegu pojawiają się ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu.


Czy województwo kujawsko-pomorskie jest bezpieczne?


Jak powiedział Łukasz Betański - rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy w rozmowie z Gazetą Pomorską sytuacja w naszym województwie jest pod kontrolą. Sanepid w regionie cały czas monitoruje jakość ciepłej wody użytkowej i prowadzi odpowiednie badania w celu wykrycia Legionelli.

 

Kto choruje?


Najwięcej osób, u których potwierdzono Legionellę to mieszkańcy Rzeszowa – 54, powiatu rzeszowskiego - 15, powiatu dębickiego - 3 oraz po jednym przypadku z powiatów: ropczycko-sędziszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego oraz przemyskiego.