Święto Konstytucji 3 Maja. Jak obchodziliśmy je w kujawsko-pomorskim? GALERIA

Puls Dnia
Biznes Ludzie
Autor
B
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWK-P

Z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w cały regionie kujawsko-pomorskim odbywały się uroczystości związane z państwowym świętem. Jak obchodzono je w Bydgoszczy i Toruniu?

 

Tradycyjnie już w dniu Święta Konstytucji 3 maja na Rynku Staromiejskim w Toruniu o godz. 10.30 złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku. Po tym w katedrze śś. Janów miała miejsce msza św. w intencji Ojczyzny, a o godz. 12:30 na placu między Dworem Artusa a Ratuszem Staromiejskim odbyła się uroczystość wojskowa. W wydarzeniach uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydent Torunia Paweł Gulewski, duchowni oraz przedstawiciele Wojska Polskiego.

Oficjalne Święto Konstytucji 3 Maja odbyło się także w Bydgoszczy. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli parlamentu, samorządowców (z prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim), przedstawicieli duchowieństwa, administracji państwowej, Wojska Polskiego oraz mieszkańców miasta. Głównym punktem uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja w Bydgoszczy była msza św. o godz. 11 w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Natomiast już godzinę później wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w  historycznym pikniku na Starym Rynku w Bydgoszczy.

Przypomnijmy, że rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja została uznana za święto Państwowe pierwszy raz w 1919 roku, zaprzestano jednak jego świętowania po 1946 roku. Święto Narodowe przywrócono w wolnej Polsce ustawą z 6 kwietnia 1990 roku. Warto podkreślić, że uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Autorami konstytucji był król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj.