Jak Polacy odchodzą z pracy? W jakim stylu? Czy samodzielnie informują współpracowników? Czy dzielą się uwagami o pracy z szefem? Ciekawe badanie serwisu Pracuj.pl

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
zwolnienie
Fot. 123rf

Z pracy odchodzimy generalnie z dwóch powodów: bo chcemy albo musimy. Ale zawsze, prawie dla każdego, jest to mniejsze lub większe przeżycie emocjonalne - i to niezależnie od tego, czy chodzi o odchodzących dziś z firmy pracowników „zamrażanej” Qemetiki z Janikowa, czy o programistę z Bydgoszczy, który po prostu znalazł lepiej płatną pracę.

Jak odejść z klasą, kiedy zostajemy zwolnieni? Albo kiedy odchodzimy do innej firmy – na przykład do konkurencji? Serwis Pracuj.pl przygotował ciekawy raport na temat tego, jak Polacy żegnają się z dotychczasową pracą.

Odchodzenie z pracy to często dla nas w dużej mierze formalności. I często to one akurat okazują się najłatwiejsze do załatwienia, bo mamy tu określone procedury (7 na 10 osób deklaruje, że je zna, 69 proc. ma świadomość praw przysługujących po odejściu z pracy, takich jak odprawa czy niewykorzystany urlop). Jak podkreślają autorzy raportu, poza formalnościami w grę wchodzą jednak również kwestie relacji ze współpracownikami i sposób przekazania obowiązków, wprowadzanie osób, które mają nas zastąpić, a choćby i samo pożegnanie. I tu już bywa różnie.

Czy zależy nam na relacjach?

Jak informują autorzy raportu, aż 70 proc. respondentów wskazuje, że chciałoby podtrzymać dobre kontakty ze współpracownikami w czasie wypowiedzenia, a 60 proc. angażowałoby się w przekazanie obowiązków swojemu następcy.

- Rozstanie z pracodawcą to nie tylko formalności, ale ważny etap budowania lub tracenia relacji w środowisku zawodowym. Coraz więcej pracowników dostrzega, że sposób, w jaki rozstają się z firmą, może mieć wpływ na ich przyszłość zawodową – zarówno w kontekście sieci kontaktów, jak i reputacji na rynku pracy. Dlatego warto pamiętać, że ostatnie tygodnie w organizacji często zapadają w pamięć zespołu równie mocno, jak lata wspólnej pracy. Dobrze zaplanowany i przeprowadzony offboarding jest ważnym elementem zdrowej kultury organizacyjnej  – mówi Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl. 

Jak poinformować kolegów?

To ciekawe, ale tylko nieznaczna większość pracowników (jedynie 56 proc. badanych) deklaruje, że chciałoby samodzielnie poinformować bezpośrednich współpracowników o zakończeniu współpracy. W przypadku najmłodszej grupy - 18-24 lata - to nawet mniej niż połowa, bo jedynie 47 proc. Z kolei młodsi chętniej dzieliliby się informacjami, jak wyglądała ich praca. W raporcie czytamy: „co drugi pracownik (53 proc.) byłby gotowy podzielić się opinią o warunkach pracy z przyszłym pracodawcą, gdyby został o to zapytany. Najstarsi pracownicy (55-65 lat) deklarują taką gotowość najrzadziej (49 proc.).

 

 

Sposób odejścia ma wpływ na opinię?

Autorzy badania z Pracuj.pl podkreślają, że 57 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że sposób, w jaki rozstają się z firmą, może mieć wpływ na ich zawodową reputację. 

Ale jest to również ważne, jeśli chodzi o opinię o firmie. Dla wielu osób kwestie związane z odejściem z pracy to również istotny sygnał, jak sama firma traktuje swoich ludzi, co niewątpliwie wpływa na opinie o pracodawcy. No a dzisiaj – chociażby za sprawą mediów społecznościowych – to wiedza, którą bardzo szybko można rozpowszechnić. - Coraz częściej rozstanie z firmą postrzegane jest jako część tzw. employee experience i jako takie powinno być świadomie kształtowane przez organizacje  – podkreśla Jolanta Lewandowska-Bitkowska. 

Ciekawe, że wielu pracowników chciałoby przy odejściu z pracy podzielić się swoją opinią o funkcjonowaniu firmy z samym pracodawcą. „40 proc. respondentów deklaruje, że chętnie wzięłoby udział w tak zwanym exit interview, jeśli rozmowa ta pozwalałaby im wyrazić swoje zdanie na temat kultury organizacyjnej pracodawcy.” – czytamy w raporcie. - Warto tu dodać, że exit interview może być nie tylko narzędziem podsumowującym współpracę, ale również źródłem wiedzy o tym, jak firma jest postrzegana przez swoich pracowników."

Badanie „Jak odchodzimy z pracy? Oczekiwania i emocje pracowników” przeprowadzono w grudniu  2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2059 Polaków w wieku 18-65.
Cały raport znaleźć można TUTAJ.