Jak rozwija się przemysł energetyczny na Pomorzu, czy powstanie tu hub innowacji energetycznych i jak się to wszystko ma do transformacji regionów górniczych, ze Śląskiem na czele? O tym m.in. będzie mowa na panelu „Pomorze nowym Śląskiem – sprawiedliwa transformacja regionów”. Temat jest ciekawy, a to tylko jeden z wielu, jaki pojawi się na dyskusjach, panelach i spotkaniach warsztatowych składających się na program IV Kongresu Energetyki Przyszłości, który odbędzie się 6 i 7 maja w Toruniu. Tym razem pod hasłem "Synergia Innowacji".
- Program Kongresu porusza najistotniejsze aspekty zmieniającego się krajobrazu współczesnej energetyki. To, co go wyróżnia, to także zmienność form dyskusji, co gwarantuje ożywiony dialog wszystkich uczestników wydarzenia – mówi Kornel Koronowski, przewodniczący rady programowej Kongresu, Head of Origination Poland w firmie Statkraft – największym producencie energii odnawialnej w Europie (cytat za mat. prasowymi Kongresu).
Jak podkreślają organizatorzy, pierwszy dzień Kongresu skoncentrowany będzie na wyzwaniach, przed którymi stoi sektor energetyczny w obliczu transformacji i globalnych zmian geopolitycznych. Zaplanowana jest m.in. dyskusja podsumowująca Polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Zaproszeni do udziału w Kongresie eksperci zajmą się także geopolitycznymi aspektami bezpieczeństwa energetycznego, rolą NATO i Państw Bałtyckich w budowaniu niezależności energetycznej Europy, a także dokonają rewizji Europejskiego Zielonego Ładu.
Drugi dzień to z kolei przyszłość miksu energetycznego w Europie, przyszłość gazu i biogazu, technologii wodorowych oraz systemów magazynowania energii. Wśród tematów będzie także energetyka jądrowa – łącznie z technologiami tzw. małego atomu, który pojawić się może także w naszym regionie.
IV Kongres Energetyki Przyszłości organizowany jest przez toruńskie Stowarzyszenie „Z energią o prawie” a partnerem strategicznym wydarzenia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do przedstawicieli branży energetycznej, prawników specjalizujących się w obsłudze tego sektora, twórców innowacyjnych rozwiązań energetycznych, reprezentantów administracji publicznej.
Szczegółowe informacje od programie oraz o warunkach uczestnictwa w tym wydarzeniu znaleźć można tutaj.