Transport publiczny, zazielenienie, opieka i rozwój. To tylko kilka rodzajów kolejnych projektów, które otrzymały dofinansowanie z Funduszy Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Do uroczystego wręczenia umów doszło 16 kwietnia. Co ciekawe, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest już na półmetku w realizacji nowej perspektywy finansowej.
18 projektów
Kolejne środki europejskie zostały rozdysponowane w naszym województwie. Za nami uroczyste wręczenie 18 umów, do którego doszło 16 kwietnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Projekty opiewają łącznie na ponad 89 milionów złotych, z czego kwota dofinansowania ze funduszy europejskich to ponad 68,5 miliona złotych.
- Są to różne umowy. Mamy tu projekty inwestycyjne, jak i dotyczące zazielenienia, czyli powiedzmy takie sensu stricte ekologiczne. Myślę, że to bardzo istotne. Oczywiście są też projekty społeczne. Bardzo mnie cieszy, że wśród tych umów znalazły się także i te, które dotyczą rozbudowy bibliotek i rozwoju czytelnictwa na terenie naszego województwa kujawsko-pomorskiego - powiedział członek zarządu województwa Marek Wojtkowski.
Co ważne, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest praktycznie na półmetku wykonywania. - Chciałbym powiedzieć, że jesteśmy już właściwie na półmetku, jeśli chodzi o realizację tej perspektywy finansowej, bo 47 proc. już w tej chwili wykonaliśmy tych kontraktów, które są zaplanowane na kwotę prawie 3,6 mld zł - mówił Marek Wojtkowski.
Inwestycje w transport publiczny w Inowrocławiu
Inowrocławski magistrat pozyskał środki na dwa projekty dotyczące komunikacji miejskiej. 11 milionów złotych dofinansowania zostanie przeznaczonych na zadanie obejmujące zakup i dostawę 5 szt. niskopodłogowych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ładowania oraz budowę stacji transformatorowej SN/nN wraz z przyłączami elektroenergetycznymi na potrzeby komunikacji publicznej.
12,81 miliona złotych ze środków unijnych zostanie wykorzystane na przebudowę i modernizację infrastruktury transportu publicznego w MOF Inowrocławia poprzez modernizację przystanków komunikacji publicznej (wymiana wiat, w tym „zielone przystanki” i przystanki zasilane solarnie, biletomaty, tablice przystankowe, montaż monitoringu) oraz przebudowę pętli autobusowej w Mątwach (z dodatkowym pantografem) wraz z parkingiem park&ride, infrastrukturą techniczną, budową obiektów budowlanych oraz montażem instalacji fotowoltaicznej.
- Inwestujemy w transport, przede wszystkim zielony transport. To dzisiaj wydarzenie pokazuje, że Inowrocław ekologią stoi. Dotyczy to przede wszystkim zakupu nowych autobusów. Będziemy mieli pięć nowych autobusów w pełni elektrycznych, ale też infrastrukturę transportu publicznego. Mówimy tutaj o pętli w Mątwach, o ponad pięćdziesięciu nowych wiatach przystankowych, też tablicach informacyjnych w pełni elektronicznych dla pasażerów. Tutaj stawiamy na ekologię, tutaj wychodzimy naprzeciw mieszkańcom, potrzebom ich, ale no mimo wszystko będzie to pewnego rodzaju wzmocnieniem naszej miejskiej spółki - opowiadał prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok.
Rozwój kompetencji
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego chce zrealizować program „Nowe kompetencje. Nowe możliwości”. Będzie to wsparcie w zakresie umiejętności lub kompetencji podstawowych co najmniej 1 450 osób z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. W efekcie działań co najmniej połowa uczestników projektu uzyska nowe kwalifikacje lub kompetencje. Projekt skierowany jest do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego powyżej 18 roku życia, zgłaszających się do udziału z własnej inicjatywy i posiadających niskie umiejętności lub kompetencje podstawowe. Dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie ponad 7,5 miliona złotych.
- Od czerwca tego roku planujemy rozpoczęcie szkoleń dla ponad 1450 mieszkańców naszego regionu w obszarze podstawowych kompetencji, przede wszystkim kompetencji cyfrowych. Będą to szkolenia z obsługi komputera, z bezpiecznego korzystania z internetu, z korzystania z e-usług, przede wszystkim tutaj także naszych e-usług regionalnych - powiedziała dyrektor Działu Usług Rozwojowych i Szkoleń w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Karolina Konopacka.
Inwestycje w czytelników
Wśród projektów, które zyskały dofinansowanie ze środków unijnych znalazły się też te, które dotyczą bibliotek. Przykładowo zmodernizowana ma zostać Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie, rozbudowana będzie Biblioteka Gminna w Rogowie (powiat rypiński), jednak wśród pomysłów znalazł się też książkomat, a ten stanie pod Gminną Biblioteką Publiczną w Nowem.
- Mieszkańcy będą mogli zamówić sobie książkę, każdy z nich posiada swoją kartę biblioteczną, otrzyma informacje, kod dostępowy i po podejściu do książkomatu będzie mógł tę książkę otrzymać, skanując swoją kartę. Uważamy, że przy obecnym rozwoju usług cyfrowych jest to dobry kierunek zwiększający dostępność usług bibliotecznych dla różnych grup społecznych, ponieważ różne grupy społeczne dysponują czasem wolnym w różnych częściach dnia. Biblioteka jest otwarta do popołudnia, natomiast mieszkańcy chcą korzystać także z tych usług wieczorem, czy w dni wolne od pracy - opowiada wiceburmistrz Nowego Zbigniew Florkowski.
Zieleń
Kujawsko-pomorskie miejscowości zyskają też nowe lub zmodernizowane tereny zielone. Stanie się tak m.in. w gminie Rogowo w powiecie rypińskim. Na ten cel pozyskano ponad 700 tysięcy złotych unijnego dofinansowania.
- Chcemy zrealizować cały skwerek przed Urzędem Gminy. Jest jeszcze z lat 70-tych. Można powiedzieć nikt w niego nie ingerował. Chcemy zrobić to profesjonalnie, żeby też ta nasza gmina, ta nasza mała ojczyzna wyglądała troszeczkę lepiej. Będą też tereny zielone przy szkołach i skwerek w Rogowie. Takie trochę miejsce spotkań powiedzmy, z oświetleniem i z fontanną. Między innymi to jest właśnie dedykowane pod potrzeby mieszkańców, że było takie zapotrzebowanie na takie działania. Ale też ja widziałem potrzebę takiego miejsca. Mamy w Sosnowie piękny park odrestaurowany, ale to jest troszeczkę oddalone od samej miejscowości Rogowo - opowiada wójt gminy Rogowo Zbigniew Zgórzyński.