Wyremontowany Dworzec Toruń Wschodni cieszy podróżnych

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
Autor
Wyremontowany Dworzec Toruń Wschodni
Fot. PKP S.A.

Dworzec Toruń Wschodni otwarty dla podróżnych. Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły jego remont i przebudowę. Pochodzący z początku XX w. obiekt stał się przestrzenią nowoczesną i dostępną dla wszystkich podróżnych.

Dworzec Toruń Wschodni wybudowano w 1909 roku w stylu neogotyckim. To jeden z kilkunastu podobnych, reprezentacyjnych i nowoczesnych wówczas obiektów dworcowych, zbudowanych w latach 1903-1912 na Pomorzu, Powiślu, Warmii i Mazurach. Obok Iławy Głównej, Pszczółek i Szymankowa to kolejny kompleksowo wyremontowany dworzec z tej grupy. Renowacji poddana została elewacja wraz z detalami architektonicznymi. Uzupełniono ubytki w cegle oraz schodach od frontu budynku, a stolarka okienna i drzwiowa została wymieniona na wzór historycznej. Odrestaurowane zostały także herby znajdujące się na elewacji oraz wielkie witrażowe okno znajdujące nad wejściem głównym do budynku.

Całkowicie zmieniono wnętrza dworca - połączono nowoczesną stylistykę z historycznymi detalami. Podróżni do dyspozycji mają hol dworcowy, który pełni także funkcję poczekalni. Na obu końcach hali znajdują się witraże, które w ramach inwestycji poddane zostały renowacji. Znalazły się tu także nowe ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładami jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W budynku są także nowe toalety oraz pokój dla opiekuna z dzieckiem. Na dworcu jest również pomieszczenie, w którym wkrótce znajdzie się lokal convenience, a także przestrzeń z przeznaczeniem na hostel. Budynek dworca Toruń Wschodni stał się bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej mobilności.

– Dworzec Toruń Wschodni to jedna z dwóch inwestycji realizowanych w tym mieście – mówi Paweł Lisiewicz, członek zarządu PKP S.A. - Przebudowę przechodzi także dworzec Toruń Miasto, który zostanie udostępniony podróżnym jeszcze w tym roku.

Po zakończeniu inwestycji dworzec stał się bardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Nowe oświetlenie jest energooszczędne i sterowane za pomocą automatyki, a ocieplenie budynku od wewnątrz, nowa stolarka okienna i drzwiowa oraz kurtyny powietrzne pozwolą na ograniczenie strat ciepła i zapewnienie komfortu podróżnym. Przy dworcu powstał także zbiornik do zbierania deszczówki, a uzyskana w ten sposób woda, po oczyszczeniu, służy do spłukiwania dworcowych toalet.

Zmieniło się też bezpośrednie otoczenie dworca. Wyremontowany został znajdujący się w pobliżu dworca budynek administracyjny, w którym znajdzie się przestrzeń dla pracowników PKP oraz lokal wraz z ogródkiem letnim. Po stronie wschodniej od zabudowań dworcowych powstał nowy parking.

Koszt przebudowy dworca Toruń Wschodni to 42 mln złotych brutto. Inwestycja została dofinansowana ze środków z budżetu państwa. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Przebudowa dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto jest częścią realizowanego przez PKP PLK S.A., Polskie Koleje Państwowe S.A. i Miasto projektu BiT City II.

Stacja Toruń Wschodni znajduje się na trasie łączącej województwa warmińsko-mazurskie i wielkopolskie. Każdego dnia odjeżdża z niej sześć pociągów PKP Intercity. To połączenia ekonomiczne kategorii Intercity, które zapewniają dojazd do Olsztyna i Poznania.