„Forbes” to ponadwiekowa tradycja i świetna marka w świecie biznesu. Nic więc dziwnego, że Diamenty Forbesa – doroczne nagrody wydawnictwa – cieszą się dużym prestiżem. We wtorek na kujawsko-pomorskiej gali w Toruniu, Diamenty wręczono firmom z naszego regionu. Między innymi drugi rok z rzędu Diament odebrał Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju.
Kto dostaje „Diamenty Forbesa”? To wyróżnienie dla tych firm, które w ostatnich trzech latach najskuteczniej zwiększały swoją wartość. Lista nagrodzonych to więc swego rodzaju portret regionalnej dynamiki gospodarczej i właściwej odpowiedzi na wyzwania współczesności.
Podczas gali uroczyście i merytorycznie
Po raz drugi z rzędu swój Diament zdobył Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju. Co doceniła Kapituła rankingu? Między innymi konsekwentnie realizowaną strategię rozwoju oraz innowacyjne podejście do działalności, które pozwoliły KPFR stać się nie tylko funduszem, odpowiadającym za ogromne wsparcie finansowe dla regionalnego biznesu, ale też instytucją zajmującą się projektami prorozwojowymi (związanymi m.in. z Inteligentnymi Specjalizacjami) oraz analityką gospodarczą.
Podczas gali prezes KPFR – Kamila Radziecka (na zdjęciu głównym pierwsza z prawej strony) - wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Czas inwestycji. Jak wzmacniać lokalny biznes w globalnej rywalizacji?”. Oprócz części uroczystej było więc też bardzo merytorycznie - mówiono m.in. o wpływie wysokich cen energii, spowolnienia w Niemczech i raportowania ESG na rozwój biznesu, inwestycjach, kluczowych dla przyszłości (cyberbezpieczeństwo, zielona energia, AI) czy też rosnącej wartość wykwalifikowanych pracowników w obliczu zmian demograficznych.
Forbes od ponad 100 lat
Magazyn Forbes powstał 108 lat temu, w Polsce działa od 2004 roku, od 2008 roku wręcza swoje Diamenty. Sam ranking przygotowuje redakcja magazynu Forbes przy współpracy z partnerami merytorycznymi - Dun & Bradstreet Poland (globalnym dostawcą danych i analiz) oraz Grupą BIK.
Najistotniejsze przy nagrodach Forbesa jest więc to, że podstawą rankingu są rzetelne analizy finansowe, co sprawia, że Diamenty to i prestiż, i wymierne korzyści. Nagroda jest bowiem swego rodzaju certyfikatem stabilności i potencjału danego przedsiębiorstwa, branym pod uwagę przez inwestorów, partnerów biznesowych, potencjalnych współpracowników czy – jak w przypadku KPFR – beneficjentów różnych projektów.
Gale Diamentów Forbesa 2025 odbywają się wiosną i latem w 12 największych regionalnych ośrodkach biznesowych w Polsce (w kujawsko-pomorskim ubiegłoroczną i tegoroczną galę przygotowano w Toruniu).
Czym się zajmuje KPFR?
KPFR to spółka Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wspierająca od ponad 8 lat rozwój regionu. Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju zaczynał od wsparcia dla przedsiębiorców z sektora MŚP w postaci niskooprocentowanych, bezpiecznych unijnych pożyczek - dzisiaj to znacznie szersza gama działań prorozwojowych (m.in. wsparcie w takich obszarach działania jak inwestycje i rozwój, ochrona środowiska, OZE, modernizacja energetyczna). Bardzo poszerzyła się także grupa beneficjentów obecnego i przygotowywanego wsparcia (udzielanego dzięki pośrednikom finansowym) – to już nie tylko przedsiębiorcy, ale też m.in. samorządy terytorialne, firmy komunalne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz organizacje trzeciego sektora.
KPFR to także analityka gospodarcza w ramach Regionalnego Obserwatorium Gospodarczego, nowatorski projekt Proces Przedsiębiorczego Odkrywania, a także nowoczesna informacja gospodarcza. Łącznie KPFR zarządza kwotą prawie 1,7 miliarda złotych. Pełna informację o KPFR i ofercie wsparcia znaleźć można TUTAJ.