Miasto Bydgoszcz pozyskało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej około 7 milionów złotych na rozbudowę sieci punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Jednym z elementów jest powstanie nowego PSZOK-u.
7 milionów dofinansowania
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał ponad 115 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich (FEniKS 2021-2017) na budowę i rozbudowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w 18 miejscowościach. Jedynym miastem z naszego regionu ujętym na tej liście jest Bydgoszcz.
Dlaczego PSZOK to tak ważne miejsca?— Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych są dostępne dla wszystkich mieszkańców, którzy w lokalnym PSZOK-u mogą oddać do recyklingu niepotrzebne rzeczy i sprzęty, także je naprawić. Stanowią ważny element gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie lokalnym, ponieważ zwiększają ponowne użycie surowców, jak również ograniczają powstawanie odpadów – przez wymianę i ponowne użycie przedmiotów przez inne osoby – powiedział zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Paweł Augustyn.
Bydgoszcz planuje rozbudowę swojej sieci PSZOK. Cały projekt oszacowano na blisko 10 milionów złotych. Dotacja ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniesie niemal 7 milionów złotych. Plan zawiera m.in. budowę nowego PSZOK przy ulicy Kieleckiej, gdzie oprócz zbiórki odpadów prowadzone będą zajęcia i warsztaty.
Na tym nie koniec projektu. Ciekawym elementem są trzy mobilne punkty, które będą rotacyjnie przemieszczały się po mieście. Na osiedlach ustawionych zostanie 60 miejskich punktów zbierania elektroodpadów. Szacuje się, że z planowanych inwestycji skorzysta 320 tys. Osób. Całość ma zostać zrealizowana do połowy 2026 roku.
PSZOK w regionie
W Bydgoszczy obecnie funkcjonują trzy PSZOK-i przy ulicach Ołowianej 43, Jasinieckiej 7a oraz Inwalidów 15. - a ten jest wyposażony w sprzęt audiowizualny do prowadzenia niewielkich spotkań i lekcji edukacyjnych dla młodzieży oraz gabloty i tablice o tematyce ekologicznej. Do PSZOK-ów można dostarczać odpady od poniedziałku do soboty w godzinach 8-20.
Z kolei w Toruniu działają dwa punkty przy Kociewskiej 35 (obok wysypiska) oraz Dwernickiego 15 (lewobrzeże). Toruńskie PSZOK-i są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18 oraz w soboty 10-14. Co ważne, odpady budowlane i rozbiórkowe, które przyjmowane są w punkcie bezpłatnie w ilości do 1m3 na gospodarstwo domowe rocznie.
Mieszkańcom Grudziądza służą dwa PSZOK-i. Pierwszy znajduje się przy ul. Składowej 21 i jest prowadzony przez MZK. Drugi zaś w Zakurzewie. Za ten punkt odpowiadają miejskie wodociągi. We Włocławku PSZOK działa przy Komunalnej 4. Włocławski PSZOK jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17 oraz w soboty od 9 do 15.
Nie wyrzucaj… oddaj!
Posiadając zbędne ubrania warto pamiętać o możliwości przekazania ich osobom potrzebującym. Jedną z takich możliwości są kontenery Polskiego Czerwonego Krzyża. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się ponad 1300 tego typu kontenerów.
Inną opcją, która jest dostępna w wielu lokalizacjach jest darmowy EKOzwrot poprzez paczkomaty InPost. Z poziomu aplikacji możemy wybrać, do której organizacji ma trafić nasza rzecz. W ramach inicjatywy firmy można nadać: elektronikę, odzież, obuwie, książki i artykuły dziecięce.