Od środy (26 lutego) w Krakowie odbywa się Konwent Marszałków Województw RP, w którym biorą udział przedstawiciele 16 samorządów. Kujawsko-Pomorskie reprezentuje członek zarządu województwa Marek Wojtkowski. Z początkiem roku przewodnictwo w Konwencie objęła Małopolska.
Konwent Marszałków Województw RP rozpoczął działalność po reformie samorządu i powstaniu województw samorządowych. Jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Jego zadaniem jest podejmowanie spraw ważnych dla funkcjonowania polskich regionów, postulowanie zmian prawnych służących poprawie funkcjonowania samorządów województw i coraz sprawniejszemu wypełnianiu ich obowiązków.
Obrady otworzył panel dotyczący programu Czyste Powietrze. Dyskutowano nad rolą regionów w wykorzystaniu środków w ramach Społecznego Funduszu Klimatycznego. Konieczne jest wydatkowanie środków na wymianę starych pieców wykorzystujących paliwa stałe na nowoczesne systemy ekologiczne oraz termomodernizację. Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta poinformował, że udoskonalony program powróci 31 marca. Ma oferować lepsze wsparcie, bardziej przejrzyste zasady i większą ochronę beneficjentów przed nieuczciwymi praktykami. Ochronę mają zapewnić powołani w gminach operatorzy, którzy poprowadzą beneficjenta od złożenia wniosku do zakończenia inwestycji. Będą odpowiedzialni za jakość usługi.
W Krakowie poruszono temat wykluczenia komunikacyjnego. Przedstawione zostały propozycje zmian w ustawie o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, za który obecnie odpowiadają wojewodowie. Samorządowcy uważają, że budowa nowoczesnego systemu transportowego wymaga rewizji. Z jednej strony funkcjonują nowoczesne koleje regionalne, a z drugiej przewozy autobusowe w różnym standardzie i z rozproszonym nadzorem. Samorządowcy postulują, przejęcie tych zadań przez marszałków w celu uporządkowania systemu.
Dwudniowe obrady Konwentu poprzedziło posiedzenie Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej. Podpisane zostało porozumienie w sprawie współpracy pomiędzy Polską Organizacją Turystyczną oraz Związkiem Województw Rzeczpospolitej Polskiej dotyczącego współpracy przy powołaniu i funkcjonowaniu Krajowego Centrum Koordynacji EuroVelo. Jest to sieć najpopularniejszych tras rowerowych łączących ze sobą całą Europę. 17 tras przebiega przez 42 kraje i ma blisko 92 tys. kilometrów długości.
Pierwszy dzień obrad w ramach Konwentu zwieńczył panel poświęcony wydatkowaniu środków europejskich w ramach programów krajowych i regionalnych. Jak podkreślał wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Karnowski, samorządy powinny przyśpieszyć wydatkowanie środków, ponieważ ich wykorzystanie będzie miało wpływ na decyzję Unii Europejskiej co do przyszłości programów regionalnych.
Drugi dzień obrad poświęcony jest przyjęciu stanowisk Konwentu oraz dyskusjom na temat wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych skutkami powodzi oraz stabilizacji ruchu turystycznego na poszkodowanych terenach. Obrady zakończył panel dotyczący uzupełnienia przepisów o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji w sektorze kultury.