UMK ma już 80 lat. W Toruniu zorganizowano wyjątkowo uroczyste obchody. NASZA GALERIA

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
umk
Fot. Bartosz Fryckowski

19 lutego to Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tegoroczne obchody mają szczególny wymiar, bowiem w 2025 r. przypada 80. rocznica utworzenia toruńskiej uczelni. Centralny punkt uroczystości odbył się w Auli UMK przy Gagarina.

Podniosły dzień

Parodniowe obchody Święta UMK rozpoczęły się 17 lutego, o czym pisaliśmy TUTAJ. Najważniejsze punkty obchodów przypadły jednak oczywiście na 19 lutego - wybór tego dnia na święto uczelni nie jest przypadkowy, bowiem jest to rocznica urodzin patrona uniwersytetu, a więc Mikołaja Kopernika.

19 lutego po godzinie 9 uroczyście złożono kwiaty pod pomnikiem prof. Ludwika Kolankowskiego - jednego z ojców założycieli UMK. Następnie uczestnicy przemieścili się z Bielan do centrum miasta, gdzie pochodem spod CKK Jordanki udali się pod pomnik Mikołaja Kopernika.

O 11:00 w Auli UMK rozpoczęły się główne obchody Święta UMK. Udział w wydarzeniu wziął m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski, wicewojewoda Michał Koniuch, prezydent Paweł Gulewski i starosta toruński Mirosław Graczyk oraz rektorzy uczelni z całej Polski.

Podczas uroczystości, którą poprowadził nauczyciel akademicki, przyszły dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, a dziś jeszcze zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE Roman Tondel tytuł doktora honoris causa otrzymał jeden z najwybitniejszych ekonomistów na świecie prof. Oded Galor z Uniwersytetu Browna w Providence. Dyplomy otrzymali także nowi doktorzy i profesorowie UMK.

Ważnym elementem było wręczenie listów gratulacyjnych dla nowych ambasadorów UMK. A są nimi:

  • dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy dr Monika Wiśniewska
  • prezes zarządu Cereal Partners Poland Toruń-Pacific Monika Michniak
  • działaczka społeczna i przedsiębiorczyni Aleksandra Łukomska-Smulska
  • członek zarządu i dyrektor ds. produkcji i inwestycji w firmie Henkell Freixenet Polska Anna Kalinowska
  • powieściopisarz i prawnik Krzysztof Czyżewski
  • prezydent Torunia Paweł Gulewski


„To przestrzeń, która ukształtowała mnie jako człowieka”

Wicewojewoda Michał Koniuch w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na dziedzictwo, jakie daje uczelni patron. - Nauka jest najpotężniejszym narzędziem, jakie ludzkość stworzyła do kształtowania swojej przyszłości. Te słowa Stephena Hawkinga doskonale oddają ducha dzisiejszej uroczystości. Jesteśmy tu dziś, aby świętować nie tylko historię i tradycję, ale przede wszystkim przyszłość kształtowaną przez wiedzę, badania i odwagę intelektualną. Dziedzictwo Mikołaja Kopernika to symbol odwagi myślenia, przełamywania granic i dążenia do prawdy - podkreślał.

List w imieniu marszałka Piotra Całbeckiego odczytał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Marszałek odniósł się tam do swoich osobistych doświadczeń, związanych z uczelnią, której jest absolwentem. - Toruńska uczelnia jest szczególnie bliska memu sercu. Z dumą noszę tytuł jej ambasadora. Dla mnie jest ona przestrzenią, która ukształtowała mnie jako człowieka. Tu nauczyłem się szacunku do innych ludzi oraz otwartości na nowe idee. Z uwagą wsłuchuję się w opinie tu wygłaszane, bowiem wychodzą daleko poza uniwersyteckie mury. Tu pielęgnowane i umacniane są elementy tożsamości i kultury naszego narodu - napisał w liście marszałek Piotr Całbecki.

Prezydent Paweł Gulewski dostrzegł rolę UMK w tkance Torunia. - Gdy nadchodzi ten dzień, to w całym Toruniu myślimy tylko o tej jednej uczelni, o jednym człowieku. Całej naukowej Polsce wskazujemy na astronoma Mikołaja Kopernika, największego spośród torunian. Dziś wszyscy jesteśmy gośćmi uniwersytetu, uczelni badawczej, która zajmuje wysokie miejsca w rankingach europejskich i światowych. Ten prestiż jest dziełem wielu pokoleń ludzi nauki - powiedział prezydent Paweł Gulewski.

Gala Nauki Polskiej

O 16:00 w CKK Jordanki rozpocznie się Gala Nauki Polskiej. Zostaną tam wręczone Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - przyznawane w pięciu kategoriach: w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku. Na scenie wyeksponowany zostanie egzemplarz I wydania słynnego dzieła Mikołaja Kopernika De Revolutionibus należący do Biblioteki Uniwersyteckiej. Tom pochodzi z Królewca. Dodatkowo zaplanowano także występ Alicji Majewskiej.