Walentynki to święto, które dotarło do nas na początku lat 90, podobnie jak Halloween. Jednak na szczęście nie wywołują one takich kontrowersji. Bardzo chętnie obdarowujemy 14 lutego swoje partnerki i partnerów. PayPo - polska platforma płatności online - zbadała zwyczaje zakupowe Polaków związane z Walentynkami.
Z badania PayPo wynika, że Walentynki stały się świętem obchodzonym powszechnie. Dwie trzecie Polaków (63 proc.) świętuje je z partnerką lub partnerem, najczęściej kupując jakiś prezent. Nie ma tutaj większych różnic w zakresie płci czy wieku. Jak będziemy celebrować to święto? 61 proc. deklaruje zakup prezentu, 38 proc. wyjście na romantyczną kolację, a 19 proc. zamierza wybrać się do kina, teatru czy koncert. Co dziesiąty planuje romantyczny wyjazdu dla dwojga. Akceptacja Walentynek jest powszechna. Jedynie jedna czwarta badanych stwierdziła, że w żaden sposób nie obchodzi tego święta. Aż 38 proc. Polaków planuje spędzenie tego dnia w domu.
Zapytano ankietowanych, czy uważają się za romantyków. Aż 75 proc. uważa się za romantyków, a 15 proc. nie ma na ten temat zdania. Okazuje się, że w Polsce "nieromantyczni" to jedna dziesiąta populacji. W tej grupie przeważają mężczyźni.
Co kupują mężczyźni, a co kobiety?
Zanim przyjrzymy się temu, co najczęściej jest kupowane, musimy zaznaczyć, że jedynie kilkanaście procent naszych rodaków prezentów na Walentynki nie daje. Wśród kupujących prezenty zauważamy duże różnice w wyborze prezentu między mężczyznami a kobietami. Sięgniemy tutaj do badań PayPo sprzed dwóch lat, gdyż w tegorocznych nie uwzględniono podziału na płeć.
Mężczyźni kupują:
- kwiaty: 55 proc.,
- czekoladki: 45 proc.,
- kosmetyki i perfumy: 30 proc.,
- biżuterię: 27 proc.,
- garderoby (np. ubranie lub torebkę): 11 proc.,
- książki: 10 proc.,
- gry: 5 proc.,
- płyty: 4 proc.
Kobiety z kolei kupują
- czekoladki: 39 proc.,
- kosmetyki i perfumy: 39 proc.,
- gadżety (np. kubki czy ramki na zdjęcia): 27 proc.,
- kwiaty: 8 proc.,
- gry: 7 proc.,
- płyty: 5 proc.
Ile wydamy na prezenty w Walentynki 2025?
Ankietowani zadeklarowali, że zamierzają w tym roku wydać
- do 50 zł: 15 proc.
- od 50 do 100 zł: 27 proc.
- 100 do 200 zł: 33 proc.
- od 200 do 500 zł: 16 proc.
- więcej niż 500 zł: 6 proc.
Czy cena podarunku ma znaczenie? 59 proc. zapytanych twierdzi, że liczy się gest i pamięć, a 39 proc. uważa kosztowny prezent za dowód zaangażowania i uczuć. Prawie wszyscy (94 proc.) uważają, że dawanie prezentów sprawia im radość, a jedynie dla 4 proc. jest to obowiązek.