Młyny Rothera czekają kolejne zmiany. Na jakie utrudnienia muszą przygotować się zwiedzający?

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
#
Fot. A. Pawska/UMB

Budowę Młynów Rothera w Bydgoszczy w stanie deweloperskim zakończono cztery lata temu. Od tamej chwili wiele we wnętrzach kulturalnej instytucji uległo zmianie. Pojawiły się nowe wystawy, aranżacje czy nawet klubopiekarnia tuż obok obiektu, którą wyróżniono w prestiżowym konkursie - Restaurant & Bar Design Award 2024. W związku z etapowością rozbudowy Młynów Rothera do połowy roku zmianie ulegnie m.in. aranżacja wnętrza strefy wejścia do instytucji o sala konferencyjna. 

 

Przypomnijmy, że obiekt mógł przejść rewitalizację głównie dzięki dużemu zastrzykowi gotówki w postaci środków europejskich - jedna czwarta pieniędzy pochodziła z programu unijnego. W ramach tego wsparcia dofinansowano trzy projekty: Park Kultury. Rewitalizacja Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy - prace w Spichrzu Zbożowym; Rewitalizacja Młyna Rothera w Bydgoszczy na cele kulturalno-turystyczne - prace w głównym budynku Młyna; Przestrzeń edukacji w Młynach Rothera - prace w Spichrzu Mącznym.

 

Nowe aranżacje 

Zmiany, tak jak już wspomnieliśmy, przebiegały stopniowo. W ub.r. na tarasie instytucji kultury pojawiły się m.in. ławki, stoły oraz miejsca do wypoczynku. To jednak nie koniec, bo jeszcze w tym roku miejsce zostanie doposażone w żagle przeciwsłoneczne i sprzęt audiowizualny. Jednak to, co przede wszystkim ulegnie zmianie to przestrzeń wejściowa Młynów Rothera. 

 - W ramach planowanych prac w tej części budynku pojawią się specjalnie zaprojektowane meble, które dopełnią funkcjonalności tych pomieszczeń. Znajdzie się tu w pełni wyposażona szatnia, lada recepcyjna, częściowo obniżona i dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Docelowo pojawi się tu przestrzeń z wygodnymi siedziskami, na których goście będą mogli odpocząć przed spotkaniem, koncertem czy zwiedzaniem wystaw - informuje Urząd Miasta Bydgoszczy. 

W planach jest również doposażenie sali konferencyjnej, która może pomieści 150 osób. W tym roku prace w sali obejmą poprawę walorów akustycznych pomieszczenia. Z kolei w dodatkowej sali znajdzie się docelowy system oświetleniowy oraz nowoczesna widownia z tapicerowanymi krzesłami, trybunami czy strefą dziecięcą. Pojawi się także podjazd na scenę dla wózków. 

 

Nieczynne wystawy

Prace zakończą się w połowie 2025 roku, lecz w związku z nimi będzie trzeba się liczyć z pewnymi trudnościami na terenie Młynów Wiedzy. Nieczynne będą następujące wystawy stałe:

  • „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”,
     
  • „Młyn-Maszyna”. 

Do Młynów Rothera, w okresie prac budowlanych, odwiedzający będą mogli skorzystać z wejścia od strony tarasu (Wyspy Młyńskiej). Okresowo mogą pojawić się także utrudnienia z dostępem do punktu widokowego. 

Dodajmy, że w drugiej połowie 2025 r. w planach instytucji jest zaaranżowanie Spichrza Mącznego. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: