Rada samorządowa przy wojewodzie już działa

Puls Dnia
Biznes Ludzie
rs
Fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Zasady aplikowania do Rządowego Funduszu Dróg, zadania związane z obroną i ochroną ludności, walka z nielegalnymi wysypiskami i działanie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska - to niektóre tylko z tematów, którymi zajmować się będzie Rada Samorządu Terytorialnego przy wojewodzie kujawsko-pomorskim.

Pierwsze  posiedzenie rady, połączone z wręczeniem nominacji  jej członkom, odbyło się we wtorek, 4 lutego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Powołaną przez wojewodę Michała Sztybla radę tworzą:
 

  • Janusz Jedliński, Wójt Gminy Osielsko (delegowany przez Konwent Wójtów Gmin Wiejskich), 
  • Marek Nicewicz, Wójt Gminy Lubicz (delegowany przez Konwent Wójtów Gmin Wiejskich), 
  • Piotr Kozłowski, Starosta Bydgoski (delegowany przez Konwent Powiatów),
  • Jarosław Tadych, Starosta Sępoleński (delegowany przez Konwent Powiatów),
  • Dariusz Wądołowski, Burmistrz Miasta i Gminy Pruszcz (delegowany przez Konwent Burmistrzów),
  • Sławomir Napierała, Burmistrz Nakła nad Notecią (delegowany przez Konwent Burmistrzów),
  • Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza (delegowany przez Konwent Prezydentów Miast),
  • Piotr Całbecki, Marszałek Województwa,
  • Dominika Piotrowska, Burmistrz Miasta Golub-Dobrzyń (delegowana przez Wojewodę),
  • Robert Górecki, Dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego (delegowany przez Wojewodę),
  • Rafał Rospenda, pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw jednostek samorządu terytorialnego  (delegowany przez Wojewodę)
     

Rada ma być forum współpracy, konsultacji i wymiany doświadczeń między reprezentowaną przez wojewodę administracją rządową a samorządami. Tematów bez wątpienia nie zabraknie. Dla samorządowców szczególnie ważne jest sprawne jest funkcjonowanie mechanizmów wsparcia ze strony programów rządowych. Z punktu widzenia wojewody ważna jest np. jakość stanowionego przez samorządy prawa lokalnego -  bo do wojewody należy nadzór w tym zakresie, a także dobre współdziałanie podległych wojewodzie służb z władzą samorządową i jej instytucjami.

    
-  Rada ma charakter ściśle doradczy skierowany na to, aby relacja między rządem a samorządem była jeszcze lepsza. Zależy mi na tym abyśmy w kluczowych tematach wszyscy zabrali głos, aby wspólnie wypracowywać rozwiązania. Jest to też kwestia nadzoru, aby uchwały były rozstrzygane jak najmniej negatywnie. Stąd chciałbym podziękować, że udało się pozytywnie odpowiedzieć na zaproszenie wszystkim przedstawicielom, zarówno ze strony Pana Marszałka i poszczególnych konwentów – mówił wojewoda Michał Sztybel (cytat za materiałami prasowymi Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego). 

O komentarz dotyczący powołania rady kujawy-pomorze.info poprosiły prezydenta Grudziądza, Macieja Glamowskiego: - To dla mnie bardzo ważne gremium, jestem w nim przedstawicielem Konwentu Miast Prezydenckich naszego regionu. Samorządy stały się partnerem w rozmowach z Rządem, stąd też oczekuję, że Rad, przy pośrednictwie Wojewody, będzie łącznikiem pomiędzy stroną samorządową a rządową. Bardzo dobrze się stało, że opinie samorządowców są dostrzegane. Zaprezentowane zostały nam kluczowe obszary do dalszych działań, a najbardziej istotną kwestią jest fakt, że głos przedstawicieli samorządów w toczących się procesach legislacyjnych dotyczących ich samych jest mocno brany pod uwagę.