Kiedy 108 lat temu panowie Forbes i Drey zakładali swoje czasopismo, nie przypuszczali pewnie, że tworzą jeden z najważniejszych magazynów biznesowych nie tylko USA, ale i świata. W Polsce Forbes działa od 2004 roku, a cztery lata później zaczął wręczać swoje Diamenty – cenione, bo przyznawane zgodnie z merytorycznymi kryteriami, nagrody biznesowe.
W tym roku po raz drugi z rzędu w naszym regionie Diamentem Forbesa wyróżniono Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju.
Kto może dostać Diament?
Nagrodami Forbesa wyróżniane są najbardziej dynamicznie rozwijające się polskie firmy - w poszczególnych regionach kraju. Ranking przygotowuje redakcja magazynu Forbes przy współpracy z partnerami merytorycznymi - Dun & Bradstreet Poland (globalnym dostawcą danych i analiz) oraz Grupą BIK. Najważniejsze przy nagrodach Forbesa jest to, że podstawą rankingu są rzetelne analizy finansowej – wyniki pokazują więc obraz polskiej przedsiębiorczości w jej chyba najciekawszej odsłonie: tych najbardziej dynamicznych firm, które realnie zmieniają polski rynek.
Jak podkreśla redakcja Forbesa, tegoroczna Diamentowa lista przekroczyła 30 tys. przedsiębiorstw. Finalnie w zestawieniu znalazły się firmy z 20 proc. i większym wzrostem wartości przedsiębiorstwa, co i tak dało potężny wynik 8812 firm, a to niewątpliwie całkiem dobrze świadczy o kondycji naszej gospodarki.
Jakie znaczenie ma nagroda Forbesa?
Znalezienie się wśród Diamentów Forbesa to oczywiście biznesowy prestiż, ale nie tylko. To także źródło informacji dla inwestorów, partnerów biznesowych, potencjalnych współpracowników czy – jak w przypadku KPFR – beneficjentów różnych projektów. Wyróżnienie jest bowiem swego rodzaju certyfikatem stabilności i potencjału danego przedsiębiorstwa.
Gale Diamentów Forbesa 2025 odbędą się wiosną i latem w 12 największych regionalnych ośrodkach biznesowych w Polsce (w kujawsko-pomorskim ubiegłoroczną galę przygotowano w Toruniu).
Czym się zajmuje KPFR?
Jednym z wyróżnionych w naszym regionie jest Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, który odbierze swój kolejny Diament. - to bowiem również ubiegłoroczny laureat.
KPFR to spółka Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wspierająca od ponad 8 lat rozwój regionu. Wspieranie rozwoju rozumiane jest dziś zresztą w Funduszu bardzo szeroko. KPFR zaczynał od realnego wsparcia dla przedsiębiorców z sektora MŚP w postaci niskooprocentowanych, bezpiecznych unijnych pożyczek - dzisiaj to znacznie szersza gama działań prorozwojowych (m.in. wsparcie w takich obszarach działania jak inwestycje i rozwój, ochrona środowiska, OZE, modernizacja energetyczna). Bardzo poszerzyła się także grupa beneficjentów obecnego i przygotowywanego wsparcia (udzielanego dzięki pośrednikom finansowym) – to już nie tylko przedsiębiorcy, ale też m.in. samorządy terytorialne, firmy komunalne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz organizacje trzeciego sektora.
To zresztą nie wszystko. Rozwój to wiedza, więc KPFR to także analityka gospodarcza w ramach Regionalnego Obserwatorium Gospodarczego, nowatorski projekt Proces Przedsiębiorczego Odkrywania, a także nowoczesna informacja gospodarcza. Łącznie KPFR zarządza kwotą prawie 1,7 miliarda złotych. Pełna informację o KPFR i ofercie wsparcia znaleźć można TUTAJ.
Na zdjęciu głównym – kadra zarządzająca KPFR (w środku prezes Kamila Radziecka). Poniżej ubiegłoroczna gala Diamentów Forbesa w Toruniu.