Obwodnice Sępólna i Kamienia: umowa podpisana

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
t
Fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

W latach 2026-2028 powstać mają obwodnice Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego w ciągu Drogi Krajowej 25 Bydgoszcz – Koszalin. W poniedziałek (3 lutego) podpisana została umowa na projekt i budowę. 

Obwodnica Sępólna liczyć ma 6,4 km i obchodzić będzie miasto od strony wschodniej, od miejscowości Grochowiec na południu do Piaseczna na północy. W ramach tej inwestycji powstać mają m.in. rondo na skrzyżowaniu z prowadzącą do Tucholi DW241 oraz most nad rzeką Sępolenka. 
 

Obwodnica Kamienia Krajeńskiego będzie krótsza: ok. 2,5 km i prowadzić ma na południu od ronda w ciągu ul. Sępoleńskiej, następnie mostem nad rzeką Kamionką, by na północy doprowadzić do DK25 w pobliżu miejscowości Orzełek. Obie trasy będą wybudowane w klasie GP (droga główna ruchu przyspieszonego). 
 

Jak już na kujawy-pomorze.info informowaliśmy, o kontrakt ubiegało się 6 oferentów: Polbud-Pomorze, Budimex,  Transpol Lider, Rubau Polska, Strabag  oraz konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud, które wykonanie obejścia Kamienia wyceniło na 43,24 mln zł, a Sępólna Krajeńskiego na 115,37 mln zł. I tą ofertę w kwietniu zeszłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała do realizacji.

Wcześniej jednak odbył się prawny bój o kontrakt. Dwóch uczestników przetargu: spółki Polbud-Pomorze z Pakości oraz Rubau Polska z Warszawy zaskarżyło wynik do Krajowej Izby Odwoławczej, ale ta w czerwcu protest oddaliła. Na  tym się nie skończyło. Jeden z oferentów złożył skargę na decyzję KIO do Sądu Okręgowego w Warszawie, ostatecznie jednak ją wycofał, dzięki czemu mogło dojść do podpisania umowy. 


Budowa finansowana będzie z Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030.     
 

Kobylarnia SA z podbydgoskiej Kobylarni to znany wykonawca robót budowlanych działający w całej Polsce. Firma dysponuje własnymi wytwórniami mas bitumicznych. Kapitałowo należy do grupy Mirbud z siedzibą w Skierniewicach.        

Inwestycja ma być zrealizowana z  uwzględnieniem wymogów środowiskowych. Powstać ma m.in. ekran akustyczny o  powierzchni 166 metrów kw, wykonane zostaną także przejścia dla zwierząt i   nasadzenia drzew.