Murale sprawiają, że przestrzenie miast naszego regionu nabierają kolorytu. Na mapie kujawsko-pomorskiego nie brakuje interesujących wielkopowierzchniowych dzieł. Miłośnicy tej formy sztuki mają teraz do odwiedzenia kilka nowych pozycji.
„Chełmionka”
Kamienica przy Szosie Chełmińskiej 104 w Toruniu mocno ucierpiała w październiku 2023 roku, kiedy to kierujący lawetą kierowca w wyniku najechania na leżącą na jezdni oponę wypadł z drogi i wjechał w budynek. Wówczas zniszczeniu uległ warsztat szewski Jerzego Szymeczko.
Przez ostatnie miesiące osoby przemieszczające się w tym rejonie przywykły już do widoku blaszanych ogrodzeń. Ostatnio kamienica została odremontowana, a jedną z bocznych ścian zaczął zdobić mural, który powstał na bazie obrazu „Chełmionka” Mieczysława Wilczewskiego. Dzieło na codzień wchodzi w zbiory Muzeum Etnograficznego.
Całe prace zajęły tydzień. Inicjatorem powstania muralu był Paweł Mrozowski, zaś wykonawcą Jakub Brodzik.
– Przystępując do remontu kamienicy wiedzieliśmy, że oczy pasjonatów zabytków będą skierowane na nas – opowiada Paweł Mrozowski.
Wykorzystanie obrazu ze zbiorów Muzeum Etnograficznego jest powodem do dumy dla instytucji. - Lubimy chwalić się naszymi obiektami i bardzo się cieszymy, że możemy je udostępnić szerszemu gronu – mówi Sylwia Stegenta, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
Murale na święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Rok 2025 jest rokiem jubileuszy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, ponieważ mija 80 lat od utworzenia UMK, niedawno przypadała 20. rocznica połączenia bydgoskiej Akademii Medycznej z UMK i powstania Collegium Medicum oraz 40-lecie powołania Akademii Medycznej w Bydgoszczy.
Z tej okazji w regionie pojawiły się dwa murale, których autorem jest toruński artysta Andrzej Poprostu. Najbardziej imponujący widnieje na ścianie wieżowca przy Gagarina 120-126, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie kampusu UMK. Mural ma 130 mkw. Komisja konkursowa doceniła symbolikę oraz modernistyczny, lekki charakter projektów, a także subtelne nawiązania do mozaiki autorstwa Stefana Knappa na elewacji Auli UMK.
Nieco mniejszy, jednak niemniej imponujący mural powstał w październiku na ścianie uczelnianego budynku przy ul. Karłowicza 24.
Inne murale
W kwietniu 2024 we Włocławku przy przy ul. Bulwary 22 pojawił się ukazujący statki wiślane mural „Stara Przystań” autorstwa Mikołaja Olizara-Zakrzewskiego. Ciekawostką jest także mural, który powstał z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika i widnieje na wieżowcu przy Suleckiego. Autor - Andrzej Poprostu pokazał na nim znanego astronoma w zupełnie nowej odsłonie.
Promocję kujawsko-pomorskim murali miała na celu ubiegłoroczna edycja akcji „Paszport Turystyczny” organizowanej przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną. Łącznie uczestnicy gry zobaczyli 65 murali związanych z regionem.
Na liście znalazły się m.in. znajdujący się w Brodnicy mural upamiętniający Annę Wazównę, mural Obywatela G.C. w Toruniu, mural o Drugim Pokoju Toruńskim, mural o Toruńskim Elementarzu Polskim, mural „Walka z wiatrakami” w Toruniu, mural „Kopernik i miód” w Toruniu, mural „As lotnictwa” w Toruniu, mural „Kobiety toruńskiej niepodległości, „MARIAN REJEWSKI- ENIGMAtyczna historia” w Bydgoszczy i mural w podrypińskim Ugoszczu, który upamiętnia wizytę Fryderyka Chopina.