Trwa 11. sesja Rady Miasta Torunia. W programie obrad znalazł się istotny punkt związany z wydaniem zgody na rozszerzenie współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Krótko mówiąc radni dali „zielone światło” na powołanie Metropolii Toruńskiej.
Metropolia Toruńska
Na czwartek (16 stycznia) zaplanowano 11. sesję Rady Miasta Torunia. Najważniejszym punktem obrad było wyrażenie zgody na rozszerzenie współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Stowarzyszenie MOFT zostało założone 9 sierpnia 2022 roku. W skład organizacji wchodzi łącznie 36 jednostek samorządu. Są to Toruń, powiaty: toruński, aleksandrowski, golubsko-dobrzyński i chełmiński oraz gminy znajdujące się na terenie wspomnianych powiatów.
Celem powołania MOFT-u było pozyskiwanie środków w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w perspektywie 2021-2027. Jak już obszernie informowaliśmy w kujawy-pomorze.info, Bydgoszcz oraz Toruń znalazły się w III kategorii aglomeracji (o znaczeniu regionalnym, a nie krajowym) w Koncepcji Rozwoju Kraju 2050. Aby Toruń oraz okoliczne gminy miały szansę na znalezienie się w wyższej kategorii, niezbędnym krokiem jest przekształcenie MOFT-u w Metropolię Toruńską. Decyzję o tej zmianie ma podjąć walne zgromadzenie członków MOFT, które 17 stycznia odbędzie się na golubskim zamku.
Finalnie za projektem uchwały zagłosowali wszyscy obecni w sali radni, a było ich 24.
- Przed nami bardzo wiele zmian, które będą się działy szybko w kontekście nowego obszaru metropolitalnego. Jest to nowy obszar, który nie tylko pojawia się po raz pierwszy na mapie regionu województwa kujawsko-pomorskiego, ale również na mapie kraju - powiedział prezydent Paweł Gulewski.
Działanie Metropolii Toruńskiej ma spore znaczenie nie tylko dla Torunia, ale także i okolicznych miejscowości.
- To bez wątpienia będzie miało doniosłe znaczenie nie tylko dla naszego miasta, ale dla całego tego obszaru w kontekście jego funkcjonowania właściwie we wszystkich sferach, zaczynając od promocji, a kończąc na gospodarce i rozwoju tego obszaru. To jest fundamentalna zmiana, którą dzisiaj zaproponowaliśmy. Metropolia Toruńska staje się faktem. Rozwój tego obszaru w kontekście zagospodarowania kraju również staje się faktem. Jesteśmy przekonani, że to jest dobry krok, który nie tylko będzie służył mieszkańcom naszego miasta, ale również ościennych powiatów toruńskiego, chełmińskiego, aleksandrowskiego i golubsko-dobrzyńskiego - mówił przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.
Projekt został przyjęty ponad podziałami.
- Kierunek, który wybrał pan prezydent, który został zaakceptowany przez członków Stowarzyszenia MOFT, jest właściwym kierunkiem, ponieważ widzimy, że tego zrozumienia niestety nie ma w drugiej części województwa, ale miejmy nadzieję, że patrząc też na ten nasz dobry przykład dzisiejszy, na ten dialog, który jest tutaj w naszym mieście, ten dialog będzie również i z metropolią bydgoską, ale i z wszystkimi samorządami w tej części zachodniej naszego województwa - powiedział przewodniczący klubu radnych PiS Adrian Mól.
Duże nadzieje w Metropolii Toruńskiej pokłada również jeden z twórców MOFT-u, a więc były prezydent Torunia Michał Zaleski. - szukamy dalszych, ciekawszych i bardziej dynamicznych dróg rozwoju dla tego obszaru: 4 powiaty i powiat grodzki, wszystkie gminy wchodzące w skład tych powiatów. Myślę, że to jest dobry zaczyn do takiego metropolitalnego działania i pokazania, że będąc razem można osiągnąć więcej - mówił samorządowiec.
Szkoła filialna
Radni przyjęli także projekt uchwały dotyczący uznania powstającej szkoły przy Grasera za filię Szkoły Podstawowej numer 4. Obwód placówki obejmie ulice: Freytaga, Birkenmajera, Paczyńskiego, Halleya, Forteczną, Galileusza, Kaźmierczak-Połońskiej, Strobanda, Gadomskiego, Heweliusza, Keplera, Mergentalera, Hubego, Rybińskiego, Wiśniowieckiego, Dobrzyckiego, Grasera, Watzenrodego, Łysomicką, Głębockiego oraz Zonna.
Funkcjonowanie szkoły przy Grasera jako filii jest obecnie jedynym możliwym rozwiązaniem.
- Na chwilę obecną to jedyne możliwe rozwiązanie, jeśli chcemy, aby jak najszybciej ten oddział na Jarze zaczął funkcjonować od 1 września. Docelowym rozwiązaniem będzie powstanie pełnowymiarowej szkoły przy ulicy Grasera 1 i w tym kierunku będziemy podążać. Utworzyliśmy filię z tego względu, że zaplanowaliśmy uruchomienie pierwszego etapu, czyli budowanych aktualnie oddziałów klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych. Jeżeli chcielibyśmy pełnowymiarową szkołę uruchomić, wówczas musielibyśmy zapewnić miejsca dla klas 1-8 i wybudować halę czy salę gimnastyczną - opowiada wiceprezydent Dagmara Zielińska.
Władze miasta są także po rozmowach z rodzicami dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 4 oraz Przedszkola Miejskiego numer 18.
- Zapewniliśmy rodziców, że rozpoczynamy działania związane z przeprojektowaniem drugiego etapu, pozyskiwanie środków zewnętrznych, poszukiwaniem rozwiązań w montażu finansowym, gdzie część środków będzie pochodziła z budżetu gminy, a część środków będzie zewnętrznych. Tak, żeby jak najszybciej uruchomić prace związane z budową drugiego etapu szkoły - mówi Dagmara Zielińska.
Radny Marcin Czyżniewski ze Wspólnego Torunia dostrzega także inny plus funkcjonowania placówki przy Grasera jako filii SP 4.
- To uspokaja też troszkę taką sytuację wokół szkoły numer 4. Tam nauczyciele byli dosyć zaniepokojeni sytuacją, w której powstaje nowa szkoła, że być może będzie trzeba którąś z istniejących wygasić - powiedział wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia.
Nauka w obiekcie przy Grasera ma się rozpocząć od 1 września 2025 roku. Oprócz wspominanych tematów na 11. sesji toruńscy radni pracują m.in. nad przyjęciem planu konsultacji społecznych. Rajcy zdecydowali również o wydzierżawieniu działki przy Szubińskiej 23 na rzecz Stowarzyszenia Arkadia.