Dr Patryk Tomaszewski, politolog, pracownik naukowy Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest od kilku dni nową twarzą i ustami toruńskiego uniwersytetu. Ta metafora nie jest zbyt naciągana, bo to właśnie doktor Tomaszewski został nowym rzecznikiem prasowym UMK. Jego poprzednikiem w tej funkcji był kolega z tego samego Wydziału, prof. Marcin Czyżniewski. A to tylko jedna z bardzo wielu ważnych zmian kadrowych na największej uczelni wyższej regionu. Spróbowaliśmy prześledzić geografię tych zmian.
Dr Patryk Tomaszewski to naukowiec, autor ponad 120 publikacji naukowych, postać dobrze znana – także tzw. szerokiej publiczności, poza środowiskiem naukowym - zwłaszcza z komentarzy dotyczących życia politycznego na antenach telewizji informacyjnych i stacji radiowych. W wolnych chwilach amator żeglarstwa, turystyki górskiej i strzelectwa sortowego. W pracy rzecznika spodziewać się więc można celnych ripost i trafnych wypowiedzi. W codziennych kontaktach z mediami na pewno przyda mu się doświadczenie dziennikarskie, bo i takie nowy rzecznik posiada.
Od rektoratu zaczynamy
Od pierwszego dnia nowego roku swe obowiązki przejęła także nowa kanclerz toruńskiej uczelni – Karolina Sokalska. Wewnętrzną mechanikę działania potężnej firmy, jaką jest uniwersytet zna dobrze i od podszewki - wcześniej kierowała Działem Audytu Wewnętrznego i Kontroli, a z UMK zawodową związana jest od dwóch dekad. Warto dodać, że w konkursie na kanclerskie stanowisko wzięło udział aż 99 osób. Poprzednio, przez pięć lat kanclerzem UMK był dr Tomasz Jędrzejewski, który odszedł z tego stanowiska jesienią zeszłego roku.
Druga strona basenu
Personalne zmiany nie tylko w rektoracie, ale także po drugiej stronie basenu położonego po środku miasteczka akademickiego na toruńskich bielanach – w Bibliotece Uniwersyteckiej. Także od pierwszego stycznia jedna z największych w całej północnej Polsce bibliotek kierowana jest przez dr Milenę Śliwińską. Nowa szefowa BU jest absolwentką polonistyki oraz informacji naukowej na UMK i z uczelnia związana jest przez swe zawodowe życie. Jest znana postacią w środowisku bibliotecznym. Zastąpiła dr. Krzysztofa Nierzwickiego, który Biblioteką Uniwersytecką kierował od roku 2010.
Wschód
Jeszcze dłuższym stażem pochwalić się może Maurycy Męczekalski, dotychczasowy szef Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, który kierował tą, legendarna dla pokoleń studentów UMK placówka przez 34 lata - bijąc pod tym wzgledem wszelkie uczelnianie rekordy. Zastąpi go Roman Tondel, obecnie zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage i rzecznik festiwalu Camerimage. Dla nowego szefa „Od Nowy” będzie to powrót na uczelnię, na której prowadził zajęcia z dziennikarstwa i medioznawstwa i pracował m.in. jako główny specjalista w Dziale Promocji i Informacji.
Skoro już jesteśmy na wschodnim skraju campusu – nowego szefa ma Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK. Został nim Michał Słoma – absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMK, ale też znany sportowiec - wioślarz: olimpijczyk podczas igrzysk w Londynie, medalista mistrzostw świata, Europy i Polski. Ma także doświadczenie z zakresu promocji aktywności fizycznej i zarządzania obiektami sportowymi. W ostatnim czasie pełniącym obowiązki dyrektora UCS UMK był Tomasz Górzyński.
Zachód
Wracamy na zachód miasteczka akademickiego. Nowym dyrektorem Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK został dr inż. Cezary Odrzygóźdź – biolog, z bogatym doświadczeniem dotyczącym komercjalizacji nauki, jakie zdobył między innym podczas pracy w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, Instytucie Innowacji i Technologii Sieci Badawczej Łukasiewicz i w Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Poprzednim szefem Centrum był Michał Mentel.
CPAiTT UMK mieści się przy ulicy Gagarina 7. Z kolei przy ul. Gagarina 5 swą siedzibę ma Wydawnictwo Naukowe UMK. Także i ta jednostka ma swego nowego szefa: Andrzej Szewczyk jest absolwentem filologii włoskiej oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, studiów podyplomowych z zakresu polityki wydawniczej i księgarskiej, także na UW. Pracował dla dużych polskich wydawnictw, takich jak W.A.B, Stoy House Egmont, Marginesy, czy Wydawnictwo Poznańskiej. Wcześniej, Wydawnictwem Naukowym UMK - jako p.o. dyrektora – kierował dr Michał Lutomierski.
Wracamy do rektoratu
Od nowego roku działa także nowy skład Rady Uniwersytetu, wybrany na kadencje 2025-2028. Radą, do której zadań należy m.in. monitorowanie zarządzania uczelnią, opiniowanie projektów statutu i strategii rozwoju uczelni oraz opiniowanie planów rzeczowo-finansowych i sprawozdań z ich realizacji kieruje obecnie Robert Włosiński. Senat UMK wybrał do Rady czterech pracowników uniwersytetu oraz czterech członków spoza środowiska bezpośrednio związanego z uczelnią. Pierwszą grupą tworzą:
- prof. dr hab. Barbara Bojko z Wydziału Farmaceutycznego,
- prof. dr. hab. Bartłomiej Kałużny z Wydziału Lekarskiego,
- prof. dr. hab. Andrzeja Rozkosz z Wydziału Matematyki i Informatyki oraz
- dr. hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie.
Sferę społeczno- gospodarczego otoczenia uczelni reprezentują:
- mecenas Krzysztof Czyżewski, prawnik specjalizujący się w prawie własności intelektualnej oraz prawie filmowym, a także autor… kilku powieści historycznych z wątkami sensacyjnymi, ostatnia z nich to „Ostrakon. Da Vinci i Kopernik – spotkanie, o którym Watykan wolałby zapomnieć", o tym, co łączyć mogło słynnego Leonarda ze słynnym Mikołajem,
- Henryk Dulanowski, znany toruński przedsiębiorca z branży nieruchomości, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu i szef Rady Rozwoju przy prezydencie Torunia,
- Robert Włosiński, współwłaściciel i prokurent spółki Eurobrokers w Bydgoszczy oraz
- Ewa Korfanty, członek zarządu Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych i współwłaścicielka firmy TransRach.
- Studentów w Radzie Uczelni reprezentuje szefowa Samorządu Studenckiego, studentka filologii polskiej Marta Kuta.
TretynTeam górą
Przypomnijmy, że od września największą uczelnią regionu zarządza prof. dr hab. Andrzej Tretyn. W marcu zeszłego roku prof. Tretyn, który w latach 2012-2020 przez dwie kadencje pełnił już funkcję rektora, wystartował w wyborach i przewagą 38 głosów elektorskich - na 246 oddanych głosów - wygra ze swym kontrkandydatem, prof. Wojciechem Wysotą. W czasie – trzeba przyznać - bardzo sprawnie prowadzonej kampanii przedwyborczej, dzisiejszy rektor prezentował swój „TretynTeam”, czyli grono współpracowników, z którym chciałby zbudować swą rektorska ekipę. I oni tworzą dziś zespół prorektorów UMK:
- dr hab. Adam Kola, prof. UMK, prorektor ds. nauki, pierwszy zastępca rektora;
- dr hab. Magdalena Barwiołek, prof. UMK, prorektorka ds. kontaktów międzynarodowych;
- prof. dr hab. Dariusz Grzanka, prorektor ds. Collegium Medicum UMK;
- dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, prorektorka ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym;
- dr hab. Radosław Sojak, prof. UMK, prorektor ds. kadrowych i polityki finansowej;
- dr hab. Monika Wałachowska, prof. UMK, prorektorka ds. studenckich i kształcenia.