Rekordziści podwyżek w grudniu? Chemia gospodarcza, tłuszcze, warzywa. Badanie UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito

Puls Dnia
Biznes Ludzie
Autor
chemia
Fot. 123rf

Wbrew pozorom nie tłuszcze, w tym masło, a chemia gospodarcza to grudniowa rekordzistka podwyżek. Generalnie artykuły codziennego użytku poszły w ostatnim miesiącu minionego roku w górę o 5,6 proc. rok do roku. Jakie kategorie artykułów podrożały mniej, a jakie bardziej? Na to pytanie odpowiada badanie UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito.

Obie te instytucje przygotowują cykliczne raporty „Indeks cen w sklepach detalicznych”, pokazujące średnią wartość cenową - miesiąc do miesiąca i rok do roku. W raporcie dotyczącym grudnia 2024 przebadano 17 kategorii i 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Badano ceny detaliczne z blisko 35 tys. sklepów, należących do 61 sieci handlowych (m.in. wszystkie dyskonty, hipermarkety, supermarkety - również w kujawsko-pomorskim).

Wskaźnik 5,6 proc.- o jaki zdrożały produkty codziennego użytku - to poziom zbliżony do wzrostów z poprzednich miesięcy (w listopadzie było to np. 5,5 proc.).

Co w grudniu zdrożało najbardziej (rok do roku)?

  • chemia gospodarcza - o 10,3 proc.
  • tłuszcze (masło, margaryna, olej itd.) - o 8,8 proc. 
  • warzywa - o 8,6 proc. 
  • słodycze i desery - 8,4 proc.
  • owoce - o 8,2 proc.

A jakie kategorie produktów prawie nie zdrożały?

  • karmy dla zwierząt – 0,2 proc.
  • produkty sypkie – 0,3 proc.
  • środki higieny osobistej - 0,4 proc.

- Ceny wprawdzie kolejny miesiąc z rzędu rosną, ale bardzo nieznacznie, co jest zgodne z ogólnym trendem inflacyjnym. Na wyhamowanie dynamiki wzrostu cen duży wpływ ma spadek popytu konsumpcyjnego, co odzwierciedlają słabe dane na temat sprzedaży detalicznej w Polsce - komentuje na platformie X wyniki badania dr Tomasz Kopyściański, ekonomista i wykładowca Uniwersytetu WSB Merito. 

Eksperci podkreślają, że w grudniu ceny nie poszybowały wyżej m.in. dzięki temu, że sieci prowadziły akcje rabatowe, a także obniżały własne marże. Wzrost cen chemii gospodarczej też nie jest niespodzianką – jej ceny z reguły gwałtownie rosną przed świętami.