Jak Chełmno zostało Miastem Miłości i Zakochanych. Do "Walentynek Chełmińskich" pozostał miesiąc

Puls Dnia
Biznes Ludzie
Chełmno ławeczka zakochanych
Fot. Katarzyna Kotlewska / www.chelmno.pl

Chełmno zajęło niedawno 6. miejsce w rankingu małych, urokliwych miast w Polsce portalu Travelist. To pokazuje, że lata promocji Miasta Zakochanych przynoszą efekt i staje się ono coraz bardziej rozpoznawalne. Za miesiąc odbędzie się tam 24. edycja "Walentynek Chełmińskich". Sprawdzamy, dlaczego zyskało miano Miasta Miłości.

 

Trochę historii

Początki Chełmna sięgają XI wieku, gdy Piastowie wznieśli na górze św. Wawrzyńca w obecnej wsi Kałdus obronny gród wyznaczający prawdopodobnie północny punkt ówczesnej granicy ich państwa. W 1228 zakon krzyżacki po zajęciu tego obszaru wybrał Chełmno na stolicę ziemi chełmińskiej i przez ponad 20 lat było ono głównym miastem zakonu i siedzibą I Komturii. W 1233 łącznie z Toruniem otrzymało prawa miejskie, które stały się wzorem dla lokacji około 200 miast. I może tyle historii wystarczy. Przytoczone fakty pokazują znaczenie Chełmna w historii naszego regionu. Historia i wspaniałe zabytki są w ciekawy sposób wykorzystywane do promocji Miasta Zakochanych.

Logo Chełmno Miastem Miłości

Jak Chełmno zostało Miastem Miłości

W chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP od średniowiecza przechowywana jest relikwia św. Walentego - patrona zakochanych. Jego kult trwa już od 496 roku. Ponad 20 lat temu ta relikwia została wystawiona na widok publiczny. Zbiegło się to coraz chętniej obchodzonymi Walentynkami. Od tego czasu w Chełmnie zaczęto organizować obchody Dnia Świętego Walentego, czyli "Walentynki Chełmińskie", które w tym roku będą mieć 24. edycję. Chełmno - Miasto Zakochanych stało się Polską Stolicą Zakochanych. Co roku 14 lutego przybywają tu tysiące turystów. W przygotowanie "Walentynek Chełmińskich" włączają się instytucje, organizacje i lokalni przedsiębiorcy. Organizowane są wystawy, zabawy, koncerty i konkursy.

14 lutego w kościele farnym można oglądać relikwię św. Walentego i uczestniczyć w mszy świętej dla zakochanych i par obchodzących jubileusze małżeńskie. Tego dnia miłości podporządkowane są wszystkie działania happeningi, konkursy, wystawy i barwna parada rycerzy, motocyklistów i braci kurkowych. Jarmark, który tego dnia się odbywa, jest oczywiście Jarmarkiem św. Walentego. Na płycie rynku odbywa się koncert oraz Festiwal Piosenki Miłosnej.

Za miesiąc od 13 do 16 lutego odbędzie się 24. edycja "Walentynek Chełmińskich". Przygotowano dosłownie kilkadziesiąt atrakcji. Poza koncertem i jarmarkiem pary będą mogły wziąć udział w 10. Biegu Zakochanych, do którego jeszcze trwają zapisy. Do przebiegnięcia dystansu 3000 metrów nie wystarczy tylko kondycja. Potrzebna będzie jeszcze miłość i współpraca. Zastanawia tylko jeden punkt programu - Otwarta Izba Tortur przygotowana przez Zastęp Rycerski z Chełmna. Chociaż... co kto lubi. Program tegorocznej imprezy znajduje się TUTAJ.

 

Miłosna atmosfera nie tylko w lutym

Przez cały rok miasto stara się, by miano "zakochanego" nie było tylko platoniczne. Kwietne serca i "ławeczki dla zakochanych" mają zachęcić do spacerów. Na terenie starówki na przykład powstała trasa dla turystów i zakochanych, czy może lepiej powiedzieć zakochanych w geocachingu turystów, "Serce miasta zakochanych".

W Chełmnie hucznie obchodzi się również Noc Świętojańską. Zabawy, konkursy i rywalizacje sportowe nawiązujące do tradycji co roku odbywają się nad Jeziorem Starogrodzkim.

93

Fot. www.walentynkichelminskie.pl