Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w kujawsko-pomorskim. Znamy pierwsze szczegóły

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
wosp
Fot. WOŚP Sztab Toruń

Już 26 stycznia odbędzie się 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie do akcji przyłączają się miejscowości z kujawsko-pomorskiego, które z tej okazji organizują szereg akcji. Jak wynika z informacji, które już przekazują organizatorzy, bardzo ciekawie zapowiada się orkiestrowe granie we Włocławku.

33. finał Orkiestry

Podczas zbliżającego się finału WOŚP środki będą zbierane na rzecz hematologii oraz onkologii dziecięcej. Na motyw przewodni Jurek Owsiak oraz jego ekipa wybrali „bezpieczeństwo i zdrowie dzieci”.

- Choroby nowotworowe to druga, zaraz po wypadkach, najczęstsza przyczyna zgonów dzieci w Polsce. Rocznie na raka zapada około 1 100 dzieci, a 3 000 pozostaje w trakcie intensywnego leczenia. Wraz z rozwojem onkologii, liczba wyleczeń wzrosła do ponad 80 proc., co stawia Polskę na równi z krajami Europy Zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi - informuje WOŚP.

Zgromadzone podczas 33. finału WOŚP fundusze trafią do 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakładów patomorfologii. Na liście planowanych zakupów widnieją m.in. zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii onkologicznej, cystoskopy, aspiratory ultradźwiękowe i mobilne aparaty RTG cyfrowe, urządzenia do mapowania magnetycznego mózgu, rezonanse magnetyczne MRI, aparaty USG, koncentratory tlenu oraz materace przeciwodleżynowe.

Gwiazdy we Włocławku

Głównym punktem WOŚP we Włocławku będzie koncert, który o 17:00 rozpocznie się na Zielonym Rynku. Największymi gwiazdami są Julia Żugaj oraz Sarsa. Julia Żugaj ma 24 lata, jest influencerką oraz wokalistką. Mieszkańcy naszego regionu mogą ją kojarzyć m.in. z Sylwestrowej Mocy Przebojów z Polsatem, podczas której była jedną z prowadzących. Julia Żugaj ma na swoim koncie dwa minialbumy - „Miłoski” z 2022 roku oraz „Świąteczne harmonie” z 2023 roku. Zajęła także 2. miejsce w ostatniej edycji Tańca z Gwiazdami.

Sarsa przyszła na świat 13 czerwca 1989 roku. Na swoim koncie ma pięć albumów. Ostatni, „Jestem Marta”, ukazał się w 2023 roku. Do największych przebojów Sarsy należą „Naucz mnie” oraz „Zakryj”.

- Za finałem stoi sztab. Ludzie młodzi, zaangażowani, którym się chce oddać kawałek siebie i swojego serca dla naszego miasta, ale też po to, żeby pomagać osobom potrzebującym. 33. finał WOŚP to działania związane z dofinansowaniem oddziałów, które zajmują się chorobami onkologicznymi dzieci. Właśnie to jest ten cel, na który również we Włocławku będziemy zbierać środki. Już niebawem odbędą się pierwsze imprezy - opowiada prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki.

Na tym nie koniec „orkiestrowych” atrakcji we Włocławku. Pierwsze wydarzenia zaplanowano na 11 stycznia. Tego dnia o 12 w klubie „Zazamcze” odbędzie się dyskoteka dla dzieci, zaś o 16:00 dyskoteka dla seniorów. O 19:00 w Teatrze Impresaryjnym przygotowano koncert włocławskich muzyków.

Sportowo będzie w Parku na Słodowie. 25 stycznia o 9:00 zaplanowano Parkrun dla WOŚP. W dzień finału na rozpisce widnieje m.in. Motoorkiestra z krwiobusem przy Hali Mistrzów (start 10:00).

Koło kręci się do WOŚP

Na licytacje w Bydgoszczy trafiły już plakaty filmowe z autografami Andrzeja Seweryna i Katarzyny Figury, a także konsultacje z prof. Jakubem Kałużnym w klinice Oftalmika.

Głównym punktem bydgoskiego finału WOŚP będzie koncert, który odbędzie się na Starym Rynku. Organizatorzy nie zaprezentowali jeszcze szczegółów wydarzenia. Co ciekawe, ogromne koło widokowe, które było częścią Jarmarku Bożonarodzeniowego, ma się kręcić do 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Toruński finał na sportowo

25 stycznia o 9:00 w lasku przy ulicy Olimpijskiej odbędzie się bieg Parkrun. Tu obowiązuje opłata wpisowa w wysokości 50 zł, która zostanie przeznaczona na rzecz WOŚP. Tradycją w Toruniu jest także Motoorkiestra, która 26 stycznia od 8 do 15 odbędzie się na terenie Motoparku. W programie znalazły się pokazy drift, race i rally oraz przejażdżki po ulicach Torunia. Na licytacje trafią też atrakcyjne fanty.

Głównym punktem toruńskiego finału jest wydarzenie organizowane na Rynku Staromiejskim. W tym momencie nie są znane szczegóły. Wiadomo tylko, że wszystko rozpocznie się o 10:30 i potrwa do 21. Na scenie wystąpią zespoły dziecięce, młodzieżowe oraz gwiazdy. Popołudniu przewidziano rockowe granie. Zaplanowano także ściskawę, a więc zgromadzenie jak największej liczby osób w sercu o powierzchni 25 m. O 20:00 dojdzie do tradycyjnego światełka do nieba.

Oprócz tego program toruńskiego finału WOŚP to sportowe atrakcje. Tu zaplanowano turniej piłki nożnej WNoPiB dla WOŚP, który po raz pierwszy odbędzie się w hali nowej Szkoły Podstawowej nr 12 przy Strzałowej. 18 stycznia w Galerii Copernicus zaplanowano wielkie wiosłowanie i sztafetę gwiazd na rzecz WOŚP.

Grudziądz z kulturą

26 stycznia w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu zaplanowano cały dzień pokazów. Na afiszu są m.in. „Miś Tymoteusz” oraz „Pinokio”. Publiczności zaprezentuje się iluzjonista Adam As. Grudziądzki Klub Turystyczny Nordic Walking „Patyczaki” zaplanował XV Marsz NW Patyczaki na rzecz XXXIII finału WOŚP „Marsz po zdrowie”. Start nieopodal kościoła na Strzemięcinie. A całość powiedzie trasą przez: miasto, Błonia Nadwiślańskie, Park Miejski i Lotnisko.

Ile zebrano w 2024 roku?

Najwięcej w województwie zebrano w Toruniu, a była to kwota 1,264 miliona złotych. W Bydgoszczy zgromadzono 1,145 mln złotych. Włocławek do kasy dorzucił 636 515 złotych. Według danych na 31 stycznia w Grudziądzu zebrano ponad 282 tysiące złotych.

Podczas 32. finału WOŚP zebrano 281 879 118,07 zł.