W bydgoskim Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela w diagnozie ma pomóc sztuczna inteligencja. Podpisano umowę z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
Szpital Bizela w Bydgoszczy
Fot. Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Wdrażanie w życie wiedzy naukowej i nowoczesnych technologii są podstawowymi celami  porozumienia między Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i Szpitalem Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Pozwoli to skuteczniej diagnozować i leczyć pacjentów.

Naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i lekarze ze Szpitala Biziela chcą w większym stopniu wykorzystać sztuczną inteligencję w diagnozie medycznej. Dzięki AI będzie można skuteczniej pomagać chorym, szybciej diagnozować pacjentów, co wpływa na komfort ich leczenia, a także wzmacniać działania profilaktyczne. Nowe technologie pomogą przetwarzać ogromne ilości danych medycznych i analizować zdjęcia rentgenowskie czy obrazy tomografii komputerowej. Podpisane porozumienie to krok w kierunku rozwoju badań i wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii w medycynie. Porozumienie 7 stycznia 2025 r. podpisali prof. dr hab. Bernard Mendlik, Rektor uczelni, a także dr n. med. Agnieszka Rogalska - Dyrektorka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

To kolejne promedyczna inicjatywa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W grudniu porozumienie o współpracy uczelnia podpisała z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Centrum Onkologii w Bydgoszczy.