Toruński magistrat zaprezentował 7 stref intensywnego rozwoju miasta. Plan dotyczy lat 2024-2029+ i dotyczy zarówno biznesu, jak i kwestii mieszkaniowych.
7 stref
Działania dotyczące rozwoju poszczególnych części Torunia można już obserwować od dłuższego czasu. Jednak dopiero podczas zorganizowanej 19 grudnia sesji Rady Miasta Torunia prezydent Paweł Gulewski zaprezentował konkretny plan związany z rozwojem przestrzennym miasta na lata 2024-2029+.
Wspomniane obszary to: Toruń Zachód (m.in. tereny po Polchemie), Toruń Wschód (strefa przy ulicy Przelot), Nowe Centrum Torunia (Uniwersam), rejon ulicy Łódzkiej, rejon Żółkiewskiego, Glinki oraz Jar II (teren po Jednostce Armii Radzieckiej).
- Przez 7 miesięcy toczyliśmy intensywne narady. Udało się nam zidentyfikować 7 obszarów, które będą objęte intensywnym rozwojem w różnym zakresie. Od kwestii planistycznych po infrastrukturę drogową, od sprzedaży gruntów, uwolnienia gruntów, które są uwiązane obowiązującymi MPZP. Będziemy analizować kwestie bardzo nowe, a więc wariant poprowadzenia linii tramwajowej na lewobrzeże. Dotyczące Mostu Śródmiejskiego - mówił prezydent Paweł Gulewski.
Toruń Zachód
Strefa na zachodzie miasta ma 100 hektarów i zostanie przeznaczona pod IT, przemysł wysokich technologii, branżę kreatywną oraz pod centra badawczo-rozwojowe. Magistrat dąży też do budowy tam IV etapu Trasy Średnicowej oraz nowoczesnej zajezdni tramwajowej, a w przyszłości także autobusowej. Na ten moment władze miasta czekają na decyzję z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko.
Toruń Wschód
Kluczową inwestycją w tej części Grodu Kopernika będzie planowana rozbudowa ulicy Olsztyńskiej. Realizacja tego zadania jest zależna od pozyskania środków zewnętrznych. Decyzje o przyznaniu funduszy mają zapaść na początku 2025 roku. Całość ma pochłonąć 145 milionów złotych. Prace obejmą budowę dwóch jedni po dwa pasy ruchu na odcinku od ulicy Czekoladowej do granic Torunia. Powstanie także blisko wiadukt nad linią kolejową (to jedyne rozwiązanie zaakceptowane przez PKP PLK) oraz rondo turbinowe na Cegielni. Do ronda ma wieść ulica Nowy Przelot, która połączy Olsztyńską z terenami inwestycyjnymi nieopodal Szosy Lubickiej.
Co ciekawe, rozwój pod inwestycje planuje także sąsiadująca z Toruniem Gmina Lubicz. Samorządowcy chcą zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej uruchomić strefę inwestycyjną. Na ten moment trwa budowa drogi przez Małgorzatowo. Dziś w tym rejonie działa m.in. fabryka batoników zbożowych Pacificu.
Jar II
W przyszłym roku rozpoczną się prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenów pomiędzy ulicami Wielki Rów, Grudziądzka, Rolnicza i Legionów. Teren tzw. Pięciobazy do dawny kompleks koszarowy Armii Radzieckiej znajdujący się przy ul. Grudziądzkiej 163. Po ewakuacji jednostki w 1991 roku wojskowe nieruchomości zostały przejęte przez miasto w stanie znacznego zniszczenia.
Ten teren to 15 ha, które zostaną przeznaczone pod cele mieszkaniowe i usługowe. Także w 2025 roku Gmina Miasta Toruń planuje sprzedaż części gruntów. Do końca roku tereny opuszczą podmioty wynajmujące tam pomieszczenia od spółki Urbitor. Poza Netią, która wyprowadzi się do końca stycznia. Nowe Centrum Torunia
W październiku Rada Miasta Torunia wydała zgodę na rozpoczęcie prac nad nowym MPZP przez Miejską Pracownię Urbanistyczną dla terenu po Uniwersamie przy Szosie Chełmińskiej oraz sąsiadujących gruntów m.in. obejmujących kino Cinema City. Wnioskodawcami zmiany są właściciele części tych terenów, a więc Bresse Pol Invest i FNP. Całość to około 5 hektarów powierzchni, zabudowa do 36 metrów wysokości i obszar usługowo-mieszkaniowy.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez miasto plany dotyczą powstania tam części mieszkalnych, usługowych, biurowych i hotelowych.
Inne obszary
Ważnym terenem są grunty wokół Galerii Copernicus przy Żółkiewskiego. W listopadzie toruńscy rajcy dali zielone światło na zmianę MPZP dla rejonu 55 ha pomiędzy Żółkiewskiego a Wschodnią. Wśród obecnych właścicieli działek w tej lokalizacji są m.in. Murapol. W maju bieżącego roku wydane zostało obwieszczenie stwierdzające brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa budynku usługowego o funkcji hotelowej, trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych, z garażami podziemnymi, parkingami, układem dróg wewnętrznych, wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną przy ul. Apatora.
Nowy MPZP określa funkcje tego terenu jako usługowe oraz mieszkaniowe. Według dokumentu dopuszcza się realizację dominanty o maksymalnej wysokości 55 m i łącznej maksymalnej powierzchni zabudowy 1000 mkw.
W najbliższych latach intensywnie ma się rozwijać to rejon ulicy Łódzkiej. Główną inwestycją w tym miejscu ma być budowa Mostu Śródmiejskiego oraz linii tramwajowej na lewobrzeże. W ostatnich latach powstał tam już szereg osiedli mieszkaniowych. W 2025 roku ruszą przygotowania do opracowania dokumentacji projektowej do przebudowy ulicy Łódzkiej.
Intensywny rozwój czeka także na Glinki. Powstanie tam połączenie miasta z S10. W 2025 roku wyremontowany zostanie także odcinek ulicy Poznańskiej do osiedla. Plan na ten rejon to funkcje mieszkaniowe oraz rekreacyjne.