WIBOR to wskaźnik, który spędza sen z powiek wielu kredytobiorcom. To w oparciu o niego banki umawiają się, aby udzielać sobie wzajemnie pożyczek. Ostatnio jednak Narodowa Grupa Robocza zaopiniowała zmiany w wskaźniku referencyjnym. Nowy będzie nosić nazwę WIRF, a do końca 2027 roku zastąpi obecną stopę WIBOR.
"Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR), powołanej w związku z reformą wskaźników referencyjnych, na posiedzeniach 21 listopada 2024 roku oraz 6 grudnia 2024 roku przeprowadził dyskusję oraz podjął decyzję o wyborze propozycji indeksu o technicznej nazwie WIRF– bazującego na depozytach niezabezpieczonych Instytucji Kredytowych i Instytucji Finansowych, jako docelowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, który miałby zastąpić wskaźnik referencyjny WIBOR. Administratorem WIRF– w rozumieniu Rozporządzenia BMR będzie spółka GPW Benchmark, wpisana do rejestru Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA)" - wskazano w komunikacie po posiedzeniu.
Jak podaje bankier.pl konsultowane były także warianty indeksu m.in. WIRF, WIRF+, WIRF+/-.
Sukces reformy bankowej
- WIRF minus cechuje się też tym, że ma znacznie mniejszą zmienność i jego wykres przypomina wykres normalnych wskaźników, a nie EKG, jak to było w przypadku WIRON - mówi Interii Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich i przewodniczący Komitetu Sterującego NGR.
Warto zaznaczyć, że "wszystkie instytucje publiczne, NBP, Ministerstwo Finansów, Komisja Nadzoru Finansowego zgodziły się, że wskaźnik WIRF będzie najbardziej optymalny".
- Jest konsensus i w sektorze finansowym, i sektorze publicznym - dodaje przewodniczący KS NGR.
To bardzo duży sukces reformy, ale tylko częściowy. Bo gdyby kłopoty z wymówieniem akronimu WIRF były jedynymi, jakie czekają sektor finansowy, moglibyśmy powiedzieć, że żyjemy w idealnym świecie. Ta nie jest. W polskim sektorze bankowym jest nadpłynność, którą można szacować na kilkaset miliardów zł. I to ona właśnie może reformę skomplikować, a może nawet wywrócić.
Kolejnym krokiem KS NGR będzie zaktualizowanie Mapy Drogowej w ramach dotychczasowego harmonogramu działań mających na celu zastąpienie wskaźnika referencyjnego WIBOR docelowym wskaźnikiem WIRF–, którego finalna nazwa będzie wybrana w toku dalszych prac.
Inne działania KS NGR
Poza zmianą wskaźnika referencyjnego KS NGR ma w planach także weryfikację i aktualizację wydanych dotychczas rekomendacji NGR, w szczególności standardów stosowania nowego docelowego wskaźnika RFR (risk-free-rate) w nowych produktach: bankowych, leasingowych i faktoringowych oraz instrumentach finansowych, jak również standardów dobrowolnej konwersji dla portfeli legacy umów i instrumentów finansowych, w których stosowany jest wskaźnik referencyjny WIBOR.
Jak informuje bankier.pl: "Docelowo WIRF– ma stać się kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR, który będzie mógł być stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie).
- Choinki w regionie. Gdzie i jakie kupujemy?
- Mamy prezesa, mamy mistrzostwa. NASZ KOMENTARZ
- Kujawsko-Pomorskie: spore różnice w podatkach od nieruchomości