Studenci wchodzą na rynek pracy. Co na nich czeka?

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Opinie
#
Fot. Bartosz Fryckowski

Jak mówią nam eksperci, studenci jeszcze podczas swojej drogi akademickiej powinni myśleć o swojej zawodowej przyszłości. A tu nie brakuje opcji na zebranie bezcennego doświadczenia. Istnieje bowiem możliwość odbycia stażów i pracy na umowach zlecenie w niepełnym wymiarze czasu.

 

Młodzi ludzie wchodzą na rynek pracy

Od 3 do 5 grudnia Biuro Karier Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zorganizowało Mikołajkowe Targi Pracy i Praktyk. Dla młodych osób jest to okazja, aby bezpośrednio dowiedzieć się o możliwościach zatrudnienia w interesującej ich branży. Pierwszy dzień wydarzenia miał miejsce na Wydziale Prawa i Administracji UMK, drugi na Wydziale Zarządzania i Ekonomii UMK oraz Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UMK, a trzeci na Wydziale Humanistycznym UMK.

Biuro Karier UMK jest jednostką, która ma pomagać studentom i absolwentom UMK na obieranie, jak najlepszych ścieżek do ich rozwoju na rynku pracy. - Oczywiście dbamy o naszą promocję. Jesteśmy na inauguracji roku akademickiego, na immatrykulacji oraz wręczaniu dyplomów. Mamy kontakty z wydziałami, pojawiamy się na spotkaniach organizacyjnych i tych związanych z praktykami. Naszą sztandarową usługą jest doradztwo indywidualne. Mamy godzinę czasu dla studenta, on się rejestruje i podpisuje specjalny formularz. Potem ma dostęp do naszego specjalnego portalu. Nam zależy na tym, żeby student umiał przedstawić się firmie, żeby wiedzieli, gdzie się poruszać. Musimy go poznać, jego zalety i wady - mówi doradca z Biura Karier UMK Katarzyna Jagiełka.

 

Jak zdobyć doświadczenie?

Ciekawą możliwością na zdobycie doświadczenia są staże. Te mogą trwać do pół roku, co ważne na staż można się udać poprzez bazę Powiatowego Urzędu Pracy lub samemu sobie znaleźć pracodawcę, który przyjmie na staż. Co ważne, wynagrodzenie pokrywa urząd.  
- Najciekawszą formą są staże. Nie są tak dobrze opłacane, jak wynagrodzenie z wiadomych przyczyn. Jest to 1994 złote, które opłaca Powiatowy Urząd Pracy, a nie pracodawca. To dobra okazja do wejścia na rynek, bo można poznać firmę, a firma poznaje daną osobę. Stażysta może się spróbować sam, czy dałby radę w danej firmie, na danych stanowisku. W ciągu pół roku można wiele rzeczy zweryfikować i wiele się dowiedzieć o sobie. Pracownik na stażu jest chroniony i nie ponosi pełnej odpowiedzialności - opowiada nam doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu Katarzyna Gałkin.  Pracodawcy czekają na studentów

Wśród firm, które posiadają ofertę skrojoną specjalnie dla studentów jest m.in. EIB, a więc firma działająca w branży brokerskiej. Przedsiębiorstwo większość swoich pracowników zatrudnia na długie lata. - Zapraszamy studentów na umowę zlecenie. Docelowo zatrudniamy na umowę o pracę na czas nieokreślony i taki jest nasz cel, żeby ludzie zostawali dłużej. Studenci mogą u nas łączyć pracę z nauką, dlatego są zatrudniani w niepełnym wymiarze czasu. Może być to 1/2 etatu lub 3/4 etatu. To są oczywiście płatne umowy. Młodzi mogą sprawdzić się u nas jako asystenci brokerów i w przyszłości mogą sami zostać brokerami. Szukamy też junior web developerów i administratorów IT  - powiedziała Dorota Zając z EIB.  
Globalna firma Grant Thronton, która działa w 120 krajach. Posiada także swój oddział w Toruniu, gdzie studenci mogą stać się częścią zespołu. - Przede wszystkim oferujemy szeroki zakres ofert staży i zatrudnienia dla studentów. Mamy możliwość włączania ich do naszych zespołów i nauki ich od podstaw. Mamy w Toruniu wiele możliwości. Studentom dajemy dużą perspektywę zawodu i dalej wraz z rozwojem ich ścieżek zawodowych mają wymierne możliwości rozwoju - mówi specjalista z zespołu HR w firmie Grant Thronton Weronika Szymanowska.  Znana spółka Apator poszukuje pracowników do wielu działów, głównie mają być to osoby o kompetencjach technicznych. 

- Obecnie poszukujemy praktykantów, studentów oraz studentów, którzy już wkrótce zakończą studia, ponieważ mamy bardzo dużo ofert pracy. Koncentrujemy się na osobach o kompetencjach technicznych, gdyż produkujemy liczniki, ale jak każda firma mamy obszary, jak pion finansowy, logistyka, marketing, HR oraz kadry i płace - powiedziała specjalistka do spraw HR w Apator SA Magdalena Ismer-Grendzicka.  
Poszukiwania Apatora mają też związek z planami na rozwój firmy. - Przyszły rok da nam wiele wyzwań, bo będziemy wdrażać nowe systemy informatyczne i budować centrum kompetencji i tworzyć usługi wspólne dla całej grupy. Szereg procesów będziemy automatyzować i wykorzystywać najlepsze kompetencje w grupie, stąd pojawi się potrzeba praktyk i nowych miejsc pracy oraz stanowisk - opowiada kierownik działu controllingu w Apator SA Patryk Wasilewski.

 

Ilu absolwentów uczelni wyższych znajduje zatrudnienie?

Według danych raportu ELA 46,9 proc. Absolwentów I stopnia uczelni wyższych miało doświadczenie pracy etatowej lub samozatrudnienia przed uzyskaniem dyplomu. A 11% miało możliwość pracy na samozatrudnieniu. Średni czas poszukiwania pracy przez absolwentów uczelni wyższych po ukończeniu studiów nieco ponad 2 miesiące.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: