Mogą być przykładem pomocy. Po raz 18. przyznano Stalowe Anioły

Puls Dnia
Styl Życia
N
Fot. Szymon Ździebło

29 listopada w Pałacu Dąmbskich w Toruniu doszło do rozstrzygnięcia XVIII edycjI Nagród Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla osób wyróżniających się w działalności pomocy społecznej na rzecz mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego „Stalowy Anioł”. Łącznie przyznano 9 nagród indywidualnych, 3 zespołowe i wyróżnienie.

 

Świecą przykładem

Stalowe Anioły to nagroda Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznawana na ręce wolontariuszy i pracowników pomocy społecznej. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw, nowatorskich osiągnięć oraz promowanie odwagi we wdrażaniu innowacyjnych przedsięwzięć i nagradzanie osób, zespołów rzetelnie i ofiarnie realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej.

W latach 2007-2023 uhonorowano 188 wolontariuszy i pracowników pomocy społecznej oraz 65 zespołów, angażujących się w niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Do tej listy można dopisać już 9 kolejnych osób i 3 zespoły, które nagrodzono 29 listopada w Toruniu.

- Każdego roku, kiedy wręczamy te nagrody, myślę sobie, czy w kolejnym roku będzie jeszcze kogo nagradzać. Okazuje się, że nie brakuje takich osób i ludzi. Z jednej strony wciąż mnożą się potrzeby, ale najważniejsze jest to, że jest odpowiedź wolontariuszy, którzy nie czekają na Stalowego Anioła. Nawet nie wiedzą, że taka nagroda jest ustanowiona. A podejmuję się szlachetnej misji pomocy drugiemu człowiekowi i za to im serdecznie dziękuję - mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Wielka skromność i pracowitość

Jeden ze Stalowych Aniołów powędrował do Elżbiety Górskiej z Włocławka, która jest m.in. nauczycielem, kuratorem, koordynatorem grup wolontariackich i organizatorką wielu wydarzeń. Jak mówi nam pani Ela, jej największą motywacją jest pasja do pomocy.

- Cieszę się, bo to naprawdę prestiżowe wyróżnienie. Kiedy działam, to nie myślę, że coś za to będzie. Po prostu lubię to robić. Lubię pracę z dziećmi i kontakt z młodzieżą. Myślę, że oni mnie też skoro przychodzą na akcje, które koordynuję. Tak naprawdę godzenie tego to kwestia organizacji. Nie ma czasu na głupoty. Robi się jedno, potem kolejna rzecz. Część rzeczy robi się jednocześnie. Można angażować innych - opowiada Elżbieta Górska.

Piotr Mitera to nauczyciel z Koronowa, który po pracy przebiera się za clowna i idzie dawać uśmiech dzieciom z oddziału onkologicznego w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy. Do tego pan Piotr organizuje szereg wydarzeń na rzecz dzieci i osób z niepełnosprawnościami. Wspomaga też… opiekunki bezpańskich kotów.

- Na początku występowałem jako clown komercyjnie, ale pani prezes ze Stowarzyszenia Łatwo Pomagać znalazła mnie i poprosiła, żebym pomógł uatrakcyjnić jej wejście do szpitala z paczkami dla dzieci i tak się to zaczęło. Rozwinęło się do tego stopnia, że nie pracuje komercyjnie jako clown, ale tylko i wyłącznie charytatywnie. Pozostałe działalności to potrzeba serca - powiedział Piotr Mitera.

W gronie laureatów znalazła się  Elżbieta Rachowska, która jest specjalistą psychoterapii uzależnień. Obecnie pani Elżbieta pracuje jako wojewódzki konsultant do spraw psychoterapii.
- Terapeuci bardzo potrzebują wsparcia. Niektórzy myślą, że tylko siedzimy, rozmawiamy i nic się nie dzieje. Ale my też przyjmujemy dodatkowe problemy, stresy i traumy pacjentów. Też musimy sobie z tym radzić. To ważne, żeby terapeuta był zdrowszy i bardziej opanowany - opowiada Elżbieta Rachowska.

 

Lista laureatów:

- Małgorzata Kamińska-Tomaszkiewicz, kierownik zespołu pracy socjalnej ds.
organizowania społeczności lokalnej w MOPR we Włocławku
- Ewelina Sulska, nauczyciel wychowania przedszkolnego, sekretarz zarządu Pomorsko-
Kujawskiego Zrzeszenia Samopomocy Obywatelskiej „Sampo” w Barcinie
- Monika Winograd, prezes Fundacji „Pozytywna Energia”, przewodnicząca Koła
Gospodyń Wiejskich w Śmiłowie (gmina Więcbork)
- Agata Frőhlke, dyrektor Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej Nr 1 w Gostycynie,
członkini koła gospodyń wiejskich (gmina Gostycyn)
- Barbara Buchalska, emerytowany pracownik służby zdrowia, instruktor PCK w Rypinie
- Elżbieta Górska, nauczycielka, wychowawca w Ośrodku Kuratorskim we Włocławku
- Piotr Mitera, nauczyciel w Zespole Szkół w Koronowie
- Jolanta Pisarska-Bitowt, pełnomocniczka rektora ds. osób z niepełnosprawnością w
Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy
-  Elżbieta Rachowska, specjalista psychoterapii uzależnień, wojewódzki konsultant ds.
psychoterapii uzależnień, Toruń
- Zespół pracowników ds. prowadzenia Mieszkań Aktywności Społecznej w Chełmnie:
1) Dariusz Jach
2) Joanna Sierosławska
3) Michał Lewandowski
- Zespół pracowników Stowarzyszenia Szansa w Więcborku:
1) Anna Bonk
2) Aneta Kantak
- Zespół Pracowników, wychowawcy świetlicy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
w Aleksandrowie Kujawskim:
- Paulina Ciarkowska
- Karolina Jankowska

Wyróżnienie - Wioletta Górska, nauczyciel we Wtelnie, prezes Stowarzyszenia Łatwo
Pomagać w Gościeradzu