Badania Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu pokazują, że z tym miastem najbardziej kojarzą się przyjezdnym pierniki oraz Mikołaj Kopernik. Dopiero na trzecim miejscu jest Starówka wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Muzeum Toruńskiego Piernika pokazuje, że piernik to łącznik międzypokoleniowy budujący tożsamość mieszkańców Torunia i niematerialne dziedzictwo.
W najbliższy weekend (23-24 listopada) Muzeum Toruńskiego Piernika zaprasza Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki, nawiązujący do średniowiecznego kultu św. Katarzyny, która jest patronką młynarzy, piekarzy, piernikarzy. Tradycyjnie 25 listopada w dniu jej święta rozpoczynał się wypiek pierników, rozpoczynający okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Katarzynki przez wieki stały się znakiem rozpoznawczym Torunia.
- Smaki pierników przez wieki się zmieniały - mówi Małgorzata Mikulska-Wernerowicz z Muzeum Toruńskiego Piernika. - My teraz lubujemy się w słodkich smakach, a dawniej były bardziej wytrawne, na przykład z lawendą czy miętą. Piernik był kiedyś świetnym prezentem, bo był bardzo drogi z powodu zawartości cennych dawniej przypraw korzennych i czasu potrzebnego do jego wytworzenia, czyli długiego leżakowania. Przez stulecia zarezerwowany był dla najbardziej zamożnych osób i tych najwyżej stojących w hierarchii społecznej. Taki piernik oprócz tego, że był wykwintnym przysmakiem spożywanym nie na co dzień, ale też kosztowną pamiątką i dekoracją, który wręczano tylko przy specjalnych okazjach.
- Ekspozycje w Muzeum Toruńskiego Piernika udostępnione zostaną w weekend bezpłatnie, a przewodniczka wprowadzi zwiedzających w realia dawnych epok. Edukatorzy w historycznych kostiumach przybliżą produkcję pierników i życie codzienne dawnych torunian.
- Od lat współorganizatorem Festiwalu jest Fabryka Cukiernicza "Kopernik" S.A., która tym razem przygotowuje limitowaną serię pierników z ciasta leżakowanego. Goście degustować będą wyroby z oferty zakładu. Przygotowane są: prelekcje, opowieści, wykłady, pokazy, warsztaty, w tym także warsztaty wypieku pierników dekoracyjnych.
- W tym roku świętujemy 70 lat produkcji Wafla Teatralnego. Przygotowana została wystawa prezentująca m.in. plakaty, projekty i opakowania do wafli oraz prace komiksowych zainspirowane kultowym wafelkiem Mateusza Busa. Piernikarz z Dolnego Śląska Marcin Goetz poprowadzi tam także kreatywne warsztaty piernikowo-teatralne.
- Corocznie dużym zainteresowaniem cieszą się pokazy snycerskie tworzenia formy piernikarskich. Poprowadzi je dr Stanisław Kośmiński – artysta rzeźbiarz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- Na temat świątecznych wypieków wygłosi prelekcję badaczka tradycji kulinarnych świata dr Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek, a o roli egzotycznych przypraw w historii cywilizacji krakowski podróżnik, pisarz i dziennikarz – Jędrzej Majka.
Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki od lat organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Toruniu we współpracy z Fabryką Cukierniczą „Kopernik” S.A. oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Szczegółowy program TUTAJ.