Jeździsz do Holandii? Od 9 grudnia uważaj na granicy. Kolejny kraj przywraca kontrole

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
holandia
Fot. 123rf

Holandia to kraj, z którym gospodarczo jesteśmy od lat mocno związani. Coraz intensywniej eksportujemy tam usługi i towary, mamy zresztą ogromną nadwyżkę handlową, a wielu Polaków – również z kujawsko-pomorskiego – jeździ do tego kraju do pracy. Tamtejsze ministerstwo ds. imigracji i azylu podało właśnie, że Holandia od 9 grudnia na granicach lądowych przywraca kontrole. Będą one obowiązywały pół roku.

Przypomnijmy, że w Holandii rządzi obecnie koalicja pod wodzą Partii Wolności (PVV) Geerta Wildersa, wprowadzająca nowe, ostrzejsze zasady polityki azylowej. Prawicowy rząd chce w ten sposób ograniczać handel ludźmi i nielegalną imigrację. 

Co to oznacza dla gospodarki

Holenderskie władze twierdzą, że kontrole graniczne mają w małym stopniu zakłócać działalność gospodarczą czy dojazdy do pracy zwykłych ludzi. Jak podkreślają jednak europejskie media, to już kolejny kraj przywracający kontrole na granicach - co dla przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych oznacza w praktyce zakwestionowanie zasady swobodnego przepływu towarów i korzyści wynikających z przynależności do strefy Schengen.

Jak uspokajają władze Holandii, kontrole będą selektywne (mają na przykład skupiać się na najbardziej zagrożonych nielegalną migracją połączeniach lotniczych)i potrwają 6 miesięcy. Jak to będzie wyglądało w praktyce - okaże się w grudniu.

Polska a Holandia

Według danych GUS za 2022 rok, Niderlandy zajmowały 6. miejsce wśród partnerów
handlowych Polski pod względem wartości obrotów towarowych - 5. miejsce w eksporcie  i 6. miejsce w
imporcie.

W tym tez roku Polska notowała dodatnie saldo handlowe z Holandią, które wynosiło prawie 2 mld euro. Co najczęściej eksportujemy do Holandii? Maszyny i urządzenia mechaniczne (m.in. kotły), wyroby elektroniczne i elektryczne (w tym elektronika i sprzęt elektryczny, takie jak akumulatory, urządzenia do przetwarzania danych oraz różnego rodzaju sprzęt audio-wideo), pojazdy i części samochodowe, meble i elementy wyposażenia wnętrz, produkty chemiczne (w tym tworzywa sztuczne oraz wyroby z gumy), produkty rolno-spożywcze (w tym bardzo dużo mięsa, produkty mleczarskie, pieczywo i wyroby piekarnicze i wyroby tytoniowe), stal i wyroby ze stali.

Przypomnijmy też, że Holandia to najpopularniejszy kierunek wyjazdów do pracy. W 2022 roku ogólna liczba osób skierowanych przez agencje zatrudnienia do pracy poza krajem u pracodawców zagranicznych wyniosła 164 764. Najwięcej osób podjęło zatrudnienie w Holandii (ponad 74 tys.), znacznie więcej niż w Niemczech (ponad 41 tys.). (dane za dnarynkow.pl).