Informacja o realizacji świadczeń medycznych, finansowanych przez wojewódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia oraz sytuacja w rolnictwie – tym między innymi zajmował się dziś (28 października) sejmik województwa kujawsko-pomorskiego na swojej szóstej sesji. W zapytaniach radnych znalazły się także tematy, o których sporo się ostatnio dyskutuje – m.in. dotyczące toruńskiego Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage czy szpitala we Włocławku.
Od NIK do ECFC
Czym jeszcze zajmował się sejmik? Między innymi regulaminem stypendiów uczniowskich w marszałkowskim programie „Prymus Pomorza i Kujaw Plus” i kryteriami ustalania kwot z Funduszu Pracy na finansowanie w 2025 roku powiatowych programów dotyczących promocji zatrudnienia. W części podsumowującej prace zarządu województwa, marszałek przedstawił m.in. informację o zdobyciu 90 mln złotych z Krajowego Planu Odbudowy na zakup ekologicznych autobusów: 15 elektrycznych i 25 hybrydowych.
Zaczęło się jednak od pytań radnych - Marka Gralika, Jarosława Wenderlicha i Wojciecha Jaranowskiego (wszyscy PiS) - do zarządu, na które odpowiadał marszałek Piotr Całbecki. Pytania dotyczyły stanowiska Komitetu Regionów wobec pomysłów centralizacji decyzji związanych z funduszami europejskimi (marszałek Całebecki ostro przeciwko temu w Brukseli protestował, za co zresztą usłyszał ciepłe słowa od… Marka Gralika z PiS). Radni pytali też o pokłosie kontroli NiK dotyczącej włocławskiego szpitala i sprawę nagrody dla byłej szefowej tej instytucji oraz nagród dla dyrektorów WORD-ów.
Pojawiło się także pytanie o ECFC i ewentualną pomoc województwa w dokończeniu tej inwestycji. Radny Gralik (PiS) zaprotestował przeciwko takiemu ewentualnemu wsparciu, wyraził też obawę, czy nie oznaczałoby to uszczuplenia dofinansowania bydgoskich inwestycji kulturalnych. Marszałek Piotr Całbecki stanowczo poprosił, żeby nie łączyć finansowania bydgoskich inwestycji z ECFC, bo są to zupełnie różne projekty. Sprawę ewentualnego wsparcia pozostawił otwartą – na obecnym etapie województwo nie berze nawet udziału w rozmowach na ten temat. Przy okazji marszałek przypomniał też radnemu PiS to, że budowa ECFC to sztandarowy projekt wicepremiera i szefa resortu kultury w rządzie PiS, Piotra Glińskiego.
Pogłowie i polityka
Sporo było też o rolnictwie. Informację o aktualnej sytuacji w tym sektorze zaprezentował Prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Ryszard Kierzek. Zwrócił on uwagę m.in. na zjawisko stopniowej rezygnacji rolników z hodowli zwierzęcej. Od 2020 do 2023 r. pogłowie świń zmniejszyło się w regionie o 227 tys. sztuk. Po załamaniu cenowym zmniejszyła zdecydowanie się produkcja mleka. Prezes Kierzek zwrócił uwagę na cały czas aktualne niebezpieczeństwo zakażeń ASF.
- Sytuacja w rolnictwie ustabilizowała się w tym sensie, że nie mamy protestów, strajków rolniczych. Zobaczymy, co będzie na wiosnę. Niestety ceny skupu za bardzo nie wzrosły. Wciąż jest wiele kryzysowych sytuacji, np. w produkcji mlecznej, nie najlepiej się wiedzie hodowcom trzody chlewnej. Z niecierpliwością czekamy na to, co będzie w przyszłym roku. Mam nadzieje, że wspólny, europejski rynek rolny otworzy się trochę szerzej na nasze produkty i nasi rolnicy będą więcej na tym zarabiać – mówił jeszcze przed rozpoczęciem poniedziałkowej sesji, marszałek Piotr Całbecki.
Marszałek odniósł się także do problemu niekontrolowanego napływu produktów rolnych z Ukrainy, przeciwko czemu rok temu środowiska rolnicze mocno protestowały. - Wiemy, że zostały uszczelnione granice, ten tranzyt jest monitorowany, kontrolowany, w tym zakresie udało się sporo zrobić i to poprawiło nastroje wśród rolników – dodał Piotr Całbecki.
Przypomnijmy, że całkiem niedawno, 17 października w Toruniu odbyło się wyjazdowe posiedzenie komisji rolnictwa Senatu RP. Było to jedno z licznych wydarzeń związanym z przygotowaniami do objęcia przez Polskę – od nowego roku – przewodnictwa w Unii Europejskiej. - Jesteśmy dobrze przygotowani, żeby reprezentować nie tylko interes polskich rolników, ale tych z całej Europy. W tym sensie staliśmy się regionem eksperckim. W przyszły roku, w ramach naszej prezydencji, tu, w naszym regonie i wspólnie z Mazowszem zorganizujemy dużą, międzynarodową konferencję na temat rolnictwa w Europie po roku 2027. Mam nadzieję, że wniesiemy dużo, jeśli chodzi o kształtowanie się wspólnej polityki rolnej, bo wiemy, że ona jest mocno zagrożona i od wielu już lat, sukcesywnie, od budżetu do budżetu ograniczana. Chcemy tę tendencję przynajmniej zahamować. Będziemy zastanawiać się nie czy te pieniądze wydawać, tylko jak uzyskiwać lepsze efekty dzięki tym pieniądzom, zarówno we wspieraniu samych rolników, ale też tego, co jest bazą dla rolnictwa. Chodzi o rozwój obszarów wiejskich. Bez dobrze funkcjonującej wsi, wyposażonej w odpowiednie usługi, z dobrą jakością życia, rolnictwo będzie się słabiej rozwijać. Bardzo ważna jest także regionalizacja zarządzania tymi środkami, to jest apel, z którym jako Komitet Regionów idziemy do nowego parlamentu europejskiego i komisji europejskiej – podkreślał marszałek.
Na zdrowie i z zasługi
Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy Agnieszka Bańkowska przedstawiła informację na temat realizacji umów na świadczenia opieki zdrowotnej zawartych przez Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2024. W latach 2023-2024 koszty świadczeń opieki zdrowotnej wzrosły o prawie 600 mln, to jest o 11 proc. i w 2024 r. wyniosły łącznie 5,995 mld zł. Najwięcej pieniędzy pochłania leczenie szpitalne.
W porządku obrad znalazła się też kwestii przyznania pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości bydgoskiej spółce Sportvita w trybie bezprzetargowym (to spółka prowadząca przychodnię sportowo-lekarską przy ul. Rejtana 1 w Bydgoszczy). Sejmik zajął się też uchwałami w sprawie w medali „Za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego” dla oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego –golubsko-dobrzyńskiemu (60 lat działalności) i żnińskiemu (95-lat działalności!).
Radni sejmiku przyjęli informację o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2023/2024. Zmieniono także uchwałę w sprawie Regulaminu przyznawania stypendiów dla uczniów uzdolnionych w ramach programu stypendialnego "Prymus Pomorza i Kujaw Plus".
Rozpatrzono i podjęto uchwałę w sprawie określenia kryteriów ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz innych fakultatywnych zadań realizowanych przez powiaty w 2025 roku oraz w sprawie Programu współpracy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2025.