Już wkrótce, w poniedziałek 4 listopada okaże się, ile złożono ofert i jakie są propozycje cenowe firm zainteresowanych zdobyciem kontraktu na budowę nowej siedziby wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Jeśli procedura przebiegnie sprawnie, w grudniu spodziewać się można podpisania umowy, a na początku przyszłego roku startu robót. W 12 miesięcy roku powstać ma cały kompleks komendy obejmujący zupełnie nowe części zintegrowane z obecnym, zabytkowym gmachem komendy.
- Czekamy obecnie na zakończenie przetargu na wykonawcę. Mamy już za to wyłonionych wykonawców kolejnego etapu prac archeologicznych, które poprzedzić muszą roboty budowlane. Wyłoniony jest już także nadzór inwestorski – powiedziała nam st. brygadier Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej PSP.
O pierwszym etapie badań archeologicznych, o którym wspomina pani rzecznik, pisaliśmy szeroko na portalu kujaw—pomorze.info. W ich trakcie archeolodzy natrafili nie tylko na ciekawe pozostałości średniowiecznej zabudowy miasta, min. odkryli dobrze zachowane pozostałości stojącej kiedyś w tym miejscu baszty, ale także na relikty sprzed lokacji Torunia w 1233 roku na nawet zabytki z czasów pradziejowych.
Nowa komenda stać będzie na terenie stanowiącym dla archeologów i historyków miasta wielką gratkę, ale także w zabytkowym otoczeniu. Rejon w okolicach zbiegu ulic Prostej i Wałów Sikorskiego to cała kolekcja ciekawej architektury z przełomy XIX i XX wieku: kościół św. Szczepana, wyremontowany w ostatnich latach budynek dzisiejszego Wojskowego Centrum Rekrutacji, wreszcie dawne koszary bramy chełmińskiej, w świetny sposób adaptowane na potrzeby Muzeum twierdzy Toruń. Całość stanowi ścisłe obrzeże zespołu staromiejskiego. Dlatego też projekt architektoniczny wpisuje się swym kształtem w szacowne, historyczne otoczenie.
Jak już informowaliśmy, jesienią 2022 roku rozstrzygnięty został konkurs projektowy zorganizowany przez komendę PSP we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Nagrodzono w nim projekt zespołu gdańskich architektów: Katarzyny Jędrzejczak, Marcina Podlewskiego, Michała Siedacza, Krzysztofa Kozłowskiego i Adama Spechta. Ich idea polega na dostawieniu do zabytkowego zespołu budynków dawnej neogotyckiej remizy dwóch nowych segmentów: niższa bryła będzie przylegała do dawnych stajni a od wschodniej strony powstanie większa, trójkondygnacyjna część, z obszernym podcieniem od strony Wałów Sikorskiego. Od tyłu, od strony ul. Międzymurze, najwyższa kondygnacja nowej części będzie nadwieszona nad zakonserwowanym i wyeksponowanym średniowiecznym murem miejskim. Mur będzie zresztą dostępny z obu stron, także od strony Wałów Sikorskiego.
W starej części ulokowane zostanie stanowisko kierowania komendanta wojewódzkiego PSP i część wydziałów komendy. W części nowej umieszczone będą m.in. biura administracji komendy, gabinety dowództwa, nawet siłownia dla strażaków.
Roboty budowlane w podstawowym zakresie, obejmującym m.in. budowę nowej części wraz wszystkimi instalacjami, małą architekturą, nawet podziemnym zbiornikiem na wody opadowe, mają być zakończone w ciągu roku od podpisania umowy, ale nie później niż do 5 grudnia 2025 roku. W zakresie dodatkowymi – roboty wykończeniowe, wyposażenie, zagospodarowanie terenu - prace mają potrwać rok po zakończeniu etapu podstawowego, ale najpóźniej do końca listopada 2027 roku.
Zanim jednak komenda wojewódzka kujawsko-pomorskich rozgości się w swej nowej siedzibie, czeka ją jeszcze jedna przeprowadzka: na czas robót budowalnych jednostka przeniesiona zostanie z ul. Prostej do budynku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3, przy ul. Osztyńskiej 6.
Budowa nowej siedziby toruńskiej komendy współfinansowana jest ze środków rządowego Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022 - 2025".