Organizacje pozarządowe z kujawsko-pomorskiego spotkały się w Toruniu. Tematem sztuczna inteligencja

Puls Dnia
Biznes Ludzie
forum pozarządówek
Fot. Bartosz Fryckowski

Hasło przewodnie tegorocznej edycji to "Współpraca dla zmiany - jak AI, ekologia i pokolenia tworzą lepsze NGO!”. We wtorek (22 października) w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu odbyło się XXIV Forum Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Część plenarną otworzył dyrektor RLKS Bartosz Szymański z prelekcją "Pozyskanie środków finansowych w nowej perspektywie”. Tuż potem dyrektor regionalny Business Network International Maciej Świerczyński opowiedział o networkingu jako szansie dla III sektora.

Na ponad 130 uczestników czekały także cztery panele dyskusyjne: "Sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie? Jak wykorzystać AI do efektywniejszych działań NGO?”, "Zielone NGOsy - czyli jak kształtować świadomość społeczną w dobie zmian klimatycznych?”, "Nowe pokolenie zmienia świat! Jak wykorzystać potencjał młodzieży w działalności NGO?” oraz "Silver, Senior, Gold - na jakie potrzeby osób starszych odpowiadają NGO? Idea wolontariatu”.

„Organizacje mogą znaleźć dla siebie nisze, w których będą pracować”

Organizatorem wydarzenia na zlecenie Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Fundacja Gospodarcza „Pro Europa”. Wybór tematu tegorocznej edycji nie był przypadkowy, bowiem AI ma być szansą dla wielu pozarządówek.

- Właściwie to mogę powiedzieć, że jest to święto NGOsów z kujawsko-pomorskiego, ponieważ spotykamy się od 24 lat. W związku ze zleceniem organizacji tego wydarzenia nasza fundacja przygotowała temat, który jest bardzo istotny dla NGO, bo organizacje mogą znaleźć dla siebie nisze, w których będą pracować. To są nowe wyzwania. Czasem NGO, prowadząc swoją działalność, trzymają się czegoś bardzo kurczowo, a nagle okazuje się, że jest wiele do zrobienia, bo są młodzi, których trzeba zagospodarować, bo są seniorzy. A sztuczna inteligencja może pomóc im w prostej i podstawowej działalności - mówiła wiceprezes Fundacji Gospodarczej „Pro Europa” Teresa Rożankowska.

A jak samorząd województwa wspiera NGO?

-  Jest przede wszystkim wiele źródeł w dyspozycji Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którymi możemy zasilać NGO-sy i przekazywać te środki na rzecz ich celowej działalności. Możemy finansować konkretne projekty, które wpisują się w zadania własne samorządu województwa, a one są tak rozległe, że dotyczą zarówno życia społecznego, jak i gospodarczego. Przede wszystkim to są środki z budżetu województwa. Zawsze pod koniec roku przed uchwaleniem nowego budżetu przygotowujemy konkurs na rozdysponowanie środków. Teraz przewidzieliśmy około 9 milionów złotych, którymi dysponować będą poszczególne departamenty - podkreślał marszałek Piotr Całbecki.

Jak NGO mogą wykorzystać AI?

Narzędzia związane ze sztuczną inteligencją mogą pomagać NGO w zakresie marketingu. Wiele NGO nie ma w swoich szeregach specjalistów z tego zakresu.

- Jak cię piszą, tak cię widzą. Zadbanie o marketing i PR jest ważne, a gdy nie mamy do tego ludzi, to musimy się wspomagać sztuczną inteligencją i narzędziami. Jest to tylko pośrednia droga, która nie ma przełożenia na pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Nasza działalność jest bardzo szeroka. Na przykład w Bydgoszczy przy Gdańskiej 66 mamy bezpłatną terapię i rehabilitację dla dzieci. Jest to terapia metodami Vojty i Bobath. Rodzice mogą się zgłosić. Wystarczy mieć uzasadnienie medyczne. Mamy także neurologopedię. Drugi obszar to terapia zajęciowa - mówił Krzysztof Strzelecki ze Stowarzyszenia im. Sue Ryder z Solca Kujawskiego.

Dla NGO forum to także okazja do spotkań z innymi organizacjami oraz władzami samorządowymi.

- Działamy od 2016 roku, a więc kilka dobrych lat. Niezmienne jest to, że pomagamy każdej osobie bez względu na pochodzenie i stan prawny. To są osoby nie tylko z Ukrainy, ale i Somalii, Rosji oraz Białorusi. Pomagamy nie tylko w województwie. - mówiła Katarzyna Margalska-Sędziak z Fundacji Emic.