Bydgoszcz na podium w rankingu Water City Index 2024 w kategorii metropolii. Eksperci przeanalizowali w sumie 218 polskich miast. - W dobie rosnących zagrożeń związanych z kryzysami wodnymi i zmianami klimatu, efektywne zarządzanie zasobami wodnymi staje się kluczowe dla przyszłości miast - czytamy w raporcie. - Wygrały miasta, które realizują miejską politykę wodną w sposób zrównoważony, patrząc na zasoby wody szeroko i odpowiedzialnie.
Water City Index analizuje stan miast pod kątem zrównoważonego zarządzania wodą. Ranking dostarcza danych i wskazówek, które mogą pomóc samorządom lepiej rozumieć wyzwania, z jakimi się borykają, oraz inspirować do podejmowania działań zmierzających do poprawy sytuacji. Przy ocenie efektywności gospodarki wodnej pod uwagę brano sposób wykorzystania zasobów wody, umiejętności radzenia sobie z kryzysami wodnymi, wykorzystanie wody w kontekście rozwoju gospodarczego miast oraz doskonalenie jakości świadczonych usług publicznych sektora wodnego.
Ranking WCI 2024 został przygotowany dla trzech kategorii polskich miast:
- metropolie (8 miast),
- pozostałe miasta na prawach powiatu (58),
- miasta średnie (152).
Eksperci przeanalizowali w sumie 218 polskich miast w ramach czterech obszarów. W sumie wyróżnionych za sukcesy w zarządzaniu zasobami wody zostało 9 miast.
Bydgoszcz
Jak informuje oficjalny portal miasta, w raporcie Water City Index 2020 – analizującym miasta pod kątem zagospodarowania wód opadowych – Bydgoszcz zajęła drugie miejsce. Jest to miasto, które pierwsze w kraju wdraża innowacyjny projekt zagospodarowania wód opadowych i roztopowych zgodnie z koncepcją rozproszonej retencji. Ideę bydgoskiego projektu oddaje nawiązująca do natury koncepcja "miasta gąbki", które – dzięki wbudowanym w tkankę miasta zbiornikom retencyjnym – będzie pochłaniało wodę deszczową podczas nawalnych opadów, by móc ją potem oddać w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na wodę. Najskuteczniejszym rozwiązaniem nie jest budowa nowych, coraz większych kanałów odprowadzających wodę deszczową, ale modernizacja kanałów już istniejących oraz budowa zbiorników gromadzących tę wodę, czyli zbiorników retencyjnych. Woda z kilkudziesięciu niewielkich zbiorników retencyjnych będzie wykorzystywana do nawadniania gruntów, podlewania miejskiej zieleni, a także do napełniania oczek wodnych, a tylko nadwyżki tej wody będą odprowadzane do rzeki.
- W kategorii miasta na prawach powiatu w Kujawsko-Pomorskiem w rankingu znalazły się:
26. Włocławek
29. Toruń
36. Grudziądz
- W kategorii miast średnich:
23. Świecie
90. Brodnica
114. Inowrocław
Zwycięzcy
Wrocław zdobył pierwsze miejsce w kategorii metropolii, głównie dzięki zaawansowanej infrastrukturze przeciwdziałającej skutkom kryzysów wodnych oraz innowacyjnym projektom mającym na celu minimalizację strat wody i poprawę jej jakości. Miasto z powodzeniem łączy rozwój urbanistyczny z ochroną zielonych terenów i dbałością o lokalny ekosystem.
Słupsk, lider w kategorii miast na prawach powiatu, wyróżnia się przede wszystkim proaktywną polityką przeciwdziałania suszom oraz efektywnym wykorzystaniem dostępnych zasobów wodnych do wzmacniania lokalnej gospodarki.
Mrągowo, triumfujące w kategorii miast średniej wielkości, zainwestowało w infrastrukturę wspierającą rekreację nad wodą oraz może poszczycić się zrównoważoną polityką wodną we wszystkich obszarach analizy, co nie tylko poprawiło jakość życia mieszkańców, ale także zwiększyło atrakcyjność turystyczną.
Każde z tych miast pokazało, że poprzez strategiczne zarządzanie wodą można nie tylko rozwiązywać bieżące problemy, ale także budować długoterminową odporność na przyszłe wyzwania klimatyczne.