GDDKiA obiecuje, że trasą S10 z Bydgoszczy do Torunia pojedziemy w 2026 roku. Sprawdzamy stan prac w województwie kujawsko-pomorskim

Puls Dnia
Biznes Opinie
S10 Toruń Południe - połączenie z A1
Fot. Julian Drob / GDDiK

Dzięki S10 powstanie szlak transportowy na północ od autostrady A2. Trasa o długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej w okolicy Naruszewa. Realizacja wszystkich brakujących odcinków drogi szybkiego ruchu S10 zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. S10 stanie się również częścią nowego, północnego korytarza drogowego, od granicy z Niemcami do granicy z Litwą. Sprawdzamy stan prac nad poszczególnymi odcinkami tej trasy w województwie kujawsko-pomorskim.

Sama budowa to finał wieloletnich przygotowań inwestycji drogowej. W Kujawsko-Pomorskiem jeszcze w tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje start budowy 50-kilometrowej drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń. Obecnie czekam na wydanie pierwszej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W latach 2022-2023 podpisano w sumie cztery umowy na projekt i budowę S10 w naszym regionie. Są to odcinki: Bydgoszcz Południe - Emilianowo wraz z rozbudową drogi krajowej nr 25, Emilianowo - Solec, Solec - Toruń Zachód oraz Toruń Zachód - Toruń Południe, o łącznej długości 50 km i 5 km DK25. GDDKiA obiecuje, że trasą S10 z Bydgoszczy do Torunia pojedziemy w 2026 roku. W przypadku odcinka Toruń Zachód - Toruń Południe w I kwartale 2027.


S10 Bydgoszcz Południe - Emilianowo wraz z rozbudową DK25

  • długość: 8,9 km (S10) i 5,4 km (DK25)
  • wykonawca: Intercor
  • wartość umowy: 411 mln zł

Umowę na realizację w systemie "projektuj i buduj" została podpisana w maju 2022 r. Droga pobiegnie w znacznym stopniu obecnym śladem DK10. Powstaną MOP-y, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych, w pobliżu węzła Bydgoszcz Park Przemysłowy (wcześniej Emilianowo). Droga krajowa nr 25 w okolicy Brzozy poprowadzona zostanie nowym śladem. Spowoduje to, że ruch tranzytowy zostanie przeniesiony z mocno obciążonego odcinka na nową jezdnię. Powstaną tam dwa węzły: Zielona i Brzoza. Obecnie trwa uzyskiwanie decyzji ZRID, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. We wrześniu 2024 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał postanowienie w sprawie ponownej oceny oddziaływania na środowisko. Projektant doprowadził projekt do zgodności z postanowieniem, a wojewoda kujawsko-pomorski wydał obwieszczenie o zakończeniu postępowania dowodowego, co oznacza ustalenie treści końcowej decyzji ZRID. Wykonawca kontynuuje prace związane z opracowaniem projektu wykonawczego oraz specyfikacji technicznych. Przeprowadzono badania archeologiczne.


 

S10 Emilianowo - Solec

  • długość: 8,6 km
  • wykonawca: Polaqua
  • wartość umowy: 240 mln zł

Ten odcinek S10 rozpocznie się za projektowanym węzłem Bydgoski Park Przemysłowy i poprowadzi w kierunku Torunia, a zakończy się przed nowym węzłem Solec Kujawski. Powstanie węzeł Bydgoszcz Łęgnowo (wcześniej Makowiska). Droga ułatwi dojazd do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i domknie południową część obwodnicy Bydgoszczy. Umowę GDDKiA podpisała we wrześniu 2022 r. Obecnie wykonawca finalizuje projekty techniczne, wykonawcze i specyfikacje techniczne oraz trwa ich weryfikacja przez inżyniera kontraktu. Uzgadniane są treści porozumień na przebudowę kolizji z gestorami sieci, czyli PSE, PSG i Enea Operator. Zakończono także badania archeologiczne. Trwa ponowna ocena oddziaływania inwestycji na środowisko.


S10 Solec - Toruń Zachód

  • długość: 21,2 km
  • Wykonawca: konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud
  • wartość umowy: 426 mln zł

Najdłuższy z czterech odcinków S10 Bydgoszcz - Toruń. Powstanie tu m.in. nowy węzeł Solec Kujawski, a także para MOP-ów w Cierpicach. Umowa podpisana w maju 2022 r. W ramach budowy powstanie szereg obiektów, takich jak przejście dla zwierząt dużych, obejmujące jednocześnie S10 i sąsiadującą linię kolejową nr 18. Odcinek kończy się przed węzłem Toruń Zachód. W lutym 2024 r. zakończyły się prace związane z wycinką drzew w pasie drogowym. W dalszym ciągu trwa procedura uzyskiwania decyzji ZRID. W październiku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał postanowienie w sprawie ponownej oceny oddziaływania na środowisko. Wykonawca kontynuuje prace związane z opracowaniem wielobranżowego projektu wykonawczego oraz specyfikacji technicznych.

 

S10 Toruń Zachód - Toruń Południe

  • długość: 11,9 km
  • wykonawca: konsorcjum firm Rubau Polska i Poltores
  • wartość umowy: 340 mln zł

Droga ułatwi dojazd do autostrady A1. Przebudowane zostaną obecne węzły Toruń Zachód i Toruń Południe oraz powstaną dwa now: Toruń Podgórz i Toruń Czerniewice. Wybudowanych zostanie 6 nowych obiektów, a 5 istniejących będzie wyremontowanych. Obecny odcinek S10, stanowiący południową obwodnicę Torunia, powstał niemal dwie dekady temu w standardzie jednojezdniowej drogi ekspresowej z pasem rezerwy, która właśnie teraz zostanie wykorzystana do budowy przekroju 2x2, czyli dwóch jezdni o dwóch pasach ruchu. Umowę z wykonawcą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w styczniu 2023 r. W kwietniu 2024 r. złożyła wniosek o wydanie decyzji ZRID. 7 października wojewoda kujawsko-pomorski wydał postanowienie o wszczęciu postępowania dotyczącego jej wydania. Wykonawca kontynuuje prace związane z opracowaniem wielobranżowego projektu wykonawczego oraz specyfikacji technicznych.

 

Nie tylko S10

Pozostałe odcinki S10, S5 czy też obwodnice z Programu budowy 100 obwodnic znajdują się w przygotowaniu. Obwodnice Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego oraz rozbudowa DK25 Obodowo - Mąkowarsko są w trakcie procedur przetargowych.

Pod koniec kwietnia 2024 r. zakończyła się przebudowa drogi krajowej nr 91 z okolic Świecia do Chełmna (piszemy o tym TUTAJ). Droga została wzmocniona i zyskała m.in. dodatkowy pas ruchu (2+1). Inwestycja kosztowała ponad 67 mln zł. W podobnym czasie zakończył się remont ponad 3-kilometrowego odcinka DK80 w Górsku i Przysieku za niemal 13 mln zł. Powstały też nowe ścieżki dla pieszych i rowerzystów w Lipnie oraz na DK25 Brzoza - Nowa Wieś Wielka. W realizacji jest także rozbudowa DK55 w m. Mokre niedaleko Grudziądza, gdzie powstać ma nowe rondo w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Obecnie wykonawca opracowuje niezbędną dokumentację projektową.