Inowrocław, Płużnica, Nowe, Szubin, Grudziądz, Białe Błota, Łasin, Świecie… Między innymi z tych miejscowości pochodzą laureaci wyróżnień, nagrodzeni podczas 14. Kujawsko-Pomorskiego Forum Ekonomii Społecznej. Było uroczyście i trochę wzruszająco, bo w końcu ekonomia społeczna to biznes bardzo specyficzny. Forum odbywa się we wtorek, 8 października, w CKK Jordanki w Toruniu.
- Ekonomia społeczna jest biznesem, ale biznesem z bardzo wielkim sercem – mówił podczas otwarcia Forum Michał Neumann, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu, organizującego to wydarzenie.
I rzeczywiście, ekonomia społeczna to działalność, w której najważniejszą rolę odgrywają ludzie, a zysk nie jest celem samym w sobie. Głównym celem jest bowiem wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – na przykład z powodu niepełnosprawności, choroby, wieku, ciężkiej sytuacji życiowej - poprzez tworzenie miejsc pracy, terapię i reintegrację społeczną.
- Ekonomia społeczna stawia w centrum człowieka, ale nie tylko tego, który wymaga pomocy, ale także tego, który pomaga. To buduje poczucie wspólnoty i społeczną solidarność – podkreślała przewodnicząca kujawsko-pomorskiego sejmiku, Elżbieta Piniewska.
Podmioty ekonomii społecznej to m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, spółdzielnie pracy oraz przedsiębiorstwa społeczne, które prowadzą działalność gospodarczą lub pożytku publicznego. Zyski generowane przez nie są reinwestowane w cele społeczne.
Forum odbyło się już po raz 14., ale praca nad reintegracją osób wykluczonych społecznie trwa już w naszym regionie znacznie dłużej. Stąd i wyróżnienia specjalne marszałka województwa kujawsko-pomorskiego miały okolicznościowy charakter. Przewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Elżbieta Piniewska wręczała je więc instytucjom (głównie warsztatom terapii zajęciowej), które obchodziły okrągłe jubileusze – 20, 25 lub 30-lecia funkcjonowania, bądź też spółdzielniom socjalnym, świętującym 10-lecie. To zresztą oznacza, że oferująca bogaty wybór usług cateringowych Spółdzielnia Socjalna „Twoje Smaki” w Inowrocławiu czy Płużnicka Spółdzielnia Socjalna „Pomocna Ekipa” naprawdę okrzepły już na rynku.
Firmom z Kujawsko-Pomorskiego, których wyroby lub świadczone usługi odznaczają się wysoką jakością i które działają z uwzględnieniem zasad ekonomii społecznej, wręczono też certyfikaty Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej "Zakup Prospołeczny". Otrzymały je przedsiębiorstwa zajmujące się np. usługami cateringowymi, fotowoltaiką, budowlanką, usługami edukacyjnymi i terapeutycznymi, ale też na przykład Toruńska Szkoła Perkusji.
Wyróżnienia specjalne Marszałka Województwa Kujawsko za działalność na rzecz ekonomii społecznej w regionie. Otrzymały je podmioty świętujące swe jubileusze:
10-lecie
- Spółdzielnia Socjalna „Twoje smaki”, Inowrocław
- Płużnicka Spółdzielnia Socjalna „Pomocna Ekipa”
20- lecie
- Centum Integracji Społecznej CISTOR, Toruń
- Warsztat Terapii Zajęciowej, Nowe
- Warsztat Terapii Zajęciowej "Pelikan", Szubin
- Warsztat Terapii Zajęciowej, Grudziądz
- Warsztat Terapii Zajęciowej „Dąb”, Białe Błota
- Warsztat Terapii Zajęciowej, Solec Kujawski
- Warsztaty Terapii Zajęciowej, Chełmno
25 lecie
- Warsztat Terapii Zajęciowej „Wiatrak”, Bydgoszcz
30 lecie
- Warsztat Terapii Zajęciowej „Przystań”, Bydgoszcz
- Warsztaty Terapii Zajęciowej, Kowalewo Pom.
- Warsztat Terapii Zajęciowej, Łasin
- Warsztat Terapii Zajęciowej, Świecie
- Warsztat Terapii Zajęciowej „Modrzew”, Bydgoszcz
- Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży, Toruń
Certyfikaty „Zakup pro społeczny” otrzymały:
- Stowarzyszenie „Bądź Aktywny, Kamień Krajeński
- Spółdzielnia Socjalna „Kujawianka”, Aleksandrów Kuj.
- 4ES Non profit sp. z o.o. Toruń
- Toruńska Szkoła Perkusji sp. z o.o. non profit
- Hawk Energy sp. z o.o. non profit , Rypin
- Choceńska Socjalna Spółdzielnia Budowlana
- Fundacja „Iris Village”, Toruń
- Technika Oczyszczania Pomieszczeń, Drewna i Metalu, TODIM sp. z o.o. non profit, Kowalewo Pom.