Uroczyste akcenty i gorący temat. V sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego wystartowała dziś, 30 września, o godz. 10.00. W sesji brało udział 28 radnych – na 30.
Rozpoczęło się uroczyście: Sejmik przyjął stanowisko w sprawie uczczenia przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – jednogłośnie. Ponadto toruńskie Bractwo Kurkowe – pod wodzą kurkowego króla Leszka Polaka - za zasługi dla ruchu kurkowego odznaczyło marszałka Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Zjednoczenia Strzeleckich Bractw Kurkowych RP. Tu warto dodać, że bractwo strzeleckie ma spory staż, bo działa w Toruniu od rok… 1325. Przewodnicząca sejmiku, Elżbieta Piniewska, otrzymała z kolei od braci kurkowej pamiątkowy ryngraf. I zrobiło się na sali obrad bardzo sympatycznie, zwłaszcza gdy dziękując za wyróżnienie, marszałek żartobliwie dodał, że od państwa odbierał już odznaczenia, ale od króla jeszcze nie.
W pierwszej części sesji, radni wysłuchali także wystąpienia Gracjana Szuwały, przewodniczącego kujawsko-pomorskiego sejmiku młodzieżowego o działaniach i zamierzeniach tego gremium.
Kanał z pomocą
Po uroczystej części porządek obrad został uzupełniony m.in. o punkty dotyczące uznania Kanału Bydgoskiego za pomnik historii (Kanał Bydgoski świętował 250 lat swojego powstania) oraz pomocy dla województw dotkniętych katastrofalną powodzi. Te wnioski radni przyjęli jednomyślnie.
- Przeznaczamy na pomoc powodzianom w sumie dwa miliony złotych, z czego milion to dotacja bezpośrednia dla dwóch województw: dolnośląskiego i opolskiego. Są to środki przeznaczone na odbudowę dróg wojewódzkich zniszczonych w czasie powodzi w tych miejscowościach, które najbardziej ucierpiały, zarówno w jednym, jaki i drugim województwie. Po dzisiejszej sesji natychmiast dokonamy przelewu – wyjaśniał jeszcze przed sesją marszałek Piotr Całbecki. - Kolejny milion to pieniądze przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych rzeczy: sprzętu, materiałów, które bezpośrednio dotrą do poszkodowanych. Taką akcję organizujemy. Na tym etapie mogę powiedzieć, że udało się już zebrać kilkaset tysięcy złotych w formie rzeczowej i finansowej, które jeszcze dodatkowo zasilą pomoc organizowaną przez Urząd Marszałkowski. Raz jeszcze chce wszystkim darczyńcom podziękować. Akcja przebiega sprawnie, ponieważ skoordynowaliśmy ją na poziomie krajowym: regionalne ośrodki pomocy społecznej, której podlegają marszałkom w całej Polsce zajmują się tą pomocą, dzięki czemu trafia ona tam, gdzie jest rzeczywiście najbardziej potrzebna.
Połączenie WOMP: tu iskrzy
Radny Jarosław Wenderlich wnioskował o zniesienie punktu 21 porządku obrad, dotyczącego połączenia Wojewódzkich Ośrodków Medycyny Pracy – punktu, który, jak się wydawało, budził będzie dzisiaj najwięcej kontrowersji. Wniosek nie przeszedł – 16 radnych było przeciw, 11 za, jeden radny wstrzymał się od głosu.
O połączeniu WOMP-ów napiszemy w oddzielnym tekście.
Dodatkowo podczas sesji radni zapoznać mieli się z raportem ze stanu realizacji Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego za rok 2023 oraz z kwartalną Informacją o stanie realizacji inwestycji drogowych.
Sejmik zajmuje się dziś również projektem uchwały w sprawie nowych stawek dotacji dla operatorów kolejowych, obsługujących regionalne połączenia pasażerskie w Kujawsko-Pomorskiem.
Co jeszcze znalazło się w porządku obrad? M.in. wsparcie finansowe dla samorządu Bydgoszczy z przeznaczeniem na uzupełnienie montażu finansowego budowy sali treningowej w kompleksie sportowym Zawisza oraz na organizację teatralnego Festiwalu Prapremier 2024, a także uchwalenie dotacji dla parafii św. Jakuba Apostoła w Dąbrówce Królewskiej w powiecie grudziądzkim z przeznaczeniem na remont dachu zabytkowego kościoła parafialnego.
W artykule wykorzystano materiały Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.