Do końca marca roku 2025 obowiązywać będzie zerowa stawka VAT na materiały budowlane przekazywane w formie darowizn na rzecz odbudowy po zniszczeniach powodziowych. Warto jednak zwrócić uwagę na zasady korzystania z takiej możliwości.
Wprowadzające zwolnienie z VAT-u rozporządzenie ministra finansów Andrzeja Domańskiego już obowiązuje, dokument podpisany został 24 września. Powód jest oczywisty – chodzi o pomoc i wsparcie dla obszarów objętych katastrofalną powodzią.
Jak informuje Ministerstwo Finansów, stawka 0 proc. jest stosowana do darowizn materiałów budowlanych przekazywanych bezpośrednio na rzecz:
- osób fizycznych
lub poszkodowanych powodzią podmiotów prowadzących działalność:
- edukacyjną,
- kulturalną,
- w zakresie ochrony zdrowia,
- opieki społecznej,
- opieki nad dziećmi, młodzieżą oraz osobami w podeszłym wieku,
- w zakresie zbiorowego zakwaterowania uczniów i studentów,
których wymagające remontów nieruchomości usytuowane są na terenie gmin objętych kataklizmem. Beneficjenci muszą posiadać tytuł prawny do remontowanej nieruchomości.
Resort dodaje, że dla zabezpieczenia „szczelności” systemu VAT i ochrony przed ewentualnymi nadużyciami, zerowa stawka będzie stosowana pod następującymi warunkami:
- zawarcia pisemnej umowy darowizny pomiędzy podatnikiem (darczyńcą) a dysponentem nieruchomości,
- posiadania przez podatnika (darczyńcę) dokumentu potwierdzającego szkodę w nieruchomości powstałą w wyniku powodzi:
- w przypadku, gdy dysponentem nieruchomości jest osoba fizyczna – odpowiedni kwestionariusz z rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzanego przez pracownika socjalnego,
- w przypadku gdy dysponentem nieruchomości jest jeden ze wskazanych podmiotów (prowadzących działalność edukacyjną, kulturalną, opiekuńczą itd.) – zaświadczenie wydane przez właściwego wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.