Współpraca, konsultacje, wspólne działania na rzecz zrównoważonego regionu: Toruń i samorządy wokół tego miasta zacieśniają kontakty

Region Raport
Biznes Opinie
t
Fot. Ryszard Warta

- Jestem pod wrażeniem tego pomysłu, ponieważ przez trzydzieści lat mojej pracy w samorządzie takich spotkań brakowało, brakowało wymiany wspólnych doświadczeń pomiędzy przewodniczącymi i radami gmin powiatu toruńskiego i miasta Torunia – mówi Robert Kożuchowski, przewodniczący podtoruńskiej Gminy Łysomice.  – Oczywiście, my dyskutowaliśmy na interesujące nas tematy, ale takiego wspólnego forum nie było, a jest ono bardzo potrzebne. Poprawi to komunikację między nami, pomoże wspólnie rozwiązywać problemy w naszych samorządach.          

Robert Kożuchowski jest jednym z jedenastu samorządowców – przewodniczących rad reprezentujących miasto Toruń, Powiat Toruński i dziewięć tworzący go gmin - którzy w wtorek (24 września) w historycznej Sali Rady toruńskiego Ratusza Staromiejskiego podpisali deklarację współpracy.  
- Bardzo się cieszę, że wszyscy przewodniczący wzięli udział w tym spotkaniu, mamy sto procent frekwencji. To świadczy tylko o jednym, że potrzeba powołania takiego ciała i potrzeba pogłębienia współpracy w ramach obszaru Torunia i Powiatu Toruńskiego na poziomie rad gmin jest bardzo duża – mówił po zakończeniu spotkania przewodniczący toruńskiej rady miasta, Łukasz Walkusz. - Jednomyślnie powołaliśmy także konwent przewodniczących rad Torunia, Powiatu Toruńskiego i gmin tego powiatu. Będziemy teraz wspólne pracowali nad określeniem naszych priorytetów.  Wiele nas łączy, od infrastruktury poprzez komunikację, po liczne  usługi publiczne, które wzajemnie sobie świadczymy.

Deklarację podpisali: 

  • Łukasz Walkusz, przewodniczący Rady Miasta Torunia
  • Andrzej Siemianowski, przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego
  • Marcin Murawski, przewodniczący Rady Miejskiej Chełmży
  • Stanisława Stasieczek, przewodnicząca Rady Gminy Chełmża
  • Rafał Rutkowski, przewodniczący Rady Gminy Czernikowo
  • Marcin Różycki, przewodniczący Rady Gminy Lubicz
  • Kamila Łajczak, przewodnicząca Rady Gminy Łubianka
  • Robert Kożuchowski, przewodniczący Rady  Gminy Łysomice
  • Wiesław Popławski, przewodniczący Rady Gminy Obrowo
  • Ireneusz Śmiechowski, przewodniczący Rady Gminy Wielka Nieszawka
  • Krystyna Ewelina Gajdemska, przewodnicząca Rady Gminy Zławieś Wielka

Podpisując Deklarację, jej sygnatariusze  zobowiązali się między innymi do działań na rzecz „zrównoważonego rozwoju całego regionu”,  „wymiany doświadczeń i dobrych praktyk pozwalających na efektywniejsze zarzadzanie zasobami i skuteczniejsze  realizowanie  projektów podnoszących  jakość życia mieszkańców”, „wzmacniania więzi między mieszkańcami”. Samorządy mają współpracować i konsultować swe działania.

 
- Synergia to jest coś, co jest w naturze tych samorządów. Jesteśmy tutaj, aby współpracować w obszarach, które są nam bliskie, takich jak edukacja, zdrowie, pomoc społeczna i wielu innych  – mówił Andrzej Siemianowski, przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego.  - Mamy konkretne pomysły, mówiliśmy o nich, chcemy się nimi zająć na kolejnym, roboczym już spotkaniu. Będziemy tam mówić o poszerzeniu zakresu współdziałania. Jest nad czym dyskutować – dodaje  przewodniczący Siemianowski. 
 

Czy bodźcem do wystąpienia z tą deklaracją współpracy była trwająca właśnie w regionie gorąca dyskusja o miejscu Torunia i  Bydgoszczy w rządowy projekcie  K Koncepcji Rozwoju Kraju 2050? Portal kujawy-pomorze.info pytał o to przewodniczącego Walkusza. – Tych bodźców było wiele. Miałem także sygnały od kolegów samorządowców, że na poziomie rad i przewodniczących rad powinniśmy ściślej współpracować. Jesteśmy po wyborach samorządowych, to dobry moment żeby się poznać, nawiązać kontakty, porozmawiać. Dyskusja o KRK rzeczywiście mogła być takim bodźcem, ale nie  bezpośrednim. Jako Toruń i Powiat  Toruński znamy swoją wartość, znamy swój potencjał. Na pewno warto budować pewne przedsięwzięcia wokół naszego miasta i powiatu.  
 

Łukasz Walkusz nie wyklucza, że w przyszłości powołana we wtorek platforma współpracy może zostać poszerzona o cały Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia. Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia tworzy 36 samorządów: 

  • miasto na prawach powiatu  Toruń,  
  • cztery powiaty: aleksandrowski, chełmiński, golubsko-dobrzyński, toruński
    36 gmin