Intermarché i Auchan Polska łączą siły. UOKiK wydał zgodę na koncentrację

Region Raport
Biznes Opinie
#
Fot. 123rf

Jak informuje Interia Biznes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, aby Intermarché oraz Auchan Polska zawarły sojusz zakupowy. Sieci zapewniają, że robią to "w interesie polskich konsumentów".

 

W Polsce sklepy Auchan oraz Intermarché działają od dobrych kilkudziesięciu lat. Pierwsza placówka Auchan powstała w 1996 roku, a druga z sieci supermarketów franczyzowych - w 1997 r. W województwie kujawsko-pomorskim mamy 5 sklepów Auchan: po dwa z nich znajdują się w Bydgoszczy i Toruniu oraz jeden we Włocławku. Z kolei sieci handlowych należących do Intermarché jest nieznacznie więcej, bo 7. 

 

Francuskie przymierze 

Współpraca francuskich sieci handlowych w Polsce to efekt przymierza zakupowego ogłoszonego we Francji w kwietniu, przez trzy wielkie francuskie sieci handlowe z tego kraju: Auchan, Intermarché i Casino (które do roku 2006 prowadziło w Polsce hipermarkety pod szyldem Geant).  Według deklaracji twórców tej współpracy, ma ona „wzmacniać i długoterminowo rozwijać partnerstwo z rolnictwem i przemysłem francuskim. Więcej szczegółów twórcy aliansu przedstawili w ostatni poniedziałek (23 września): wspólnota zakupowa nazywać się będzie „Aura Retail” i zawarta została na 10 lat.  Współpraca dotyczyć ma artykułów przemysłowych, serwisów usługowych oraz żywności. Za ten ostatni segment odpowiadać ma «Aura Retail International Food Services», ulokowana w Brukseli, która ma kreować efekt synergii w krajach, w których współpracujące firmy prowadzą swe interesy: Francji, Hiszpanii. Portugali, Belgii,  Luksemburgu, na Węgrzech, w Rumunii i właśnie Polsce.

Również w poniedziałek (23.09) UOKiK wydał zgodę na utworzenie długotrwałego sojuszu zakupowego sieci Intermarché i Auchan.

 - W następstwie tej decyzji obie firmy powołają do życia nowy podmiot, którego zadaniem od dnia zarejestrowania będzie reprezentowanie obu sieci w rozmowach z kontrahentami" – podały spółki we wspólnym komunikacie. 

"Wnioski do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na koncentrację Auchan Polska i Intermarché złożyły 24 maja br. Partnerzy oczekują, że ich współpraca przełoży się na wzmocnienie relacji z dostawcami - dzięki poszerzeniu ich perspektyw biznesowych, a także zwiększeniu atrakcyjności cen oferowanych produktów w efekcie połączenia siły nabywczej obu marek. Ostatecznymi beneficjentami zawiązanego sojuszu będą polscy konsumenci, którzy zyskają dostęp do szerokiego asortymentu produktów w cenach pozwalających im na oszczędniejsze gospodarowanie domowymi budżetami" - czytamy w komunikacie.

 

Negocjacja lepszych cen zakupu

Nowy podmiot stworzony przez Auchan oraz Intermarché, pozwoli na reprezentowanie sieci w rozmowach z kontrahentami. W nowej spółce znajdzie się miejsce dla przedstawicieli obu sieci handlowych, a jej siedziba będzie się mieścić w Warszawie. Jaki będzie zakres współpracy? To m.in.:
 

  • prowadzenie wspólnych negocjacji warunków zakupu produktów spożywczych i niespożywczych marek własnych, krajowych oraz międzynarodowych z wybranymi dostawcami dostarczającymi te artykuły bezpośrednio do każdej z sieci
     
  • obie sieci nabywać będą także wspólnie towary oraz usługi na potrzeby prowadzenia własnej działalności.

 

 - Decyzję prezesa UOKiK przyjmujemy z dużym zadowoleniem. Jesteśmy przekonani, że partnerska współpraca pozytywnie wpłynie na rozwój rynku, przyniesie korzyści wszystkim stronom, a przede wszystkim polskim konsumentom, którzy zyskają dostęp do szerokiego asortymentu produktów w jeszcze korzystniejszych cenach pozwalających im na oszczędniejsze gospodarowanie domowymi budżetami. Troska o siłę nabywczą polskiego klienta od lat jest w centrum naszej uwagi. Zawarty obecnie sojusz zakupowy jest kolejnym elementem realizacji polityki Auchan w tym zakresie - mówił prezes Auchan Polska Alexandre Saussard, cytowany w materiale.

- Rozpoczynamy kolejny etap naszego wspólnego projektu, którego wyrazem będzie powołanie nowego podmiotu na polskim rynku. Wierzymy w potencjał naszych marek, które mają wspólną wizję prowadzenia współpracy z dostawcami i producentami, dla dobra konsumentów. Dopasowaliśmy odpowiednie zasoby, aby móc skutecznie realizować nasze założenia, licząc na owocną współpracę i efekty - dodał prezes Intermarché w Polsce Maciej Ćwikliński.

Dodajmy, że wspólne platformy tworzą także inne sieci handlowe, niektóre z nich mają ponadnarodowy charakter: np. tak współpracuje niemiecka Edeka i holenderski Picnic.

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: