Regionalne Forum Samorządowe - nowy skład, nowe wyzwania i nowe możliwości

Region Raport
Biznes Ludzie
t
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWK-P

- Trzeba z całym impetem wdrażać plany i strategie, każdy na swoim poziomie. Spotkania samorządów różnych szczebli są po prostu niezbędne. Musimy się poznać, budować zaufanie. Przedstawiamy dzisiaj naszych dyrektorów z Urzędu Marszałkowskiego i oddajemy ich wszystkich do dyspozycji moim koleżankom i kolegom samorządowcom – mówił marszałek Piotr Całbecki tuż przed oficjalnym otwarciem zorganizowanego dziś (poniedziałek, 23 września) w Toruniu Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Forum Samorządowego.

Ten wątek wzajemnego poznania się o tyle był ważny, że po ostatnich wyborach samorządowych, sporo się w gabinetach zarządów kujawsko-pomorskich samorządów zmieniło. Dla przykładu, po raz pierwszy w swych nowych funkcjach w Forum wzięli udział Krzysztof Kukucki - nowy prezydent Włocławka, nowy prezydent Torunia, Paweł Gulewski, czy Paweł Szramka, nowy starosta brodnicki.


Maraton, a nie sprint 
Tematy były różne. Nie mogło oczywiście zabraknąć sprawy dramatycznej powodzi pustoszącej południe Polski. Za wsparcie i akcje pomocowe na rzecz powodzian kujawsko-pomorskim samorządowcom dziękowali marszałek województwa Piotr Całbecki i przewodnicząca Elżbieta Piniewska, która wskazywała jednocześnie, że działania pomocowe wymagają konsekwentnych działań, rozłożonych w czasie, że to nie może być sprint – jak to ujęła przewodnicząca - ale maraton. Stan sił z naszego regionu bezpośrednio zaangażowanych w akcję powodziową przedstawił wicewojewoda Piotr Hemmerling: ponad 40 strażaków PSP, ponad 90 policjantów,  250 żołnierzy Kujawsko-Pomorskiej  Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.  Wicewojewoda  podkreślił także, że w Grudziądzu przebywa już grupa ponad 30 uczniów z terenów zniszczonych powodzią.    
 

Idzie reforma
Rozmawiano też o wprowadzanej przez rząd głębokiej reformie sposobu finansowania jednostek samorządu terytorialnego. O tej sprawie pisaliśmy już szeroko w portalu kujawy-pomorze.info.  Przypomnijmy jedynie, że Ministerstwo Finansów zakłada, że każdy z kilku tysięcy polskich samorządów terytorialnych różnego szczebla na zmianach ma finansowo skorzystać. Z drugiej strony w samorządach nie brakuje też obaw – zwłaszcza związanych z finansowaniem oświaty, co szczególnie na poziomie gmin, stanowi lwią część samorządowych wydatków.  -  Inaczej jest odbierana ta  reforma przez gminy, inaczej przez powiaty  i województwa. W Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, gdzie jest nas trzech przedstawicieli regionu, będziemy się starali jeszcze poprawić to, co w ramach reformy finansów otrzymaliśmy – mówił marszałek  Całbecki.  – Musimy mieć przede wszystkim potencjał inwestycyjny. Nasze oczekiwania są takie, żebyśmy koordynowali wspólnie z rządem budżety na koleje lata. Nie mówimy o przyszłym roku, bo ten już zdeterminowany, a przecież dochodzą jeszcze ogromne wydatki spowodowane powodzią. Musimy zaplanować, co będzie w przyszłym latach. Dlatego tak bardzo potrzebna jest strategiczna, długofalowa polityka. Akurat my, jako samorząd województwa, w całej tej sytuacji kryzysu finansów publicznych, nie możemy narzekać. Te środki, którym będzie dysponować, są OK, to powinno wystarczyć, choć oczywiście chciałoby się więcej, ale bądźmy realistami – dodał Całbecki. 


Z optymizmem na kondycję samorządów patrzy także Krzysztof Baranowski, starosta Powiatu Lipnowskiego, który pełni swą funkcję piątą już kadencję, a więc wśród uczestników poniedziałkowego Forum należał do grupy najbardziej doświadczonych. – Samorząd wstaje z  kolan. Musi być silny, musi sprawnie realizować swoje zadania, a do tego potrzebuje odpowiednich środków – mówi portalowi kujawy-pomorze.info starosta Baranowski, podkreślając przy tym znaczenie przywracania samorządom powiatowym niektórych kompetencji, które zostały im  odebrane przed ośmiu laty.

         
Kolej na kolejowe powroty
Dużo też mówiono o strategii rozwoju  województwa, o wyzwaniach, które przed nim stoją.  Interesującą część poniedziałkowego forum -  urządzonego w malowniczym plenerze toruńskiego Muzeum Etnograficznego - stanowiły także krótkie prezentacje poszczególnych szefów departamentów Urzędu Marszałkowskiego o ich zadaniach i  priorytetach. Marcin Drogorób, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki mówił np. o korzystnych dla samorządów zmianach w zasadach finansowania inwestycji sportowych ze środków Totalizatora Sportowego i zachęcał gminy, które planują inwestycje tego typu, do skorzystania z nowych możliwości.  Wiktor Plesiński, szef Departamentu Transportu wskazał, że w przyszłym roku po 14 latach wrócą pociągi na linię między Ciechocinkiem a Aleksandrowem Kujawskim, a w kolejnym roku, aż po 26 latach przerwy wznowione zostaną regularne połącznie regionalne na linii Rypin - Brodnicą. 

Regionalne  Fora Samorządowe - organizowane będą  dwa razy w roku.