Dowody osobiste do wymiany. Problem dotyczy ponad 2 milionów Polaków

Region Raport
Biznes Ludzie
@
Fot. 123rf

Wymiana dowodu osobistego to istotna sprawa. Bez aktualnego dokumentu w postaci tradycyjnej nie możemy na przykład przekroczyć granicy czy złożyć wniosku o wydanie nowego dokumentu tożsamości. Ile wynosi grzywna za brak ważnego dowodu osobistego?

 

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji w tym roku aż 2,7 mln osób musi wymienić dowód osobisty. Przede wszystkim dotyczy to osób, które dekadę temu osiągnęły pełnoletność lub wymieniły wówczas swoje dowody, a teraz - pon dziesięciu latach - muszą zrobić to ponownie. 

 

Grzywna za brak ważnego dokumentu

Zgodnie z art. 79, punkt 1 Ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych, ten kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego, podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny. Maksymalna kara pieniężna to 5 tysięcy zł. Mandat otrzymamy także jeżeli nie wyrobimy w terminie dowodu osobistego. 

Przypomnijmy, że wymiana dokumentu tożsamości to obowiązek każdego obywatela. Czas oczekiwania na tradycyjny dokument wynosi maksymalnie 30 dni. Na szczęście osoby, które posiadają elektroniczną wersję dowodu osobistego, nie muszą się zbytnio martwić. Ta jest uważana za równą tradycyjnemu dokumentowi, choć różni się serią, numerem, datą wydania i okresem ważności.

 


Jak złożyć wniosek?


By wyrobić nowy dowód, wystarczy złożyć wniosek w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Po złożeniu wniosku otrzymasz potwierdzenie, a na nowy dokument będziesz czekać maksymalnie 30 dni. Odbiór dowodu wymaga osobistej wizyty w urzędzie oraz zabrania ze sobą dotychczasowego dowodu. Cała procedura jest bezpłatna.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: