Przyznano nagrody w ramach tegorocznej edycji Rowerowej Stolicy Polski

Region Raport
Styl Życia
#
Fot. UMB

To już 6. edycja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Tym razem rowerzyści z Metropolii Bydgoszcz  wykręcili ponad 2,2 mln kilometrów podczas tegorocznej rywalizacji. W poniedziałek (16.09) najlepsi z nich otrzymali nagrody. Jak pod względem wyników uplasowały się inne miasta regionu kujawsko-pomorskiego?

 

Łącznie w całej Polsce w zabawie wzięły udział  53 miasta prezydenckie i 96 gmin. Z kolei cyklistów, którzy postanowili rywalizować o jak największą liczbę przejechanych kilometrów, zgłoszono w tegorocznej edycji ponad 70 tys. Wystartowały w sumie 53 miasta prezydenckie i 96 gmin. Pokonany dystans w sumie wyniósł 14 mln kilometrów, z czego Metropolia Bydgoszcz ponad 2,2 mln zł.


- To świetny wynik. Wszystkim samorządom, dyrektorom szkół i uczestnikom dziękuje za ogromne zaangażowanie. Przez cały czerwiec aktywnie spędzaliśmy czas na rowerach, bez względu na wiek. Dziś rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności i ważne, by promować rower jako alternatywny i zdrowy środek transportu - mówił Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Pierwsze rowerowe rajdy wystartowały tuż po północy 1 czerwca, również w Metropolii Bydgoszcz. 

 - Od początku rywalizacja była bardzo zacięta zarówno jeśli chodzi o placówki oświatowe, jak i gminy startujące w ramach Metropolii Bydgoszcz. Nas cieszy przede wszystkim, że coraz więcej samorządów i mieszkańców angażuje się w ten projekt. Podczas rajdów odwiedziliśmy kilka miejscowości w naszym województwie. Byliśmy m.in. w Łabiszynie, Pruszczu, Nakle i zawsze świetnie się bawiliśmy - podkreślał Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski.

 

Zwycięskie miasta i gminy

Przypomnijmy, że walka o zwycięstwo toczyła się od 1 do 30 czerwca br. włącznie, zaś sam konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: miast prezydenckich oraz pozostałych gmin oraz miast. Na 53 ośrodki miejskie rywalizujące w całej Polsce to Białej Podlaskiej po raz kolejny przypadł tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Tamtejsi rowerzyści przez cały czerwiec wykręcili w tym roku blisko 1,5 mln km. Na kolejnych miejscach podium znalazły się: Puławy ( blisko 500 tys. wykręconych kilometrów) oraz Gniezno.

Wśród miast regionu najwyższą 10. lokatę zdobyła Bydgoszcz wraz z Metropolią Bydgoską, której mieszkańcy pokonali łącznie 2 mln 247 060 km. Z kolei Inowrocław zajął 29. miejsce, a Toruń - 40. Włocławek i Grudziądz uplasowały się na 49 i 50. pozycji.

W przypadku RSP dla gmin na pierwszym miejscu znalazła się gmina Otyń z województwa lubuskiego. Na kolejnych lokatach pojawiły się samorządy z regionu Kujaw i Pomorza:

  • drugie miejsce zajęła gmina Świekatowo (113 325 km i 32 222 pkt),
     
  • na trzecim znalazła się gmina Łysomice (326 143 km i 29 940 pkt). 

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: