Małe firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia VAT także w innych krajach unijnych

Puls Dnia
Biznes Region
t
Fot. 123rf

Kilka dni temu (11 września) do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy nowelizującej przepisy o podatku VAT.  Kiedy zmiany wejdą w życie, małe firmy korzystające w Polsce ze zwolnienia z VAT, a prowadzące działalność także w innych  krajach UE – np. sprzedając towary, czy oferujące swe usługi  - także tam będą korzystać z tego zwolnienia.

Nowela tych przepisów jest wynikiem unijnej Dyrektywy 2020/285. Czasu nie zostało tak wiele: dyrektywa powinna zostać zaimplementowana do polskich przepisów do końca roku -  tak, żeby nowe regulacje zaczęły funkcjonować od 1 stycznia 2025. 
Zmiany dotyczą firm sektora Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które na podstawie obowiązującej Ustawy o VAT z marca 2004 mają  prawo do zwolnienia podmiotowego z tego podatku. Przysługuje ono wtedy, gdy w poprzednim roku podatkowym, wartość sprzedaży nie przekroczyła kwoty 200 tys. zł. Zdarza się tak, że polskie firmy MŚP, korzystające w kraju z tego zwolnienia, gdy wchodzą ze swą działalnością na rynki innych krajów unijnych, muszą tam rozliczać VAT. 


Po zmianach, uzyskane w Polsce prawo do zwolnienia z VAT obowiązywać będzie także w innych krajach UE. Unijna dyrektywa służy uproszczeniu i ujednoliceniu zasad na wspólnym  europejskim rynku, więc działać będzie także w „drugą stronę” – małe firmy, których siedzibą jest inny kraj UE i które korzystają tam z podobnego zwolnienia,  także będą mogły z niego korzystać prowadząc swą działalność w Polsce. 


Co ważne, progi uprawniające do zwolnienia w różnych krajach są różne, w Polsce to 200 tys., w innych państwach może to być inna kwota, dyrektywa unijna określa jedynie obligatoryjny górny próg: 85 tys. euro lub równowartość tej kwoty w walucie krajowej. „Podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej  w Polsce skorzysta ze zwolnienia w innym państwie członkowskim, gdy m.in. jego roczny obrót w tym państwie nie przekroczy progu zwolnienia określonego przez to państwo oraz nie przekroczy progu unijnego” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.     


Co istotne, całą sprawę załatwiać się będzie w Polsce. Polskie firmy korzystające ze zwolnienia składać będą do polskich organów podatkowych powiadomienia o zamiarze skorzystania z procedury zwolnienia w innym lub innych krajach członkowskich. Tylko w Polsce  także przedsiębiorcy będą musieli składać obowiązkowe kwartalne informacje o wysokościach obrotu..