Kujawsko-pomorskie pomaga ofiarom powodzi na południu kraju

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Bartosz Fryckowski

Sytuacja powodziowa na terenie województw małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego jest trudna. Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej dla konkretnych rejonów. Organizowane są akcje pomocy powodzianom.

 

Kujawsko-pomorskie pomaga ofiarom

Nawałnice, które przyszły wraz z niżem genueńskim spowodowały liczne podtopienia w południowej Polsce. Sytuacja wygląda dramatycznie m.in. w Jeleniej Górze, Kłodzku i Nysie. W związku z tym ruszają kolejne akcje pomocowe dla powodzian. Wśród tego inicjatyw są także te organizowane w kujawsko-pomorskim.

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przekaże Stowarzyszeniu Salutaris milion złotych na rzecz walki z żywiołem na południu kraju. To właśnie przy tej organizacji zostanie uruchomione subkonto, gdzie środki będą mogły wpłacać samorządy z naszego regionu oraz wszyscy chętni.

- Jako ci, których ta klęska ominęła, powinniśmy wyjść z foteli i pomagać realnie. Kiedyś byliśmy dotknięci podobną sytuacją, kiedy przez nasz region przeszła trąba powietrzna i zmiotła wiele domów. Rozumiemy, czym jest tego typu żywioł. To, co widzimy przerasta naszą wyobraźnię. Kiedy dziś opadła woda, to w wielu miejscach ciężko sobie wyobrazić, że tam kiedyś wróci życie, a jednak musi wrócić. Miałem przed chwilą spotkanie z marszałkami i ustaliliśmy, aby koordynację pomocy na poziomie krajowym powierzyć Związkowi Województw Polskich, który przez nasze ROPS-y będzie pomagał województwom, którego tego potrzebują. Chcemy, aby pomoc dotarła do wszystkich potrzebujących - mówił marszałek województwa Piotr Całbecki.

Na ten moment swoją pomoc ofiarom powodzi zadeklarowały m.in. firmy budowlane, które oferują materiały, a także prace przy zniszczonych budynkach. Wszyscy, którzy chcą pomóc na południu kraju, a w szczególności murarze, stolarze, monterzy i elektrycy oraz chętni wolontariusze proszeni są o kontakt pod adresem. Ponadto osoby, które chcą konkretnie pomóc ofiarom powodzi mogą się kontaktować z Regionalnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej pod adresem

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uruchomił zbiórkę pomocy rzeczowej. Punkty zostaną uruchomione od 17 września przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego na placu Teatralnym i przy Marii Skłodowskiej-Curie 73w Toruniu oraz w przedstawicielstwach urzędu w Bydgoszczy (Jagiellońska 9), Grudziądzu (Waryńskiego 4) i Włocławku (Bechiego 2). Toruńskie punkty będą czynne do 21, a w przedstawicielstwach do 18. Czego potrzebują powodzianie? Wody pitnej, kocy, poduszek, materaców, środków czystości, artykułów higienicznych i żywności.

Na południe kraju pojadą także domy holenderskie, które zostały użyte w naszym regionie przy trąbie powietrznej w Borach Tucholskich. Marszałek Piotr Całbecki zwrócił także uwagę na szczególne potrzeby rolników. - Bardzo wielu poszkodowanych to rolnicy. Jesteśmy po żniwach, częściowo trwają wykopki, no więc proszę sobie wyobrazić, że wielu rolników utraciło swój dobytek. Nie dość, że dom, to jeszcze warsztat pracy i źródło dochodu. Tu w sposób szczególny chcemy pomóc w utrzymaniu dobrostanu. Jeszcze z Izbą Rolną uzgodnimy zasady - powiedział Piotr Całbecki.

 

Ochotnicy z regionu pomogą na południu

Do pomocy na południu kraju po zgodzie od Państwowej Straży Pożarnej ruszą strażacy ochotnicy z Kujaw i Pomorza. - Jako strażacy ochotnicy nie możemy samodzielnie. Musimy mieć dyspozycję od PSP. Deklaruję i wiem, że strażacy z Kujaw i Pomorza są gotowi. Posiadamy dużo sprzętu, który może wyjeżdżać. Jesteśmy w wojewódzkiej kompanii i możemy już teraz uruchamiać środki. Możemy zbierać ludzi, samochody i łodzie. Uważam, że jest to najbardziej priorytetowe zadanie dla nas. Nie wiemy, jak będzie wyglądał Wrocław po drugiej fali. Deklaruję z naszej strony pomoc - powiedział Jarosław Herbowski - prezes wojewódzkiego OSP.

Na południe kraju już udali się ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z naszego regionu. - Wczoraj cały dzień rozmawialiśmy i o 22:00 zapadła decyzja, że jedziemy. Nasi ratownicy najpierw udadzą się do Wrocławia, skąd ruszą do Kłodzka, a następnie wieczorem wrócą do Wrocławia, bo spodziewana jest druga fala - mówił wiceprezes wojewódzkiego WOPR Wojciech Lewko.

 

Samorządy na pomoc

Co ciekawe, gmina Kowal postanowiła się samopodatkować i uzyskane środki przekaże do Stowarzyszenia Salutaris na rzecz pomocy powodzianom. Akcja pomocy jest organizowana także m.in. w Toruniu. Tam od 9 do 22 działają punkty zbiórek w Róży Wiatrów przy Placu św. Katarzyny i Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy Rydygiera. Od jutra w godzinach 7-17 będą dostępne punkty w przedszkolach, szkołach. Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy Słowackiego oraz w Dziennym Domu Pobytu „Radość” przy Watzenrodego. Zbierane są woda pitna, środki czystości, środki higieniczne, zestawy narzędziowe, latarki, świecie, koce, śpiwory, żywność puszkowana, naładowane powerbanki, przybory szkolne, karma i akcesoria dla zwierząt.

 

Do pomocy włączyła się także Bydgoszcz. Magistrat wspiera akcję BazylikaPomaga, Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłosierdzia, Stowarzyszenia „Dzięki Wam”, firmy Exclusive Okna, Bramy Drzwi, Materiały Budowlane i hurtownia opakowań adam-pol. Dary można przynosić do bydgoskiej Bazyliki (al. Ossolińskich 2), firmy Exclusive Okna (ul. Leśna 57, Osielsko, Agnieszka Sulkowska (tel. 604 311 415), hurtowni adam-pol i Stowarzyszenia Dzięki Wam (ul. Grunwaldzka 32, wejście od ul. Jasnej i Granicznej). Kolejne miejsca zbiórki darów to: XII LO i Szkoła Podstawowa nr 40 w Bydgoszczy, ul. Puszczykowa, świetlicy wiejskiej w Jarużynie, Przychodni Weterynaryjnej FamilyVet przy ul. Osiedlowej, Stowarzyszenia Z Sercem na Dłoni, ul. Siedlecka 8B oraz Fundacja Viktoriia, ul. Kościuszki. 
 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: