Spotkanie na wojewódzkim szczycie: marszałek Całbecki i wojewoda Sztybel o współpracy kierowanych przez nich administracji

Region Raport
Biznes Ludzie
t
Fot. Tomasz Czachorowski eventphoto dla UMWK-P

O zasadach sprawnej współpracy samorządowej administracji województwa z administracją rządową rozmawiali marszałek Piotr Całbecki oraz wojewoda Michał Sztybel. Do spotkania doszło w piątek 13 września w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.   Mimo pechowej - podobno - daty, nic złego się nie wydarzyło, odwrotnie, obie strony deklarowały chęć jak  najlepszej współpracy przy najważniejszych dla regionu projektach.   

Jak informują służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego, celem spotkania, w którym brał udział także wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, było „zjednoczenie wysiłków na rzecz realizacji celów rozwojowych zapisanych w naszej Strategii Przyspieszenia 2030+”. 

A co z miejscami dziennego pobytu?
- Spotykamy się, by przedstawić nowemu korpusowi urzędniczemu, dyrektorom jednostek podległych wojewodzie i jednostek ministerialnych, nasze propozycje współdziałania w kluczowych dla regionu kwestiach. Te instytucje m.in. wydają decyzje i opinie niezbędne dla realizacji inwestycji prowadzonych przez samorząd województwa, na przykład inwestycji drogowych. Chodzi o to, by proces ich wydawania maksymalnie usprawnić, przyspieszyć. Musimy też uzgodnić, co dalej ze 150 stworzonymi przez samorząd województwa domami dziennego pobytu dla potrzebujących tego rodzaju wsparcia seniorów. W ramach środków unijnych możemy je utrzymywać przez 3 lata, ale przecież ich później nie zamkniemy. Potrzebny jest fundusz, który zasili budżety gmin lub innych instytucji, które przejmą pałeczkę ich prowadzenia. Musimy działać wspólnie - mówił przed spotkaniem marszałek Piotr Całbecki.

Marszałek podkreślił też, że od wojewody, który jest w regionie reprezentantem rządu, samorząd wojewódzki oczekuje pomocy w realizacji Strategii rozwoju województwa 2030+, która wpisuje się w strategię rozwojową kraju.
 

Tusk o roli pomocniczej wobec samorządu
- Strategia rozwoju województwa jest tu tylko pretekstem. Bardzo zależy mi na dobrej współpracy z samorządem województwa i  samorządami w ogóle. Mój przekaz dla całej administracji rządowej jest taki: musimy dobrze współpracować. Moi urzędnicy wiedzą, że mamy pracować jak najszybciej, z poszanowaniem prawa i dobra całego województwa – mówił w rozmowie z dziennikarzami wojewoda Michał Sztybel (cytaty za materiałami biura prasowego K-PUM.)  

Wojewoda wspomniał też o wyraźnie wyznaczonej przez premiera Donalda Tuska dla administracji rządowej szczebla wojewódzkiego roli pomocniczej wobec samorządu.

Trzy ekspresówki, cztery mosty i jeden mały atom - długa lista priorytetów Podczas bydgoskiego spotkania, Adam Stańczyk, dyrektor Wydziału Planowania Rozwoju i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim, przedstawił obszerną prezentację wskazującą m.in. cele rozwojowe województwa, założenia Strategii Przyspieszenia 2030+” i sprawy, w których sprawna współpraca obu administracji jest szczególnie ważna. 

Wśród najważniejszych wyzwań, jakiego stoją przed regionem, dyrektor Stańczyk wskazał min. transformację demograficzną, która wymaga zapewnienie wysokiej jakości życia dla coraz bardziej zwiększającej się grupy osób starszych,   dostosowanie się do transformacji energetycznej, co z kolei przekłada się na rozwój odnawialnych źródeł energii i adaptacje do zmian klimatu, wymagającą m.in. rozwiązania problemu wody dla rolnictwa.

Najważniejsze dla regionu projekty, w których niezbędne jest zaangażowanie administracji rządowej to:

  • wzrost potencjału kluczowej infrastruktury medycznej w województwie
  • uregulowanie sytuacji finansowej szpitala im. Biegańskiego w Grudziądzu
  • wzmocnienie potencjału kujawsko-pomorskich uzdrowisk (Ciechocinek, Inowrocław, Wieniec-Zdrój
  • rozbudowa siedziby  Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy
  • ujęcie tężni w Ciechocinku na liście UNESCO
  • budowa na terenie regionu dróg ekspresowych S5, S10 i S15
  • modernizacja Dróg Krajowych nr 25 i 80
  • nowe mosty na Wiśle (Solec Kujawski, Bydgoszcz-Fordon/Strzyżawa, Włocławek, Toruń zachód)
  • budowa KDP zgodnie z interesami regionu
  • nowe, wewnątrzregionalne linie  kolejowe (Mąkowarsko-Sępólno, Koronowo-Bydgoszcz, Unisław –Chełmno, Radziejów – Chełmce, Rypin-Kowalewo, Żnin – Szubin)
  • budowa linii kolejowej Solec – Port Lotniczy – Trzciniec
  • tramwaj metropolitalny Bydgoszcz-Toruń
  • przywrócenie warunków dla śródlądowego transportu na Wiśle
  • rozwój wielkosalowych przestrzeni inwestycyjnych uwzgledniających zasady ochrony środowiska
  • stworzenia węzła logistycznego w Bydgoszczy obejmującego terminal kolejowo-drogowy w Emilianowie i terminal rzeczno-drogowo-kolejowy na styku Bydgoszczy i gminy Solec
  • rzeczne  nadbrzeże przeładunkowe w Solcu
  • mała elektrownia atomowa we Włocławku
  • stopień wodny w Siarzewie
  • kompleksowa regulacja gospodarki wodnej na Kujawach
  • remediacja obszarów po Zachemie w Bydoszczy
  • powołanie obejmującej cały region Kujawsko-Pomorskiej Specjalnej Strefy  Ekonomicznej
  • rozwój biogazowni w regionie
  • rozwój transportu publicznego z napędem wodorowym. 

 

Następne spotkanie w Toruniu     
Przedstawiciele obu urzędów ustalili, że powstanie lista projektów, przy których współpraca obu administracji jest najpilniej potrzebna. „Wojewoda Michał Sztybel zaproponował wyznaczenie dedykowanego pracownika Urzędu Wojewódzkiego, który zajmowałby się komunikacją między podmiotami zaangażowanymi w realizację projektów, co miałoby skrócić czas uzyskiwania zgód i pozwoleń” – informuje kujawsko-pomorski urząd wojewódzki. 
Powstaną też mieszane zespoły do rozwiązywania trudniejszych zagadnień, a spotkania marszałka z wojewodą mają być cyklicznie. Kolejne odbędzie się w Toruniu, w siedzibie Urzędu  Marszałkowskiego.