Delegacja samorządowa z województwa kujawsko-pomorskiego uczestniczyła w spotkaniach z przedstawicielami lokalnej administracji w Nowym Jorku, Bryan i College Station w Teksasie oraz Houston. Wynikiem tych działań jest podpisanie m.in. porozumienia o chęci podjęcia partnerskiej współpracy Torunia z miastami Bryan i College Station.
Rozmowy w Stanach Zjednoczonych dotyczyły m.in. wsparcia rozwoju potencjału eksportowego kujawsko-pomorskich przedsiębiorstw, tworzenia korzystnych warunków dla amerykańskich inwestorów w naszym regionie oraz wymiany doświadczeń służb mundurowych i w dziedzinie służby zdrowia.
Jednym z efektów jest wspomniane porozumienie. Dokument podpisano 6 września: prezydent Torunia Paweł Gulewski, burmistrz Bryan Bobby Gutierrez oraz burmistrz College Station John Nichols.
Oto treść porozumienia:
Program Miast Siostrzanych, zarządzany przez Sister Cities International, został zainicjowany przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki w 1956 r., aby zachęcić do większej przyjaźni i zrozumienia między Stanami Zjednoczonymi a innymi narodami poprzez bezpośrednie kontakty osobiste.
Aby wspierać realizację tych celów, mieszkańcy miast Bryan, College Station i Torunia, w geście przyjaźni i dobrej woli, zgadzają się współpracować dla wzajemnych korzyści swoich społeczności poprzez poszukiwanie i wykorzystywanie możliwości w zakresie kultury, edukacji i gospodarki.
Toruń wraz z Bryan i College Station mają wspólne interesy w zakresie kultury, technologii, edukacji, działalności samorządowej i gospodarczej oraz pragną promować wzajemne zrozumienie wśród swoich obywateli i niniejszym ogłaszają się Miastami Siostrzanymi.
Niniejsza umowa wchodzi w życie z dniem daty ostatecznego zatwierdzenia przez Radę Miasta Bryan, Radę Miasta College Station i Radę Miasta Torunia.
List intencyjny podpisany
Innym wymiernym skutkiem jest podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy samorządu województwa z Texas A&M AgriLife Extension. List intencyjny intencyjny z Texas A&M AgriLife Extension (jednostką Texas A&M University) jest formalnym przypieczętowaniem dotychczasowej współpracy w dziedzinie badań naukowych dotyczących rolnictwa oraz w dziedzinie edukacji i międzynarodowej wymiany młodzieżowej. Texas A&M AgriLife Extension to instytucja ze stuletnią tradycją, zajmuje się m.in. popularyzacją wiedzy dotyczącej wyników najnowszych badań naukowych w dziedzinie rolnictwa, zasobów naturalnych i nauk przyrodniczych, prowadzi też program rozwoju młodych z segmentem kreującym przyszłych młodych liderów.
Źródło: UMT, Urząd Marszałkowski w Toruniu
- Uwaga! Remont kolejnego odcinka na A1
- Święto Śliwki. 50 tys.gości w Strzelcach Dolnych ZDJĘCIA
- WOT z Torunia do Grudziądza? Toruń się broni