Dziś (6.09) we Włocławku zebrali się przedstawiciele miast regionu, aby przyjąć wspólne stanowisko w sprawie porozumień terytorialnych, zawieranych w ramach realizacji programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Władze miast, m.in. w związku z rozwiązaniami Ministerstwa Finansów, proszą w nim marszałka województwa o spotkanie i wspólne rozwiązanie problemu.
W spotkaniu, którego gospodarzem był prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki, wzięli udział reprezentanci: Bydgoszczy, Grudziądza, Inowrocławia oraz Torunia. Dyskusja odbyła się w Kawiarni Obywatelskiej „Śródmieście Cafe”. Jak zauważyli przedstawiciele miast, ze względu na czas trwania całej procedury przyznawania środków oraz zmieniający się co miesiąc kurs euro, fundusze z programu regionalnego mogą być niewystarczające na realizację wszystkich zaplanowanych przez samorządy projektów - podsumował spotkanie w komunikacie dla mediów Marcin Centkowski, rzecznik prezydenta Torunia.
Samorządowcy podpisali wspólne stanowisko, które publikujemy poniżej:
"Mając na uwadze odpowiedzialność za wdrażanie polityki terytorialnej w ramach miejskich obszarów funkcjonalnych, Konwent Prezydentów Miast Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjmuje stanowisko, iż na obecnym etapie realizacji porozumień terytorialnych istnieje konieczność wypracowania wspólnie z Samorządem Województwa Kujawsko Pomorskiego sposobu zabezpieczenia środków finansowych na realizację wszystkich projektów wskazanych w strategiach ZIT.
Obecnie nasze strategie ZIT, jak i porozumienia terytorialne, zawierają alokacje wyrażone w euro oraz wykazy przedsięwzięć z wartościami dofinansowania przypisanymi do poszczególnych projektów, określonymi w euro. Możliwość zakontraktowania wszystkich tych projektów, z jednej strony jest uwarunkowana ich terminowym przygotowaniem, w tym złożeniem wniosków o dofinansowanie, zgodnie z terminami naborów, z drugiej zaś ograniczeniami dostępnej alokacji wynikającymi z przeliczania kwot wyrażonych w euro na złotówki, w momencie kontraktowania projektów (tzw. ryzyko kursowe).
Tym samym zapisy naszych porozumień terytorialnych mówiące o tym, iż kwoty dofinansowania dla projektów z listy przedsięwzięć priorytetowych będą podlegać weryfikacji również z punktu widzenia dostępności środków finansowych przewidzianych w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 (FEdKP) na realizację instrumentów rozwoju terytorialnego, nie gwarantują uzyskania dofinansowania UE wystarczającego na realizację projektów ujętych w zatwierdzonych strategiach w poszczególnych miejskich obszarach funkcjonalnych.
Naszym wspólnym celem jest realizacja wszystkich przedsięwzięć priorytetowych, zgodnych ze strategią rozwoju województwa, ważnych dla rozwoju obszarów realizacji ZIT, wyrażających wspólne interesy partnerstw jednostek samorządu terytorialnego i realizujących cele wyznaczone w strategiach ZIT , w tym osiągnięcie wskaźników programowych.
Mając ponadto na uwadze rozwiązania przyjęte przez Ministerstwo Finansów w obecnej perspektywie finansowej, które nie dają gwarancji przeniesienia ryzyka kursowego na Budżet Państwa, w przypadku projektów realizowanych w ramach programu FEdKP, zwracamy się do Pana Marszałka z prośbą o spotkanie w powyższej sprawie, w celu przedyskutowania i wypracowania satysfakcjonującego wszystkie strony rozwiązania tego problemu."
Do tematu wrócimy.