Od tego roku dzieci ukraińskie obejmuje w Polsce obowiązek szkolny. Niewiadomą jest na razie liczba osób, które rozpoczną od września naukę

Region Raport
Biznes Ludzie
zajęcia lekcyjne
Fot. EMIC

Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce zostały objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego i obowiązkiem nauki w polskim systemie oświaty. Tak jak uczniowie polscy. Naukę online będą mogli realizować wyłącznie uczniowie, którzy w roku szkolnym 2024/2025 uczą się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty. Świadczenia rodzinne 800+ i Dobry Start będą wypłacane uchodźcom z Ukrainy pod warunkiem, że ich dziecko będzie w tzw. zerówce, szkole podstawowej czy szkole ponadpodstawowej.

uczennica

Niewiadomą jest liczba osób, które rozpoczną od września naukę. Szacunki podawane nawet przez Ministerstwo Edukacji są rozbieżne. - My tej liczby jeszcze nie znamy - mówi Katarzyna Margalska-Sędziak z Fundacji EMIC pomagającej migrantom. - Nikt nie prowadził takiej ewidencji i dlatego nie wiemy, czy w kraju będzie 60 tysięcy nowych uczniów, czy 150 tysięcy.

Do tej pory uczęszczanie do Polskiej szkoły było dobrowolne na zasadzie deklaracji. Teraz jest to już obowiązek, co niesie za sobą szereg problemów. - Są chęci rodziców i młodzieży, jak i szkół, żeby te dzieci przyjmować, ale te miejsca się nie duplikują - mówi przedstawicielka Fundacji. - Znalezienie miejsca w szkole, które będzie zgodne z zainteresowaniem i jakimiś planami na przyszłość, nie będzie łatwe. Jeśli ktoś ma na przykład duszę artysty czy zapędy informatyczne, a nagle musi iść do szkoły, która totalnie jest na innym biegunie, to rodzi szereg kolejnych problemów, tak dla dziecka, jak i szkoły. - Problemem będzie na pewno bariera językowa. Część dzieci i młodzieży, szczególnie z grupy mającej zajęcia on-line w szkołach ukraińskich, nie musiała przykładać wagi do nauki języka polskiego. Nie wszystkie dzieci opanowały język polski w stopniu wystarczającym.

- Drugi września to ważna dla nas data, nie tylko z uwagi na początek roku szkolnego - informuje Katarzyna Margalska. - Ruszają nowe projekty dla dzieci i ich rodziców. Jeśli chodzi o wsparcie dzieci i młodzieży to dostępna jest konsultantka edukacyjna w naszym biurze w Toruniu, zarówno on-line, jak i stacjonarnie, która przeprowadza przez procesy rekrutacyjne od żłobka, poprzez przedszkole i szkołę, po studia wyższe. Pomaga od początku do końca, definiuje potrzeby, pomaga wybrać szkołę i pomaga w jej znalezieniu. Natomiast jeśli chodzi o szkoły i placówki w naszym województwie, to przygotowaliśmy cykl webinarów. Najbliższy jest o zarządzaniu szkołą wielokulturową i poprowadzi je dyrektor placówki w Grupie, czyli tam gdzie jest ośrodek dla cudzoziemców. - Ważnym elementem działania Fundacji EMIC jest organizacja zajęć wyrównawczych. - Oferujemy szkołom w województwie kujawsko-pomorskim możliwość skorzystania z dofinansowania dodatkowych zajęć wyrównawczych dla dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, na terenie szkoły od września do grudnia bieżącego roku. Grupą priorytetową będą uczniowie i uczennice klas 7 i 8 przygotowujący się do egzaminu końcowego i mający niskie rezultaty edukacyjne.

Pojawiły się głosy, że państwo zmusza Ukraińców do posyłania dzieci do szkół, co można potraktować jako wręcz wynarodowianie. Katarzyna Margalska twierdzi, że nie spotkała się z takim odbiorem przez osoby, które zgłaszają się do Fundacji. - Nowa regulacja i obowiązek odbierany jest jako pewien regulamin, wytyczne, do których trzeba się dostosować. Tak do tego podchodzą po prostu. Nie usłyszeliśmy tak skrajnie negatywnych opinii. Rozumieją, że obowiązek szkolny tak samo dotyczy ich i polskich dzieci. - Katarzyna Margalska podkreśla, że rodzice włączają się w życie szkoły i wiedzą, że język polski jest podstawą komunikacji, porozumienia się i integracji. - W ciągu doby potrafi na nasz kurs polskiego zapisać się nawet siedemset osób, bo to jest podstawa, aby integrować się, znaleźć pracę czy w ogóle komunikować się z innymi osobami.

Fundacja EMIC w zeszłym roku pomagała prawie pięciu tysiącom Ukraińców. Najnowszą jej propozycją, wspólnie z Ikea Bydgoszcz oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, jest projekt Młodzi x Kreatywni. Ma on na celu wzmocnienie oraz integrację młodzieży z doświadczeniem migracji i uchodźstwa mieszkającej w województwie kujawsko-pomorskim. - Zmieniliśmy jedną z sal w miejsce, z którego młodzież będzie korzystać i organizować tam własne inicjatywy - podkreśla Katarzyna Margalska. - To przestrzeń, którą sami zaprojektowali i chcą w niej integrować się i rozwijać swoje pasje.