Ceny mieszkań w regionie spadają. Eksperci są zgodni: - To trend, którego jeszcze niedawno nie było

Region Raport
Biznes Ludzie
e
Fot. 123rf

Po wystrzeleniu cen za metr kwadratowy nowego mieszkania, obecnie można zauważyć pewne symptomy tendencji spadkowej. Jak informują w swoim raporcie analitycy Expandera i Reniter.pl: " Spadki w stosunku do maja 2024 r. odnotowaliśmy w 10 z 17 badanych miast", w tym także w Toruniu.

 

Miasta wojewódzkie w regionie kujawsko-pomorskich zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród deweloperów. Niestety coraz częściej ceny nowowybudowanych lokali stawały się niebotyczne dla polskiego Kowalskiego. Doszła nawet do tak absurdalnej sytuacji, że w Toruniu za metr kwadratowy przyszły lokator musiał zapłacić więcej niż w sąsiedniej Bydgoszczy.

 

Spadki to wynik spowolnienia rynku

Jak jednak zauważyli sprzedający mieszkania, ich ceny powoli spadają.  Potwierdza to analiza szerszej części rynku. Jak informują eksperci Expandera i Reniter.pl: "W czerwcu po raz pierwszy od maja 2023 r. odnotowaliśmy przewagę miast, w których ceny spadły. Spadki w stosunku do maja 2024 r. odnotowaliśmy w 10 z 17 badanych miast. Najmocniej spadły ceny w Toruniu, bo aż o 7,5 proc. Pozostałe miasta, w których sprzedający obniżyli ceny to Gdańsk (-3,1 proc.), Rzeszów (-3,1 proc.), Łódź (-2 proc.), Białystok (-2 proc.), Sosnowiec (-1,3 proc.), Szczecin (-1,2 proc.), Gdynia (-1 proc.), Poznań (-0,8 proc.) i Warszawa, w której spadek był jedynie symboliczny, bo o 0,1 proc.".

Trzeba jednak uwzględnić, iż są to dane cen ofertowych, a nie transakcyjnych. Jednak eksperci już zauważyli pewien trend, który dotychczas nie występował. "Obecnie mamy zdecydowane spowolnienie na rynku, więc kupujący często mają szansę wynegocjować cenę znacznie niższą niż ta podana w ogłoszeniu" - twierdzą analitycy. 

Z kolei inne wyniki badań przedstawił portal Tabelaofert.pl przy współpracy z REDNET 24. Z lipcowego odczytu Indeksu Nastrojów Deweloperów wynika, że 13,6 proc. ankietowanych spodziewa się dalszego wzrostu cen na rynku nieruchomości, a 7,8 proc. spadku cen. Natomiast zdecydowana większość, bo  75,7 proc. - spodziewa się stabilizacji - podaje Interia. 

 

Portal DOM już wkrótce

Ciekawym aspektem w kwestii sprzedaży mieszkań w Polsce może być w przyszłości nowy pomysł obecnego rządu. Koalicja chce bowiem w czwartym kwartale przyjąć projekt ustawy o utworzeniu Portalu DOM. W serwisie byłyby dostępne aktualne dane o cenach transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce.

Jak napisano w wykazie prac Rady Ministrów: "Umożliwiając powszechny dostęp do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce, pozwoli osobom szukającym mieszkania na porównywanie ofert rynkowych z realnymi cenami transakcyjnymi na rynku lokalnym, a w konsekwencji ułatwi podejmowanie decyzji zakupowych. Projektowane źródło informacji o transakcjach na rynku mieszkaniowym będzie również pomocne dla podmiotów gospodarczych, w tym deweloperów, ponieważ ułatwi im racjonalne planowanie i parametryzowanie inwestycji mieszkaniowych".

Portal DOM będzie prowadzony w oparciu o trzy źródła danych i informacji: 

 

  • dane z rynku pierwotnego dotyczące umów w zakresie mieszkań i domów jednorodzinnych objętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, 
     
  • informacje pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych obowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego,
     
  • dane z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych nieobjętych obowiązkiem zgłaszania danych do ewidencji. 

 

Źródło: Interia Biznes

CZYTAJ WIĘCEJ: