Ponad 152,2 mln złotych - tyle wyniesienie dofinansowanie do realizowanych w naszym regionie w przyszłym roku samorządowych inwestycji drogowych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wojewoda Michał Sztybel na poniedziałkowym (29 lipca) briefingu prasowym zapraszał kujawsko-pomorskie gminy i powiaty do wzięcia udziału w tym programie. Samorządy liczyć mogą na wsparcie nawet do 80 proc. kosztów inwestycji.
Jak to było…
Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych uchwalona została w roku 2018, czyli za poprzednich rządów. I choć w poniedziałek mowa był przede wszystkim o nowej edycji programu, wojewoda wspomniał też o jego realizacji w latach ubiegłych.
- Cieszę się, że ten program został utrzymany, że w tym zakresie nie było rewolucji. Te środki trafią na budowy i remonty dróg w gminach i powiatach, ale trafią też do lokalnej gospodarki, do lokalnych firm – podkreślał wojewoda kujawsko-pomorski, Michał Sztybel. - Ten program był dobry. Pod względem formalnym na poziomie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz na poziomie premiera wszystko było w porządku. Ale jest jeszcze drugi aspekt: moralno-polityczny. I tu chciałbym powiedzieć, że na poziomie naszego urzędy wojewódzkiego również wszystko było w porządku, ale problem pojawiał się na poziomie premiera. Program ma mechanizm wkładu własnego. W kancelarii premiera, już po rozstrzygnięciach w województwach, niektóre samorządy otrzymywały większe dofinansowanie. I na tym polegała ta nieprawidłowość moralno-polityczna, bo pod względem formalnym ówczesny premier miał do tego prawo.
… i jak będzie
W ramach naboru na przyszły rok, każdy samorząd powiatowy i gminny będzie mógł zgłosić dwa projekty, określając przy tym, który z nich jest priorytetowy.
– Chcemy, żeby każdy samorząd, jeśli tylko starczy na to pula pieniędzy, zrealizował przynajmniej jedną inwestycję. W pierwszej kolejności będą realizowane właśnie te priorytetowe propozycje – dodaje wojewoda Sztybel.
- Do dyspozycji na przyszły rok jest 152,2 mln zł; 62,1 mln to roczny limit na inwestycje realizowane dłużej niż rok.
- 70 proc. środków przypadnie gminom, 30 proc. powiatom
- zdobyć można do 80 procent dofinansowania
- na jeden projekt nie może przypadać więcej niż 30 mln zł.
Wszystkie wnioski ułożone zostaną na liście rankingowej. Aplikacje oceniane będą według siedem kryteriów. Pod uwagę brane będzie m.in. to, na ile projekt podnosi bezpieczeństwo na drogach, stąd preferencja dla ścieżek rowerowych, bezpiecznych przejść dla pieszych, czy budowy chodników; inne kryterium to dostępność transportowa, tu na dodatkowe punkty liczyć mogą inwestycje na drogi, z których korzysta transport publiczny i które komunikują z instytucjami publicznymi.
- Premiowane są także zadana dotyczące obwodnic – dodaj Katarzyna Szpakowska z Wydziału Infrastruktury Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
– Wnioski składać można do dnia 26 sierpnia. Zapraszamy wszystkich samorządowców i deklarujemy daleko idącą pomoc, czy to przy wypełnianiu wniosków czy to wyjaśnianiu podstawowych zasad.
Kto się na to składa?
Pieniądze tworzące budżet Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetu państwa, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i spółek, w których wszystkie udziały należą do państwa. W ramach pieniędzy budżetowych są też środki, którymi dysponuje Ministerstwo Obrony Narodowej - są one przeznaczane na drogi uznane przez MON za szczególnie istotne ze względu na obronność państwa.
Kwoty przypadającego na przyszłoroczny portfel RFRD dla poszczególnych województw są zróżnicowane. Porównując się z sąsiadami, 152,2 mln dla Kujawsko-Pomorskiego to więcej niż dostanie Pomorskie (115 mln zł) i Łódzkie (86,3 mln zł), ale mniej niż trafi do Warmińsko-Mazurskiego (166 mln zł) i Wielkopolski (232,5 mln zł).