W najbliższy czwartek, 18 lipca, w samo południe, rozpocznie się spotkanie „Prekonsultacje zmian prawnych w KSeF: uproszczenie systemu i etapy wdrożenia obowiązku”. W ten sposób Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczynają kolejną fazę konsultacji poprzedzających start Krajowego Systemu e-Faktur.
Spotkanie będzie miało formułę hybrydową: 80 osób uczestniczyć będzie stacjonarnie – na konferencji w resorcie finansów, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Jednocześnie każdy zainteresowany będzie mógł uczestniczyć online, na platformie MS Teams Event i to brać aktywny udział - za pośrednictwem czatu. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie MF.
Jak informuje ministerstwo, dyskusja dotyczyć ma m.in.: odraczania likwidacji wystawiania faktur w kasach rejestrujących, faktur konsumenckich oraz uwzględniania dodatkowych danych na fakturze.
Przypomnijmy, że pierwotnie, przygotowany jeszcze przez rząd Mateusza Morawieckiego system obowiązkowych e-faktur miał startować właśnie teraz, w lipcu 2024 roku. Po zmianie rządu nowe szefostwo Ministerstwa Finansów zleciło audyt, a ten wykazał, że program został fatalnie przygotowany. Okazało się np., że cała informatyczna architektura systemu wymaga całkowitej przebudowy. W efekcie decyzją ministra Andrzeja Domańskiego, start KSeF został odroczony. O to zresztą apelowały m.in. Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W ich stanowiskach wskazywano, że zasady wprowadzające obowiązkowe e-faktury są niedopracowane a przepisy niejasne.
Ostatecznie resort finansów zadecydował, że wdrożenie systemu nastąpi w roku 2026 i to w dwóch krokach: z dniem 1 lutego 2026 roku KSeF stanie się obowiązkowy dla podmiotów, których wartość sprzedaży w poprzedzającym roku podatkowym przekroczyła kwotę 200 milionów złotych, a od 1 kwietnia 2026 dla wszystkich przedsiębiorców.